Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Sanseweria. Roślina w wężowej skórze

Magda Narkiewicz, KJ
Propozycja 'bukietu' do nowoczesnych wnętrz - kilka sansewierii cylindrycznych przybranych liśćmi sansewierii gwinejskiej - Fot. Flora Dania

Sansewerie dawniej można było łatwo poznać po mieczowatych liściach w wężowe wzorki. Dziś te rośliny mają różne kształty, choć desenie prawie identyczne jak dawniej. Nie utraciły też swej 'żelaznej' kondycji.

Sanseweria

Jeśli roślina wywodzi się z suchych i kamienistych terenów spod równika, to musi być wyjątkowo odporna. Taka też jest sansewieria. Nie powinna więc sprawiać większych kłopotów nawet zapominalskim i leniwym ogrodnikom. Do niedawna w naszych domach gościła jedynie sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata), dopiero niedawno przyłączył się do niej drugi gatunek sansewieria cylindryczna (S. cylindrica).
 
Sansewieria (Sansevieria thyrsiflora ),sansewieria gwinejska,wężownica czy sansewieria cylindryczna. Uprawa i pielęgnacja w domu

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata)

Sansewieria gwinejska, wężownica, (Sansevieria trifasciata) to bylina, sukulent liściowy z rodziny agawowatych. Tworzy grube kłącza. Liście odziomkowe, mieczowate, sztywno wzniesione, ciemnozielone z poprzecznymi, szarozielonymi pasami o długości 90-120 cm . Kwiaty drobne, gwiazdkowate, żółte, intensywnie pachnące, zebrane w długie grona.

Sanseweria gwinejska odmiany

Sanseweria cylindryczna (Sansevieria cylindrica)

Jej stożkowate liście wyglądają jak rogi jednorożca. Są imponujące - dorastają do 80 cm długości. Starsze rośliny, które rozkładają się wachlarzowato, wymagają osobnych doniczek. Te na zdjęciu są młodziutkie, tuż po ukorzenieniu i po kilka zajmują jeden pojemnik. Niektóre mają już nowe odrosty.

Sansewieria - Sansevieria trifasciata

Sanseweria cena

Koszt sadzonki waha się miedzy 10 - 30 zł w zależności od wielkości.

Sanseweria kwiat

Rośliny te upodobały sobie styl militarny, doskonale pasujący do ich twardej natury. Chociaż nie mają kolców ani cierni, wręcz przeciwnie, pokryte są gładką skórzastą skórką - prezentują się dumnie i bojowo. Do militarnych kształtów sansewierii dokłada się jeszcze groźny wzór na liściach. Przypomina on wężową skórę, dlatego dawniej rośliny te nazywano wężownicami. Sansewieria gwinejska tworzy liście zazwyczaj przypominające długie miecze. W mieszkaniach osiągają półtora metra, rosnąc swobodnie są jeszcze wyższe. Niektóre odmiany mają "broń krótką" - spiczasto zakończone blaszki około 10 cm długości. Najładniej wyglądają ich młode okazy o kształtnych rozetkach. Z kolei sansewieria cylindryczna ma liście jak zielone oszczepy. Wyrastają na długość około 70 cm. Można kupić doniczki z kilkoma świeżo ukorzenionymi liśćmi stojącymi na sztorc lub z pojedynczymi starszymi roślinami rozkładającymi się w efektowny wachlarz.

Sanseweria rozmnażanie

Sansewierie mają grube podziemne kłącza, na końcach których tworzą się coraz to nowe odrosty. Jeśli posadzimy w doniczce jedną roślinę, to po krótkim czasie obrośnie ona w liczne towarzystwo. Kwiaty sansewierii nie imponują urodą, ale za to słodko pachną. Jeśli ich nie wytniemy, jest szansa, że doczekamy się dojrzałych czerwonych jagód. Gdy sansewierie rosną w grupie, to wszystkie detale ich urody, nawet te najdrobniejsze, stają się wyrazistsze i nabierają elegancji. Wrażenie jest jeszcze mocniejsze, gdy takich grup jest kilka. Dlatego też w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach sansewierie chętnie eksponowane są w zwielokrotnionych uporządkowanych układach, np. militarnym szyku lub jako para uzbrojonych strażników.

Sanseweria uprawa

Po mieszkańcach suchych i mocno nasłonecznionych terenów spodziewamy się, że potrafią wytrwać na południowych parapetach, zniosą długie okresy bez podlewania, nie wymagają sutego dokarmiania i nie przeszkadza im suche powietrze. U sansewierii zadziwiające jest to, że dzielnie się spisują także wtedy, gdy światła jest mało. Dlatego wykorzystuje się je do ozdoby miejsc mocno zacienionych, a nawet pomieszczeń bez okien (wystarcza, gdy przez pół dnia świecą się w nich żarówki). Co więcej, sansewierii z reguły nie atakują choroby ani szkodniki. Mogą też przetrwać przymrozki, jeśli np. zbytnio przedłużyliśmy ich letnie wakacje na balkonie. Rozmnażają się bez problemów, zazwyczaj z oddzielanych odrostów. Można też umieścić w lekko wilgotnym podłożu kilkucentymetrowy fragment przeciętego w pop- rzek liścia, ale koniecznie dolną jego częścią (odwrócony do góry nogami nie wytworzy korzeni). Te twardziele mają tylko jeden słaby punkt - nie znoszą mokrej ziemi, w której ich korzenie szybko gniją. Podlewajmy je więc z umiarem i dopiero wtedy, kiedy powierzchnia podłoża dobrze przeschnie. Latem zwykle wystarczy podlewać je raz w tygodniu, zimą, gdy pomieszczenie jest chłodne nawet co 2-3 tygodnie.
 
Sansewieria - żelazna dama

Sanseweria choroby

Kiedy niekorzystne warunki zaczynają się odbijać na wyglądzie roślin, warto pomóc im odbudować nadwątloną kondycję.
Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Podlewanie domowych kwiatów podczas urlopu
Zamiokulkas zamiolistny - Zamioculcas zamiifolia
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim

Skomentuj:

Sanseweria. Roślina w wężowej skórze

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej