Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Kalatea przysycha. Jak ją uratować?

Alicja Gawryś mgr inż. ogrodnictwa

Kupiłam kwiat o nazwie Calathea makoyana. W domu jego piękne liście zaczęły przysychać na brzegach. Dlaczego? Pyta: Renata Benedyk

WYJĄTKOWO URODZIWE liście kalatei wyglądają zdrowo tylko w wilgotnej atmosferze.
WYJĄTKOWO URODZIWE liście kalatei wyglądają zdrowo tylko w wilgotnej atmosferze.
Fot. Freer shutterstock

ALICJA GAWRYŚ, mgr inż. ogrodnictwa: Ten oraz kilka innych, równie dekoracyjnych gatunków kalatei, rosną w naturze w tropikalnych lasach na wyspach Oceanu Indyjskiego, gdzie zawsze jest ciepło i panuje duża wilgotność. Podobne warunki ogrodnicy zapewniają im w szklarniach produkcyjnych. Gdy rośliny trafią do naszych domów, przeżywają szok, gdyż powietrze jest mocno wysuszone przez gorące kaloryfery. W rezultacie liście żółkną i przysychają, tracąc wiele ze swej urody.

Można temu zaradzić na kilka sposobów. Roślinę trzeba często zraszać albo ustawić w jej pobliżu domowy nawilżacz powietrza, który rozpyla wodną mgiełkę. Inny sposób to wstawienie doniczki do szklanego naczynia o wysokości co najmniej 30 cm (tyle wynosi długość liści). Może to być cylindryczny wazon lub akwarium. Dno tego naczynia wysypujemy warstwą żwirku (do wysokości 2-3 cm) i wlewamy trochę wody (jej poziom powinien sięgać 1 cm).

Skomentuj:

Kalatea przysycha. Jak ją uratować?