Dzwonek

Campanula

Scan_2

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

białe, fioletowe, niebieskie

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

jesień, lato, wiosna

Rodzaj gleby

przepuszczalna, żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna, wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Dzwonek (Campanula). Kolorowe kwiaty przypominające dzwoneczki zwracają na siebie uwagę w każdym ogrodzie, czy ogródku. Dzwonki to byliny. Gatunki dzikorosnące można spotkać np. w Tatrach - dzwonek drobny, na niżu i w górach - dzwonek okrągłolistny, zwany też dzwonkiem polnym, z racji swojego pospolitego występowania w całej nizinnej Polsce. Gatunkami objętymi ochroną są: dzwonek boloński, brodaty, karkonoski, piłkowany (lancetowaty), syberyjki i szerokolistny.

Rozmiary. Do ok. 60 cm, w zależności od odmiany; dzwonek gargański - ok. 10 cm, dzwonek drobny - ok. 15 cm, dzwonek karpacki - ok. 20 cm.

Gatunki. Dzwonki to ok. 200 gatunków wieloletnich roślin. W Polsce są spotykane dziko rosnące i uprawiane m.in. dzwonek gargański, karpacki, ogrodowy.

Wymagania, stanowisko. Dobrze, by gleba była przepuszczalna i żyzna. Dzwonki czują się najlepiej na stanowiskach jasnych, słonecznych, ale dobrze radzą sobie także w półcieniu.

Kwitnienie. Od maja do października, w zależności od gatunku i odmiany.

Uprawa i pielęgnacja. Roślina nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych. Rozrastające się gatunki, np. dwuletni dzwonek ogrodowy, dobrze jest sadzić w odstępach ok. 30x40 cm.

Rozmnażanie. Najczęściej z nasion lub przez podział rośliny.

Cięcie. Dzwonki nie wymagają przycinania.

Podlewanie i nawożenie. Na dobry wzrost i kwitnienie dzwonków wpłynie umiarkowane podlewanie i nawożenie mocno rozcieńczonymi preparatami.

Najczęstsze choroby i szkodniki. Najczęstszym wrogiem dzwonków są ślimaki i rdza.

Zastosowanie. Roślina ozdobna na rabaty, skalniaki, obwódkowa w przypadku niskich odmian i kwiat cięty - dzwonek skupiony. Dzwonek znalazł także zastosowanie w kosmetologii, odmiana pokrzywolistna stosowana była w medycynie ludowej na dolegliwości bólowe.

1 z 1Scan_2

Czytaj więcej o "Dzwonek"

15271324 https bi
Budzik z wyświetlaczem LED
Baumit Fasada Roku
Podczas wykonywania wykopów pod fundamenty ganku okazało się, że dom kończy się 40 cm poniżej terenu
Enkianthus 'Red Velvet' SLOWA KLUCZOWE: wrzosowate
14.11.2006 WARSZAWA
Dzwonek
14.11.2006 WARSZAWA DLA CZTERY KATY METAMORFOZA PRZEDPOKOJ SZAFA WIESZAK LUSTRO STYLISTKA: ANETA KOSIBA FOT. LUKASZ ZANDECKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 1 (183) - 1.2007 PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 8 (226) - 8 2010 + DODATEK DROBNE NAPRAWY W DOMU ( ZROB TO SAM ) SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA MEBLE ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 1 (183) - CZASOPISMA
Penstemony potrzebują słońca, dlatego na rabatach sadzimy je zawsze z przodu
<B>Dzwonków i aniołów znajdziemy tutaj bez liku, ale największą pasją gospodarzy są piękne antyki. I chociaż dom już niemal pęka w szwach, gdy tylko pojawi się jakiś fascynujący egzemplarz, od razu znajdują dla niego miejsce - każdy mebel z duszą może tu bowiem liczyć na ciepły kąt i troskliwą opiekę.</B> <BR />Obite welurem mahoniowe krzesła pochodzą z okresu Ludwika Filipa. Na oparciu każdego z nich wyrzeźbiono inny motyw roślinno-owocowy.