Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Słoneczna kasja

Alicja Gawryś

Latem i wczesną jesienią kasja cała obsypana jest kwiatami. Może być wspaniałą ozdobą pokoju, balkonu lub ogrodu.

KASJA BALDACHOGRONIASTA CASSIA SENNA CORYMBOSA STRACZYNIEC ROSLINA DONICZKOWA TARASOWA BALKONOWA FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA SLAJD MALY PUBLIKACJA KWIETNIK NR 8 (104) - 8.2003 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY KWIATY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 8 (104) - CZASOPISMA
Kwiaty kasji baldachogroniastej mają ok. 2 cm średnicy. Rozwijają się na końcach łodyg i lekko przewisają.
Fot. Paweł Słomczyński / AG
Złocisty prysznic - Golden Shower - ta handlowa nazwa, choć dosyć górnolotna, dobrze oddaje charakter kasji w okresie kwitnienia. Roślina ma krzewiasty pokrój i odpowiednio przycinana ładnie się zagęszcza. W takiej formie dorasta do 1,5 m, ale poprzez odpowiednie strzyżenie można nadać kasji kształt kulistego drzewka na pniu. Uprawiana w dużym pojemniku latem będzie królować w dobrze oświetlonym pokoju albo na tarasie. Zimą zachowuje swe długie pierzaste liście i w tym okresie powinna odpocząć w chłodnym jasnym pomieszczeniu.

W uprawie domowej sprawdziła się głównie kasja baldacho-groniasta (Cassia corymbosa, inaczej Senna corymbosa) pochodząca z Ameryki Południowej. Jej kwiaty są żółte i wyrastają w luźnych kwiatostanach. Po ich zaschnięciu czasem zawiązują się strąki, typowe dla rodziny bobowatych (Fabaceae).

Na rozwój rośliny korzystnie wpływa letni pobyt na dworze w słonecznym miejscu. Wynosimy ją tam pod koniec maja lub w czerwcu. Zanim nadejdą pierwsze jesienne przymrozki, zabieramy kasję do domu. Okazy w doniczkach są dostępne w centrach ogrodniczych w cenie 20-50 zł. Sklepy internetowe oferują zaś jej nasiona.

WYMAGANIA KASJI

Roślina potrzebuje dużo bezpośredniego światła słonecznego.

Musi przejść okres zimowego spoczynku w temperaturze 5-10°C (w tym czasie podlewamy ją oszczędnie).

Młode okazy przesadzamy co roku wiosną do nieco więk-szych doniczek z otworami w dnie i warstwą drenażu.

Ziemia powinna mieć odczyn lekko kwaśny lub obojętny. Używamy mieszanki zawierającej domieszkę gliny.

Duże egzemplarze sadzimy docelowo w pojemnikach o pojemności co najmniej 30 l.

Co roku wymieniamy w nich tylko górną warstwę ziemi.

Pędy kasji skracamy co roku wczesną wiosną o 1/3 długości. Drzewkom na pniu przycinamy lekko koronę, zachowując jej kulisty kształt.

Zanim roślinę wystawimy na lato na dwór, stopniowo przyzwyczajamy ją do warunków tam panujących.

Skomentuj:

Słoneczna kasja