Dzwonek

Campanula

Encyklopedia roślin:

Kategoria

byliny

Kolor kwiatów

białe, fioletowe, niebieskie

Kolor liści

zielone

Odczyn gleby

obojętny

Pora kwitnienia

jesień, lato, wiosna

Rodzaj gleby

przepuszczalna, żyzna

Stanowisko

półcień, słońce

Wilgotność gleby

umiarkowanie wilgotna, wilgotna

Wysokość

do 50 cm

Dzwonek (Campanula). Kolorowe kwiaty przypominające dzwoneczki zwracają na siebie uwagę w każdym ogrodzie, czy ogródku. Dzwonki to byliny. Gatunki dzikorosnące można spotkać np. w Tatrach - dzwonek drobny, na niżu i w górach - dzwonek okrągłolistny, zwany też dzwonkiem polnym, z racji swojego pospolitego występowania w całej nizinnej Polsce. Gatunkami objętymi ochroną są: dzwonek boloński, brodaty, karkonoski, piłkowany (lancetowaty), syberyjki i szerokolistny.

Rozmiary. Do ok. 60 cm, w zależności od odmiany; dzwonek gargański - ok. 10 cm, dzwonek drobny - ok. 15 cm, dzwonek karpacki - ok. 20 cm.

Gatunki. Dzwonki to ok. 200 gatunków wieloletnich roślin. W Polsce są spotykane dziko rosnące i uprawiane m.in. dzwonek gargański, karpacki, ogrodowy.

Wymagania, stanowisko. Dobrze, by gleba była przepuszczalna i żyzna. Dzwonki czują się najlepiej na stanowiskach jasnych, słonecznych, ale dobrze radzą sobie także w półcieniu.

Kwitnienie. Od maja do października, w zależności od gatunku i odmiany.

Uprawa i pielęgnacja. Roślina nie ma zbyt dużych wymagań uprawowych. Rozrastające się gatunki, np. dwuletni dzwonek ogrodowy, dobrze jest sadzić w odstępach ok. 30x40 cm.

Rozmnażanie. Najczęściej z nasion lub przez podział rośliny.

Cięcie. Dzwonki nie wymagają przycinania.

Podlewanie i nawożenie. Na dobry wzrost i kwitnienie dzwonków wpłynie umiarkowane podlewanie i nawożenie mocno rozcieńczonymi preparatami.

Najczęstsze choroby i szkodniki. Najczęstszym wrogiem dzwonków są ślimaki i rdza.

Zastosowanie. Roślina ozdobna na rabaty, skalniaki, obwódkowa w przypadku niskich odmian i kwiat cięty - dzwonek skupiony. Dzwonek znalazł także zastosowanie w kosmetologii, odmiana pokrzywolistna stosowana była w medycynie ludowej na dolegliwości bólowe.

Czytaj więcej o "Dzwonek"

15271324 https bi
Budzik z wyświetlaczem LED
Baumit Fasada Roku
Podczas wykonywania wykopów pod fundamenty ganku okazało się, że dom kończy się 40 cm poniżej terenu
Enkianthus 'Red Velvet' SLOWA KLUCZOWE: wrzosowate
14.11.2006 WARSZAWA
Dzwonek
14.11.2006 WARSZAWA DLA CZTERY KATY METAMORFOZA PRZEDPOKOJ SZAFA WIESZAK LUSTRO STYLISTKA: ANETA KOSIBA FOT. LUKASZ ZANDECKI / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 1 (183) - 1.2007 PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 8 (226) - 8 2010 + DODATEK DROBNE NAPRAWY W DOMU ( ZROB TO SAM ) SLOWA KLUCZOWE: WNETRZA MEBLE ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA CZTERY KATY NR 1 (183) - CZASOPISMA
Penstemony potrzebują słońca, dlatego na rabatach sadzimy je zawsze z przodu
<B>Dzwonków i aniołów znajdziemy tutaj bez liku, ale największą pasją gospodarzy są piękne antyki. I chociaż dom już niemal pęka w szwach, gdy tylko pojawi się jakiś fascynujący egzemplarz, od razu znajdują dla niego miejsce - każdy mebel z duszą może tu bowiem liczyć na ciepły kąt i troskliwą opiekę.</B> <BR />Obite welurem mahoniowe krzesła pochodzą z okresu Ludwika Filipa. Na oparciu każdego z nich wyrzeźbiono inny motyw roślinno-owocowy.
19.01.2009 WARSZAWA UL. ZWIRKI I WIGURY 19 PEKNIETA RURA , ZALANE GARAZE FOT. WOJCIECH OLKUSNIK / AGENCJA GAZETA
Biała odmiana 'Alba'
home&you,wyprawka szkolna, pokój ucznia, dodatki
dzwonki rowerowe, dzwonek do roweru, dzwonek rowerowy, design
Pokój ucznia, jak urządzić pokój dla ucznia
23.10.2009 TORUN , REPRODUKCJA - WIZUALIZACJA KOSCIOLA ( FRONT ) W CENTRUM
Zestaw domofonowy składający się z modułu zewnętrznego i wewnętrznego - słuchawki.
Ta długowieczna bylina to świetne rozwiązanie dla zapracowanych ogrodników. Rozrasta się błyskawicznie i pięknie wypełnia zacienione zakątki działki. Warto posadzić ją w trudno dostępnych miejscach, oszczędzi nam trudów pielenia.
Nowy blok przy ul. Dzwonniczej w Warszawie
domofon, wideofon
12.10.2005 WARSZAWA BYLINIARNIA SZKOLA GLOWNA GOSPODARSTWA WIEJSKIEGO ( SGGW ) PRACE OGRODOWE PORZADKOWE KROK PO KROKU JESIEN - SADZENIE ROSLIN FOT. WOJCIECH SURDZIEL / AGENCJA GAZETA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (159) - 3 2008 SLOWA KLUCZOWE: OGRODNICTWO ROSLINY ZDJĘCIE DO WKŁADKI: PUBLIKACJA KWIETNIK NR 3 (159) - CZASOPISMA
Ogrodowe dzwonki na wietrze są źródłem kojących dźwięków
<B>Nie czekając na pierwszy dzwonek, poszukaliśmy kilku mebli i dodatków do pokoju ucznia. Przy wyborze kierowaliśmy się zasadą: rzeczy mają być praktyczne i wywoływać uśmiech, tak by nauka mogła wydać się zabawą.</B> <BR />Rozgałęziacz USB, tworzywo sztuczne - 59 zł, Red Onion.
Ile twarzy ma design. Kids Design Space, CRZ Krzywy Komin, Wrocław, organizator fundacja Open Mind, wystawa czynna do 31.01.2017 r., więcej na www.kidsdesignspace.pl
Pąki, najpierw skierowane w górę, przed pękaniem nieco się pochylają.
Dlaczego dzwonek blednie?
zegar, zegar z dzwonkiem, zegar
Niecierpek nowogwinejski może zdobić i mieszkanie, i balkon (latem). Lubi rozproszone światło.
Cytryniec chiński
Fikus benjamina uformowany jako drzewko bonsai może łatwo gubić liście
Pokój dla ucznia