Paciorecznik ogrodowy czyli inaczej kanna. Uprawa i ciekawe odmiany pacioreczników

tekst: Alicja Gawryś, Katarzyna Jodłowska

Paciorecznik ogrodowy, chyba jak żadna inna roślina nie obnosi się ze swoją urodą. Kanna swoje kwiaty prezentuje on na sztywnych, wysokich łodygach i jest jednym z mocniejszych akcentów w ogrodzie.

Paciorecznik ogrodowy
Paciorecznik ogrodowy
Fot. Pixabay/HansLinde

Paciorecznik ogrodowy

Nie bez powodu paciorecznik (Canna) uważany jest za uosobienie elegancji. Tworzy okazałe kępy, jego duże kwiaty skupione są w długich kłosach. Chociaż bywają też odmiany o białych kwiatach, to w jego kolorystyce przeważają rozmaite odcienie żółtego, pomarańczowego, czerwonego, różowego. Paciorecznik postrzegany jest często jako roślina o egzotycznym wyglądzie, niektórzy uważają, że jego kwiaty przypominają storczyki. Także duże liście przyciągają wzrok - bywają nie tylko zielone, lecz również purpurowe, brązowe bądź pasiaste.
 

Paciorecznik ogrodowy na rabatę i do pojemnika

Pacioreczniki często sadzi się w centrum trawnika, chętnie eksponuje je na kwietniku przed domem - nie tylko z powodu urody, ale także wytrwałości w kwitnieniu, które trwa zwykle od lipca do pierwszych przymrozków. Lubią je pracownicy zieleni miejskiej, zwłaszcza w uzdrowiskach, gdzie są sadzone przy deptakach i fontannach.

Paciorecznik ogrodowy wysokość

Rośliny te warto umieszczać także na rabatach o mniej oficjalnym charakterze. Posadzone pomiędzy ogrodowymi bylinami i trawami tracą nieco ze swego dostojeństwa, a za to nadają kompozycjom bardziej wyrazisty charakter. Na rabaty nadają się zarówno odmiany wysokie, dorastające do 1,5 m, jak i niższe, 50-60-centymetrowe.

Te o słabszej sile wzrostu doskonale sprawdzają się także w uprawie pojemnikowej. Posadzone w ładnej donicy mogą latem zdobić taras, balkon, wejście do domu czy kącik wypoczynkowy w ogrodzie.
 

Paciorecznik ogrodowy uprawa

Paciorecznik jest rośliną wieloletnią, ale wrażliwą na mróz. Na zimę jego części nadziemne zamierają; pozostaje kłącze, w którym gromadzą się substancje zapasowe. Gdy jesienne przymrozki zetną liście, wykopujemy kłącza z ziemi. Podczas zimowych miesięcy przechowujemy je w ciemnym pomieszczeniu o temperaturze 5-8°C. W marcu kłącza dzielimy na mniejsze części (odcinając najstarszą), a następnie sadzimy do dość dużych doniczek z żyzną, przepuszczalną ziemią. Ustawiamy w jasnym pomieszczeniu o temperaturze 8-10°C i regularnie podlewamy. W taki sposób pielęgnujemy rośliny przez cały kwiecień. Na początku maja stopniowo hartujemy je, a gdy miną ostatnie przymrozki, przesadzamy z pojemników do gruntu, starając się zachować w całości bryłę korzeniową. Dzięki takiemu potraktowaniu paciorecznik zakwitnie już w lipcu.

Jeżeli nie mamy możliwości przyśpieszonej uprawy w pojemniku i kłącze posadzimy w gruncie na początku maja, roślina wyda kwiaty o kilka tygodni później.

Paciorecznik ogrodowy kiedy sadzić

Paciorecznik wymaga słonecznego stanowiska i żyznej gleby, dlatego przed przesadzeniem podrośniętych okazów z doniczek do gruntu podłoże na rabacie wzbogacamy dobrze rozłożonym kompostem albo granulowanym obornikiem. Ważny jest też odczyn gleby (pH), który powinien wynosić 6,5-7. Warto zapewnić roślinom miejsce zaciszne, aby wiatr nie poszarpał liści.

Uprawę należy rozpocząć wczesną wiosną (w marcu) w doniczce, apotem przesadzić do gruntu. Gęstość sadzenia zależy od siły wzrostu danej odmiany, ale zwykle rośliny rozmieszczamy co 50-60 cm.

Pacioreczniki regularnie podlewamy (z wyjątkiem okresów deszczowych), a w kilka tygodni po posadzeniu zaczynamy dokarmiać nawozem płynnym do roślin kwitnących. Zabiegi powtarzamy co 8-10 dni, aż do końca sierpnia.

W miarę przekwitania obrywamy kwiaty, co pobudza rośliny do tworzenia nowych pąków.
 

Paciorecznik ogrodowy kwitnienie

Kanna kwitnie od lipca do pierwszych przymrozków.

Paciorecznik ogrodowy odmiany

Swą polską nazwę paciorecznik zawdzięcza kształtowi nasion, które przypominają kuliste paciorki. Łacińska nazwa Canna znaczy "trzcina" i odnosi się do wzniesionego pokroju rośliny. Możemy też używać spolszczonej wersji tej nazwy - kanna.

Obecnie uprawiane liczne odmiany paciorecznika powstały w wyniku wielokrotnego krzyżowania ze sobą różnych gatunków, a także mieszańców tej rośliny. Jednym z wyjściowych był paciorecznik indyjski (C. indica) pochodzący z Półwyspu Indyjskiego. Inne gatunki (m.in. C. glauca, C. coccinea, C. iridiflora) wywodzą swój rodowód z tropikalnych rejonów obu Ameryk.
 
Ciekawe odmiany:
  • 'Black Knight'
  • 'Stuttgart'
  • 'Tropikana'
  • 'Striped Beauty' 'Cleopatra'
  • 'Lucifer'
  • 'Russian Red'
  • 'Picasso'
  • 'Wyoming'
  • 'Pretoria'
  • 'Orange Beauty'

Paciorecznik ogrodowy zimowanie

Niektóre rośliny cebulowe (w tej grupie także kłączowe i bulwiaste) kwitną u nas latem w ogrodzie, ale ze względu na wrażliwość na mróz nie mogą w nim zimować. Dlatego we wrześniu bądź w październiku wykopujemy z rabat i wyjmujemy z pojemników ich organy spichrzowe. Karpy wraz z kilkunastocentymetrowym odcinkiem liści lub pędów pozostawiamy na kilka dni w przewiewnym miejscu, by obeschły. Potem odcinamy części nadziemne, usuwamy grudki ziemi. Oczyszczone cebule, bulwy i kłącza układamy cienką warstwą w skrzynkach i przykrywamy lekko piaskiem, trocinami lub drobną korą.

Skrzynki ustawiamy w miejscu chłodnym, lecz zabezpieczonym przed mrozem (np. w piwnicy lub w garażu). Tak przetrwają do wiosny.

W temperaturze 5-8°C przechowujemy: dalie, eukomis, mieczyki, nerinę, paciorecznik, sprekelię i tygrysówkę.

W temperaturze 8-10°C: begonię bulwiastą, bletillę, brodieę, jaskier azjatycki, krokosmię, sparaksis i zefirant.

W temperaturze 12-15°C: acidanterę, ismenę, galtonię, gloriozę.

Na wiosnę (zazwyczaj w kwietniu) organy spichrzowe sadzimy do doniczek i w domu lub w lekko ogrzewanym tunelu foliowym "podpędzamy" je, by w porze ich sadzenia w gruncie były już sporymi okazami.
 

Paciorecznik wodny

Canna glauca dorasta do 1,2-1,5 m i przez całe lato tworzy długie kwiatostany. Rośliny te uprawiamy w dużych pojemnikach z żyzną ziemią. Jesienią wyjmujemy je wraz z pojemnikami z wody i umieszczamy na zimę w pomieszczeniu o temperaturze kilku stopni. Bryła korzeniowa powinna być stale wilgotna.

Gdy paciorecznik słabo kwitnie, może to być spowodowane chorobą wirusową. Innym jej objawem są zniekształcone liście i kwiaty. Takie egzemplarze trzeba wyrywać i niszczyć, by choroba się nie rozprzestrzeniała. Trzeba też przeglądać kłącza w przechowalni - te, na których pojawią się brązowe plamy, trzeba wyrzucić. Pozostałe zaprawiamy Topsinem M 500, mocząc je w roztworze o stężeniu 0,05%.

Skomentuj:

Paciorecznik ogrodowy czyli inaczej kanna. Uprawa i ciekawe odmiany pacioreczników