Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Jaskier azjatycki- Ranunculus

tekst: dr Magdalena Narkiewicz, KJ
Jaskier azjatycki - Pixabay/LMoonlight

Jaskier to bajecznie kolorowy kwiat doniczkowy. Jego pąki przypominają kule, później rozkwitają mnóstwem lśniących płatków.

Jaskier azjatycki

Jaskier azjatycki znacznie przewyższa urodą nasze rodzime gatunki. Pochodzi z Syrii, Iranu i południowej Europy.

Jaskier w doniczce

U nas uprawiany jest głównie w doniczkach. Natura obdarzyła go okazałymi kwiatami, natomiast ogromną liczbę płatków zawdzięcza hodowcom. Wzrok przyciąga także jaskrawość barw. Żółte kwiaty lśnią jak słońce, równie błyszczące są te w rozmaitych odcieniach różu, fioletu i o nieskazitelnej bieli. Dużo uroku mają odmiany dwukolorowe o żółto-purpurowych i biało-różowych płatkach. Rośliny, które obecnie królują na rynku, są niskie (do 25 cm) i zwarte, ich kwiaty zaś osiągają 8 cm średnicy. Wysiewa się je jesienią w chłodnych szklarniach. Są sprzedawane wczesną wiosną, gdy mają rozwinięty pierwszy, najbardziej dorodny kwiat i kilka pąków. Czego potrzebują, by długo zachować urodę?
 
Jaskier encyklopedia

Jaskier azjatycki - cebulki

Cebule jaskra azjatyckiego mają 6-7 cm centymetrów w obwodzie więc poleca się sadzenie na głębokości 5 cm.  Aby przyspieszyć kwitnienie, warto przed posadzeniem moczyć bulwy przez 24 godziny.

Skalnica. Uprawa i pielęgnacja w ogrodzie. Rośliny na skalniaki

Jaskier azjatycki - cena

Jaskier azjatycki Tomer - doskonały do uprawy w doniczce - 10 cebulek kosztuje 9 zł

Jaskier azjatycki - kiedy sadzić

Cebulki sadzimy na wiosnę by zakwitły od czerwca do sierpnia.

Jaskier azjatycki - uprawa

Jaskier - nawożenie

Odpowiednia dieta. Na rozwój nowych kwiatów roślina zużywa sporo pokarmu. Ponieważ jednak rośnie w małej doniczce, dobrze jest zasilać ją mniej więcej co 10 dni nawozem na bazie biohumusu, by nie spalić korzeni.

Paciorecznik ogrodowy czyli inaczej kanna. Uprawa i ciekawe odmiany pacioreczników

Jaskier choroby i szkodniki

Mięsiste pędy i liście stanowią apetyczny kąsek dla mszyc, wciornastków i innych szkodników. Gdy więc zauważymy kolonie owadów lub oznaki ich żerowania na liściach, np. w postaci srebrnych i białych przebarwień, umieśćmy w doniczce owadobójczy środek doglebowy (Provado Combi Pin, Tarcznik lub pałeczki nawozowo-owadobójcze).

Jaskry letni spoczynek

Jaskry są roślinami wieloletnimi. Przechowanie ich na następny sezon w domowych warunkach nie jest proste. Po przekwitnięciu najlepiej ustawić je w chłodnym, lekko cienistym miejscu, by przez kilka tygodni liście mogły jeszcze rosnąć i odżywiać podziemne pazurkowate bulwki. Później jaskry przechodzą okres spoczynku i ich nadziemne części zasychają. Wówczas przechowujemy je w chłodzie (temp. 15-18°C) - albo z bryłą ziemi (nie możemy jej zupełnie zasuszyć), albo wyjmujemy korzenie z doniczki i przesypujemy je lekko wilgotnym, świeżym torfem (uwaga, są bardzo małe i łatwo usychają). Jeżeli dysponujemy chłodną, ale zabezpieczoną przed mrozem werandą, możemy je wysadzić do nowego podłoża jesienią (np. do torfu zmieszanego z ziemią uniwersalną). Wówczas zakwitną wiosną. Inny sposób to przetrzymanie "pazurków" do końca kwietnia i wysadzenie ich na rabacie, żeby kwiaty ozdobiły ją na początku lata.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Jakie krzewy i drzewa najpiękniej kwitną w kwietniu?
Najpiękniejsze kwiaty z ogrodów naszych babć. Podpowiadamy jakie wybrać
Skalnica Arendsa (Saxifraga × arendsii) - roślina wieloletnia na skalniak

Skomentuj:

Jaskier azjatycki- Ranunculus

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej