Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Palma w miniaturze

Alicja Gawryś
Palma koralowa (Chamaedorea) W domu osiąga najwyżej 1-1,2 m. Lubi półcieniste miejsca. Latem dobrze jej w temperaturze 18-20°C, zimą w 12-18°C. Nierzadko palma ta zakwita w domu, a następnie rodzi drobne dekoracyjne owoce, przypominające żółte korale. - Fot. Arkadiusz

Miniaturowe palmy od lat należą do roślin najbardziej lubianych. Jeśli nie mamy miejsca na gatunki silnie rosnące, wybierzmy te mniej okazałe, a równie urodziwe.

W telewizyjnych reklamach postać popijająca drinka na leżaku pod palmą symbolizuje błogie życie w luksusie. Palmy to także kwintesencja egzotyki - wszak zamieszkują tropikalne rejony Azji, Afryki i Ameryki. Może dlatego tak chętnie zdobimy nimi mieszkania?

Drzewa nie drzewa

Młode okazy palm wyglądają zazwyczaj inaczej niż starsze tego samego gatunku. Ich pędy są cienkie; nie wytworzyła się jeszcze kłodzina, która przypomina pień drzewa (chociaż pod względem budowy wcale nim nie jest!). Rośliny tworzą ją przez lata - główny pień rośnie w górę i grubieje, a przy tym ogałaca się z dolnych liści. Zostają po nich ślady charakterystyczne dla każdego gatunku. Rosnące w naturze stare palmy wyglądają niczym potężne drzewa z pióropuszem liści na szczycie. Niektóre gatunki (np. palma koralowa) zamiast kłodzin tworzą pędy przypominające pędy bambusów.

Liście palm także zmieniają z wiekiem kształt i stają się coraz większe.

Domowe rezydentki

Niektóre gatunki, jak daktylowiec właściwy, mogą sięgać sufitu. Do mniejszych mieszkań polecamy raczej te o słabszej sile wzrostu, jak palma koralowa czy daktylowiec niski (Phoenix roebelenii), które po wielu latach mierzą do półtora metra. Niektóre palmy w domu kwitną i owocują. Większość z nich jest długowieczna, tylko kokos właściwy (Cocos nucifera) zamiera po kilku latach uprawy w domu.

Kaprysy pięknych dam

Palmy, zależnie od gatunku i pochodzenia, mają dość zróżnicowane wymagania. Łączy je to, że nie wolno ich przycinać. Każdy pęd ma jeden wierzchołek wzrostu; gdy go utniemy, przestaje rosnąć.

Światło. Większości palm odpowiada światło rozproszone. Daktylowiec lubi mocne słońce, a karłatka (Chamaerops humilis) dobrze rośnie i w słońcu, i w cieniu.

Temperatura i woda. Niektóre gatunki, jak areka, przez cały rok wymagają ciepła (18-22°C) i stale wilgotnej ziemi. Inne, jak np. liwistona i palma koralowa, latem potrzebują ciepła, a zimą chłodu (14-16°C) i ograniczonego podlewania.

Wilgotność powietrza. Wszystkim gatunkom służy wilgotne powietrze i częste zraszanie.

Przesadzanie. Zabieg ten wykonujemy dopiero wtedy, gdy roślina "wychodzi" z doniczki. Nowa donica powinna być wąska i wysoka. Używamy ziemi do palm, o odczynie lekko kwaśnym (pH 5-6,5).

Nawożenie. Rośliny powinniśmy dokarmiać od marca do września, najlepiej specjalną odżywką dla palm lub nawozem organicznym typu biohumus.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Damy w opałach
Jaki wybrać nawóz?
Jak wiosną nawozimy iglaki

Skomentuj:

Palma w miniaturze

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej