Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Szczęślin na szczęście

Alicja Gawryś

Wciąż jest u nas mało popularny, a szkoda, bo ma ciekawe kwiatostany i niewielkie wymagania.

Clerodendrum thomsoniae SLOWA KLUCZOWE: Close Up Close-up Farbe Rot Makroaufnahme Nahaufnahme Nahaufnahmen Strauch rot rote verschlie?en weiss weisse wei? wei?e wei?er Clerodendrum Clerodendrum thomsoniae thomsoniae vertikal wei? Hochformat
Szczęślin Thomsona jest po angielsku nazywany krwawiącym sercem (Bleeding Heart Vine). Przydomek ten zawdzięcza sercowatym, biało-czerwonym kwiatostanom.
Fot. Flora Press/Visions Flora Press/Visions
Spośród kilku gatunków szczęślinów (Clerodendrum), które nadają się do uprawy w mieszkaniu, najczęściej spotykany jest pochodzący z Konga szczęślin Thom-sona (C. thomsoniae). Gdyby pozwolić mu na swobodny rozwój, w domu osiągnąłby 1-2 m wysokości. Trzeba mu jednak dać podpory, gdyż jest pnączem, ponadto raz do roku (najlepiej w marcu) warto skracać jego pędy, żeby się zagęszczał. Niewielki okaz ładnie wygląda także w formie zwisającej. Jeżeli wolimy uprawiać roślinę w taki sposób, posadźmy ją w wiszącym koszu i często przycinajmy jej łodygi.

Szczęślin Thomsona ma ładne, szerokie liście o długości około 12 cm. Kwiaty są czerwone, otoczone białymi działkami kielichów rozdętymi na kształt serca. Rozwijają się w kwietniu i utrzymują się jeszcze długo po opadnięciu płatków.

JAK GO PIELĘGNOWAĆ

Światło. Szczęślin potrzebuje dużo światła, szkodzą mu jednak silne bezpośrednie promienie.

Temperatura. W okresie wegetacji odpowiednia jest temperatura pokojowa. Zimą roślina przechodzi okres spoczynku i w tym czasie ustawiamy ją w chłodnym (13-16°C) pomieszczeniu.

Woda. Wiosną i latem szczęślin podlewamy w taki sposób, by podłoże było stale lekko wilgotne. Używamy wody miękkiej (bez wapnia), np. przegotowanej. Zimą znacznie ograniczamy jej ilość. Zapewniamy za to roślinie wysoką wilgotność powietrza.

Nawożenie. Od marca do października stosujemy odżywki do roślin kwitnących.

Przesadzanie. Młode rośliny przesadzamy co roku, używając podłoża bogatego w próchnicę, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5,5-6,5).

    Więcej o:

Skomentuj:

Szczęślin na szczęście