Sansewieria (Sansevieria thyrsiflora ),sansewieria gwinejska,wężownica czy sansewieria cylindryczna. Uprawa i pielęgnacja w domu

Aldona Zakrzewska, Alicja Gawryś, dor

Sansewieria zachwyca elegancją, a przy tym ma niewielkie wymagania. Nic dziwnego więc, że staje się ulubienicą florystów i dekoratorów wnętrz

ONE TIME USE ONLY DO JEDNOKROTNEJ PUBLIKACJI WNETRZA ROSLINY DONICZKOWE SANSEWIERIA DEKORACJE FOT. FLORA DANIA PUBLIKACJA KWIETNIK NR 7 (139) - 7.2006 SLOWA KLUCZOWE: ROSLINY WNETRZA
s
Fot. Flora Dania

Sansewieria to tak zwana żelazna roślina - do zdrowego wzrostu wystarczy jej przysłowiowy łyk wody. Woli suszę od nadmiaru wilgoci, jest bowiem sukulentem liściowym, czyli magazynuje wodę w mięsistych liściach i korzysta z niej, kiedy ma na to ochotę. Mało wymaga, ale ma jeden kaprys: musi mieć suche "nogi" - inaczej łatwo gnije, zwłaszcza zimą.

Jak wygląda sansewieria

Jej smukłe liście wyjątkowo dobrze wyglądają w nowocześnie urządzonych wnętrzach.Ma mięsiste liście, pokryte woskiem i zdobne w ładne wzory. Najwyższe sansewierie osiągają ponad metr wysokości, ale są też odmiany zupełnie niskie z rozetami liściowymi wysokości niewiele ponad 10 cm. Grube liście i solidne kłącza gwarantują odporność sansewierii na brak wody. Roślina pasuje zarówno do wnętrz w starym stylu, jak i nowoczesnych. Są przy tym bardzo plastyczne - można im nadawać różne kształty, a nawet... zaplatać w warkocze. Przeważnie dorastają do wysokości metra, choć zdarzają się też odmiany karłowe, nie wyższe niż 30 cm.

Kwiaty sasewierii

Dojrzałe rośliny mają kwiaty podobne do lilii, barwy kremowej, białej lub zielonkawej.

Jaka doniczka dla sansewierii

Tworząc z nich aranżacje, pamiętajmy, że wysokie sansewierie łatwo się przewracają, uprawiajmy je więc w ciężkich donicach. Z ich podziemnych kłączy stale wyrastają młode odrosty. Donice powinny zatem mieć grube ścianki, które nie popękają pod naporem korzeni.

Jaka ziemia dla sansewierii

Najlepsza jest uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Na dnie donicy trzeba ułożyć warstwę drenażu (2-3 cm).Światło. Roślina jest bardzo tolerancyjna, najlepiej rośnie w półcieniu, ale zniesie też głębszy cień. W słonecznym miejscu jej liście mogą blednąć.

Temperatura dla sansewierii

Temperatura. Latem najlepiej do 24°C, zimą do 18°C. Roślina znosi spadek temperatury do 10°C, ale tylko w suchych mieszkaniach; w chłodnych i wilgotnych może gnić.

Podlewanie sansewierii

Im jest chłodniej, tym oszczędniej podlewamy. Latem - umiarkowanie (raz na 1-2 tygodnie), nie dopuszczając do zbytniego przesuszenia ziemi. Zimą jeszcze rzadziej - nawet co 3 tygodnie. Nie zraszamy.

Nawożenie sansewierii

Latem zasilamy sansewierię co 2-3 tygodnie wieloskładnikowym nawozem do kwiatów doniczkowych.Sansewieria gwinejska nazywana jest także wężownicą lub "językiem teściowej", zapewne za sprawą długich, mieczowatych liści.

Sansevieria trifasciata, czyli sansewieria gwinejska

Sansewieria gwinejska, wężownica, (Sansevieria trifasciata) to bylina, sukulent liściowy z rodziny agawowatych. Tworzy grube kłącza. Liście odziomkowe, mieczowate, sztywno wzniesione, ciemnozielone z poprzecznymi, szarozielonymi pasami. Kwiaty drobne, gwiazdkowate, żółte, intensywnie pachnące, zebrane w długie grona.

Rozmiary sansewierii gwinejskiej

Długość liści 90-120 cm.

Odmiany sansewierii gwinejskiej 

'Laurentii' - liście o żółtych brzegach, 'Hahnii' - niska odmiana, liście krótkie, szarozielone w zwartych rozetach, 'Golden Hahnii' - pokrój jak u poprzedniej odmiany, liście żółto obrzeżone.

Kiedy kwitnie sansewierii gwinejska

Latem

Jaka ziemia dla sansewierii gwinejskiej 

Ziemia żyzna, dobrze przepuszczalna. Ziemia liściowa z dodatkiem torfu. Stanowisko w pełni nasłonecznione lub półcieniste, znosi również zacienienie.

Temperatura

Latem do 24oC, temperatura minimalna zimą 15oC.

Wilgotność powietrza

Nie zraszamy

Podlewanie i nawożenie sansewierii gwinejskiej 

Latem podlewamy umiarkowanie, raz w tygodniu, pozwalając ziemi przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Zimą podlewamy rzadziej, co 3 tygodnie. Sansewieria nie znosi nadmiaru wody. Zapewniamy dobry drenaż. Zasilamy płynnym nawozem wieloskładnikowym, co 3 tygodnie.

Pielęgnacja sansewierii gwinejskiej 

Roślina łatwa w uprawie, bardzo wytrzymała na warunki mieszkaniowe. Wycinamy pęd kwiatostanowy po obumarciu. Nie stosujemy nabłyszczacza.

Przesadzanie sansewierii gwinejskiej 

Młode rośliny co 2 lata, starsze co 3 lata, wiosną. Sansewieria lubi małe doniczki i przesadzamy ją dopiero, gdy ma za ciasno i może rozsadzić doniczkę. Do większych roślin stosujemy ciężkie donice o grubych ściankach.

Rozmnażanie sansewierii gwinejskiej 

Liście tniemy na fragmenty długości 5-8 cm (wiosną lub późnym latem) - pamiętamy, żeby posadzić sadzonkę tak, jak rósł liść (nie do góry nogami). Podział roślin zalecany przy roślinach o pstrym ulistnieniu.

Najczęstsze choroby i szkodniki sansewierii gwinejskiej 

Gnicie podstaw liści spowodowane zalaniem. Opuchlaki, wełnowce.

Sansevieria cylindrica, czyli cylindryczna

Jej stożkowate liście wyglądają jak rogi jednorożca. Są imponujące - dorastają do 80 cm długości. Starsze rośliny, które rozkładają się wachlarzowato, wymagają osobnych doniczek. Te na zdjęciu są młodziutkie, tuż po ukorzenieniu i po kilka zajmują jeden pojemnik. Niektóre mają już nowe odrosty.

Cena sansewierii

Koszt sadzonki waha się miedzy 10 - 30 zł w zależności od wielkości.

Skomentuj:

Sansewieria (Sansevieria thyrsiflora ),sansewieria gwinejska,wężownica czy sansewieria cylindryczna. Uprawa i pielęgnacja w domu