Kalatea (Calathea) - jak ją uprawiać?
Kalatee mają wspaniałe liście, które podziwiane sa nie tylko za urodę. Co wieczór wznoszą się i układają jak do modlitwy.
Kalatea kwiat
Kalatea modląca się roślina
Kalatea uprawa
- Miejsce. Może to być parapet wschodniego albo północno-zachodniego okna, a w południowym pokoju stolik oddalony od szyby. Zimą lepsza strona południowa.
- Temperatura. Ciepło mieszkan odpowiada roślinom przez cały rok (poniżej 16°C zaczynają chorować).
- Wilgoć w powietrzu. Kalatee warto postawić na tacy z kamykami częściowo zanurzonymi w wodzie (doniczka musi być sucha, aby korzeniom nie było za mokro) lub co rano zmgławiać je ciepłą miękką wodą, np. przegotowaną.
- Podłoże. Dobre warunki zapewnia korzeniom kompost z dodatkiem kwaśnego torfu i przefermentowanej kory.
- Podlewanie. Starajmy się, aby ziemia była lekko wilgotna, ale okresowo nieco przesychała na powierzchni.
- Zasilanie. Korzeniom szkodzi nadmiar soli mineralnych, zwłaszcza wapnia. Wiosną i latem co 3-4 tygodnie dokarmiajmy rośliny odżywką na bazie biohumusu.
Kalatea o dziwnych liściach
Kalatee są bylinami zamieszkującymi mroczne poszycie lasów. By wyłapywać jak najwięcej światła, ich liście cały dzień kierują się ku słonecznej tarczy. W południe są prawie równoległe do ziemi, później odchylają się w górę prostopadle do padającego światła. W nocy przyjmują niemal pionową pozycję, a rano, w miarę jak słońce się podnosi, opadają. Gdy w dzień doskwiera im upał, też się wyprostowują i dodatkowo składają wzdłuż głównego nerwu, co chroni je przed przypaleniem i utratą wilgoci. Nocnym ruchem kieruje również niezależny od światła zegar biologiczny. Dzięki niemu rośliny "modlą się" nawet w ciemnym pokoju. Motorem tych mechanizmów są tzw. poduszki stawowe zlokalizowane u podstawy blaszki liścia. Ich komórki, zmieniając jędrność, powodują, że liść przyjmuje różne pozycje.
Liście kalatei są od spodu podbarwione purpurowo. To cecha wielu roślin przystosowanych do życia w słabo oświetlonych miejscach.
Kalatea kuzynki
Jako pokojowe rośliny uprawiane są również dwa inne spokrewnione z kalateą i należące do "modlących się" roślin rodzaje: maranta (Marantha) i stromante (Stromanthe). Na ich liściach występują podobne jak u kalatei kształty i wzory, ale starsze okazy tworzą dłuższe pędy i inaczej zbudowane kwiatostany. W domach najlepiej czuje się maranta.
Kalatea jadalna
W topikalnej Ameryce kalatea trafia na talerze. Jako warzywo uprawiana jest kalatea jadalna (C. allouia), której zgrubiałe, bogate w skrobię kłącza wykorzystywane są tak jak ziemniaki.
Skomentuj:
Kalatea (Calathea) - jak ją uprawiać?