Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Dzwonek - Campanula

Alicja Gawryś, KJ

Dzwonki niektóre przypominają małe gwiazdki, inne - ceramiczne dzwonki ze sklepów z pamiątkami. Niemal słychać, jak delikatnie pobrzękują.

Dzwonki

Chociaż dzwonki to byliny ogrodowe, uprawiane są także w doniczkach. Właśnie teraz w kwiaciarniach mamy spory ich wybór. Kokietują subtelnym fioletem, pastelowym różem bądź szlachetną bielą. Tworzą tak dużo kwiatów, że niemal nie widać spod nich liści. Podobny do nich rozwar (Platycodon) ma większe i szeroko otwarte kwiaty. W pojemnikach sprawdziły się najniższe jego odmiany (20-30 cm).
 
Dzwonek encyklopedia

Dzwonek równolistny

Dzwonek równolistny (Campanula isophylla) o wiotkich, zwisających pędach znały już nasze babcie. Ustawiały go przy oknie w chłodnym pokoju, gdzie czuł się najlepiej, latem zaś zdobił ganki i balkony. Obecnie znów stał się modny. Chociaż jego naturalna pora kwitnienia przypada od lipca do września, to dzięki uprawie szklarniowej można go kupić także wiosną. Kwiaty mają średnicę około 3 cm.

Dzwonek karpacki

Do roli rośliny doniczkowej awansował dzwonek karpacki (Campanula carpatica) - gatunek znany z ogródków skalnych. W wersji udomowionej ma bardziej zwarty pokrój. Okazy z rozwiniętymi kwiatami o średnicy 2-2,5 cm są sprzedawane wiosną i latem.

Dzwonki gatunki

Campanula longistyla od kwietnia do sierpnia rozwija swe podłużne kwiaty na wzniesionych łodygach o wysokości 20-25 cm, zaś dzwonek mieszańcowy 'Blue Wonder' dorasta zaledwie do 10 cm wysokości. Popularność zapewniły mu różyczkowate kwiatki i miniaturowe rozmiary. Podobny pokrój ma dzwonek drobny (C. cochlearifolia) i dalmatyński (C. portenschlagiana). Natomiast Campanula takesiana ma długie, wiotkie pędy.
 
Enkianty - japońskie dzwonki

Dzwonek uprawa 

Aby dzwonki w domu długo i obficie kwitły, znajdźmy im chłodne miejsce (najlepiej kilkanaście stopni powyżej zera). Nie ustawiajmy ich w pełnym słońcu, gdyż wolą światło rozproszone. Latem dobrze się czują na lekko zacienionym balkonie lub tarasie. Większość dzwonków oraz rozwar można przesadzić na stałe do ogrodu, do gliniasto-próchnicznej ziemi.

Dzwonek zimowanie

Przed mrozem zabezpieczamy je gałązkami iglaków. Tylko dzwonek równolistny powinien spędzać zimę w jasnym pomieszczeniu w temperaturze 6-8 st. C.

Dzwonki pielęgnacja

Roślinom tym odpowiada stale lekko wilgotne podłoże, a także duża wilgotność powietrza. Nie szkodzi im twarda, wapienna woda. Dzwonki będą nam wdzięczne za zasilanie odpowiednią odżywką, np. Piękne Kwiaty, Dobrovit dla Roślin Kwitnących.

Dzwonek sadzonki

Dwu-, trzyletnie dzwonki wymagają odmłodzenia. Dzielimy je na kilka części, najlepiej wiosną, zanim pojawią się pąki kwiatowe. Poza tym skracamy ich pędy. Odcięte fragmenty można wykorzystać jako sadzonki. Uwaga, ze skaleczonych tkanek wypływa sok mleczny (na szczęście nie jest trujący). Najpierw zanurzamy sadzonki w wodzie, aby wypłynął sok mleczny, następnie umieszczamy w wilgotnym piasku zmieszanym z torfem, po czym okrywamy mininamiotem z folii. Ukorzenią się po kilku tygodniach.

Dzwonek skupiony encyklopedia
Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja

Skomentuj:

Dzwonek - Campanula

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej