Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sansewieria - Sansevieria trifasciata

Biuro Kwiatowe Holandia, KJ

Sansewieria przez niektórych nazywana żelazną damą to doskonała roślina dla zapominalskich. Ma małe wymagania - wystarczy jej od czasu do czasu łyk wody. Dobrze wygląda we wszystkich wnętrzach, ale najlepiej w nowoczesnych.

Sanseweria
Sanseweria
Fot. Shutterstock/Aquarius Studio

Sansewieria gwinejska nazywana jest żelazną rośliną, ale także wężownicą lub "językiem teściowej", zapewne za sprawą długich, mieczowatych liści.

Sansewieria -sansevieria trifasciata

Woli suszę od nadmiaru wilgoci - przeżyje nawet miesiąc bez kropli wody. Sansewieria jest bowiem sukulentem liściowym - magazynuje wodę w mięsistych liściach i korzysta z niej, kiedy tylko ma na to ochotę. Niewiele potrzebuje do życia, ale ma jeden kaprys: zwłaszcza zimą musi mieć suche "nogi", inaczej łatwo zgnije. Podlewajmy ją więc rzadko, tak by na podstawce nie tworzyły się kałuże. Przesadzając roślinę, wsypmy na dno doniczki garść drenażu.

Sansewieria gwinejska

Sanseweria. Roślina w wężowej skórze

Sansewieria często zdobiła domy naszych babć, dzisiaj rzadziej stawiamy ją w mieszkaniach. A szkoda, gdyż jej smukłe liście dobrze wyglądają również w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Przeważnie dorastają do wysokości metra, choć zdarzają się też odmiany karłowe, nie wyższe niż 30 cm. Wysokie sansewierie łatwo się przewracają, dlatego należy je uprawiać w ciężkich donicach. Z podziemnych kłączy roślin stale wyrastają młode odrosty. Donice powinny więc mieć grube ścianki, które nie popękają pod naporem korzeni.
Sansewieria kwiat
Roślina kwitnie na ogół na początku lata. Zebrane w długie grona drobne, niepozorne kwiatki mają przyjemny i dosyć mocny zapach.

Sanseweria cylindryczna

Ma stożkowate liście dorastające do 80 cm długości tworzą płaskie wachlarzowate rozety. Liście mają zielony kolor i nakrapiane szare kroki i wyrastają z silnego podziemnego kłącza, które ma możliwość magazynowania dużych ilości wody.  Starsze rośliny wymagają przesadzenia, które rozkładają się wachlarzowato, wymagają osobnych doniczek. Te na zdjęciu są młodziutkie, tuż po ukorzenieniu i po kilka zajmują jeden pojemnik. Niektóre mają już nowe odrosty.

Cena sansewierii

Koszt sadzonki waha się miedzy 10 - 30 zł w zależności od wielkości.

Sansewieria - żelazna dama

Sanseweria pielęgnacja

 • Podłoże. Uniwersalna mieszanka dla kwiatów doniczkowych (do kupienia w każdej kwiaciarni). Najlepsza jest uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Na dnie donicy trzeba ułożyć warstwę drenażu (2-3 cm).

 • Światło. Roślina jest bardzo tolerancyjna. Dobrze rośnie w pełnym słońcu, półcieniu, a nawet w cieniu. W słonecznym miejscu jej liście mogą blednąć.

 • Temperatura. Latem najlepiej do 24oC, zimą - do 18 st. C. Roślina znosi spadek temperatury do 10 st. C, ale tylko w suchych mieszkaniach; w chłodnych i wilgotnych może gnić.

 • Podlewanie. Im chłodniej, tym oszczędniejsze. Latem podlewamy umiarkowanie (raz na 1-2 tygodnie), nie dopuszczając do zbytniego przesuszenia ziemi. Zimą jeszcze rzadziej - nawet co 21 dni. Nie zraszamy.

 • Nawożenie. Latem (co 2-3 tygodnie) wieloskładnikowym nawozem dla kwiatów doniczkowych co 2-3 tygodnie

 • Przesadzanie. Młodsze rośliny przesadzamy co dwa lata, starsze - co trzy lata. Na dnie pojemnika układamy warstwę drenażu grubości 2-3 cm.

Sanseweria choroby

 • Blednięcie i zanikanie pasków na liściach - za mało światła.

 • Gnicie liści, pojawianie się na nich brunatnych plam - zbyt obfite podlewanie (zwłaszcza zimą). Chore liście wycinamy u podstawy ostrym nożem.

 • Liście schną i brązowieją - za sucho i za gorąco. Roślinę przenosimy w miejsce o temperaturze do 24oC i obficie podlewamy.

 • Suche, oparzone fragmenty liści - skutek stykania się z szybą nasłonecznionego okna. Chore liście w całości wycinamy, a roślinę odsuwamy od szklanej tafli.

 • Czarne, miękkie liście - objaw przemarznięcia; występuje na przykład wtedy, gdy w czasie silnych mrozów liście dotykają szyby okiennej. Roślinę przenosimy w miejsce o temperaturze powyżej 16oC.

 • Miękkie, wiotkie młode liście - skutek przenawożenia. Dopóki liście nie stwardnieją, trzeba zrezygnować z zasilania. Potem stosujemy dawki nawozów o połowę mniejsze od zalecanych przez producenta.

 • Kłaczki "waty" na liściach - atak wełnowców. Liście opryskujemy insektycydem Actellic 50 EC (0,1 proc.) albo smarujemy denaturatem, a owady usuwamy pęsetą.

 • Obgryzione brzegi młodych liści - inwazja opuchlaków. Stosujemy pałeczki nawozowe do zwalczania szkodników roślin doniczkowych zawierające Orthene 75 SP.

 • Rdzawobrązowe plamy na liściach - efekt stosowania preparatu nabłyszczającego. Nabłyszczaczy nie wolno stosować, liście wystarczy przecierać wilgotną szmatką.

Sanseweria rozmnażanie

 • Przez sadzonki. Wiosną (najlepiej w marcu). Odcinamy dwuletni liść u nasady, tniemy w poprzek na 5-6-centymetrowe kawałki. Ich dolne części zanurzamy w ukorzeniaczu i zagłębiamy w podłożu z torfu i piasku (1:1). Uważajmy, by nie umieścić ich do góry nogami. Naczynie z sadzonkami ustawiamy w jasnym, miejscu, w temperaturze około 20oC. Po 4-6 tygodniach nowe rośliny przesadzamy do doniczek.

 • Przez podział. Najlepiej późnym latem. Kępę sansewierii dzielimy na 2-3 części. Każdą część pozostawiamy na 2-3 dni, żeby rany się zabliźniły; w ten sposób unikniemy infekcji grzybowych. Potem sadzimy je do doniczek.

 

Sansewieria do nowoczesnych wnętrz

Jej smukłe liście wyjątkowo dobrze wyglądają w nowocześnie urządzonych wnętrzach. Są przy tym bardzo plastyczne - można im nadawać różne kształty, a nawet... zaplatać w warkocze. Przeważnie dorastają do wysokości metra, choć zdarzają się też odmiany karłowe, nie wyższe niż 30 cm. Tworząc z nich aranżacje, pamiętajmy, że wysokie sansewierie łatwo się przewracają, uprawiajmy je więc w ciężkich donicach. Z ich podziemnych kłączy stale wyrastają młode odrosty. Donice powinny zatem mieć grube ścianki, które nie popękają pod naporem korzeni

Młode liście sansewierii cylindrycznej są na tyle elastyczne, że ogrodnicy zaplatają je w kunsztowne warkocze. Wymaga to jednak cierpliwości (na efekt trzeba czekać 2-3 lata), ale warto się potrudzić - w rezultacie roślina wygląda jak oryginalna rzeźba

  Więcej o:

Skomentuj:

Sansewieria - Sansevieria trifasciata