Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Sansewieria (Sansevieria thyrsiflora ) czyli sansewieria gwinejska

Aldona Zakrzewska, Alicja Gawryś, KJ

Sansewieria zachwyca elegancją, a przy tym ma niewielkie wymagania. Nic dziwnego więc, że staje się ulubienicą florystów i dekoratorów wnętrz. Uprawa i pielęgnacja w domu wężownicy.

Sansewieria_gwinejska
Sansewieria_gwinejska
Fot. Shutterstock/Aquarius Studio

Sansewieria to tak zwana żelazna roślina - do zdrowego wzrostu wystarczy jej przysłowiowy łyk wody. Woli suszę od nadmiaru wilgoci, jest bowiem sukulentem liściowym, czyli magazynuje wodę w mięsistych liściach i korzysta z niej, kiedy ma na to ochotę. Mało wymaga, ale ma jeden kaprys: musi mieć suche "nogi" - inaczej łatwo gnije, zwłaszcza zimą.

Jak wygląda sansewieria gwinejska?

Jej smukłe liście wyjątkowo dobrze wyglądają w nowocześnie urządzonych wnętrzach.Ma mięsiste liście, pokryte woskiem i zdobne w ładne wzory. Najwyższe sansewierie osiągają ponad metr wysokości, ale są też odmiany zupełnie niskie z rozetami liściowymi wysokości niewiele ponad 10 cm. Grube liście i solidne kłącza gwarantują odporność sansewierii na brak wody. Roślina pasuje zarówno do wnętrz w starym stylu, jak i nowoczesnych. Są przy tym bardzo plastyczne - można im nadawać różne kształty, a nawet... zaplatać w warkocze. Przeważnie dorastają do wysokości metra, choć zdarzają się też odmiany karłowe, nie wyższe niż 30 cm.

Sansewieria gwinejska - kwitnienie

Dojrzałe rośliny mają kwiaty podobne do lilii, barwy kremowej, białej lub zielonkawej.

Jaka doniczka dla sansewierii?

Tworząc z nich aranżacje, pamiętajmy, że wysokie sansewierie łatwo się przewracają, uprawiajmy je więc w ciężkich donicach. Z ich podziemnych kłączy stale wyrastają młode odrosty. Donice powinny zatem mieć grube ścianki, które nie popękają pod naporem korzeni.

Sansewieria gwinejska - uprawa

Sansewieria gwinejska, wężownica, (Sansevieria trifasciata) to bylina, sukulent liściowy z rodziny agawowatych. Tworzy grube kłącza. Liście odziomkowe, mieczowate, sztywno wzniesione, ciemnozielone z poprzecznymi, szarozielonymi pasami. Kwiaty drobne, gwiazdkowate, żółte, intensywnie pachnące, zebrane w długie grona pojawiają się latem.

Sansewieria gwinejska - encyklopedia roślin

Rozmiary sansewierii gwinejskiej

Długość liści 90-120 cm.

Sansewieria gwinejska - ziemia

Ziemia żyzna, dobrze przepuszczalna. Ziemia liściowa z dodatkiem torfu. Stanowisko w pełni nasłonecznione lub półcieniste, znosi również zacienienie. Najlepsza jest uniwersalna ziemia do kwiatów doniczkowych. Na dnie donicy trzeba ułożyć warstwę drenażu (2-3 cm).

Światło

Roślina jest bardzo tolerancyjna, najlepiej rośnie w półcieniu, ale zniesie też głębszy cień. W słonecznym miejscu jej liście mogą blednąć.

Temperatura

Latem najlepiej do 24°C, zimą do 18°C. Roślina znosi spadek temperatury do 10°C, ale tylko w suchych mieszkaniach; w chłodnych i wilgotnych może gnić.

Wilgotność powietrza

Nie zraszamy

Sansewieria gwinejska - podlewanie

Latem podlewamy umiarkowanie, raz w tygodniu, pozwalając ziemi przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Zimą podlewamy rzadziej, co 3 tygodnie. Sansewieria nie znosi nadmiaru wody. Zapewniamy dobry drenaż. Latem - umiarkowanie (raz na 1-2 tygodnie), nie dopuszczając do zbytniego przesuszenia ziemi. Zimą jeszcze rzadziej - nawet co 3 tygodnie. Im jest chłodniej, tym oszczędniej podlewamy. Nie zraszamy.

Sansewieria gwinejska - nawożenie

Latem zasilamy sansewierię co 2-3 tygodnie płynnym wieloskładnikowym nawozem do kwiatów doniczkowych. Sansewieria gwinejska nazywana jest także wężownicą lub "językiem teściowej", zapewne za sprawą długich, mieczowatych liści.

Sansewieria gwinejska - pielęgnacja

Roślina łatwa w uprawie, bardzo wytrzymała na warunki mieszkaniowe. Wycinamy pęd kwiatostanowy po obumarciu. Nie stosujemy nabłyszczacza.

Przesadzanie sansewierii gwinejskiej 

Młode rośliny co 2 lata, starsze co 3 lata, wiosną. Sansewieria lubi małe doniczki i przesadzamy ją dopiero, gdy ma za ciasno i może rozsadzić doniczkę. Do większych roślin stosujemy ciężkie donice o grubych ściankach.

Sansewieria gwinejska - rozmnażanie

Liście tniemy na fragmenty długości 5-8 cm (wiosną lub późnym latem) - pamiętamy, żeby posadzić sadzonkę tak, jak rósł liść (nie do góry nogami). Podział roślin zalecany przy roślinach o pstrym ulistnieniu.

Sansewieria gwinejska - choroby

Gnicie podstaw liści spowodowane zalaniem. Opuchlaki, wełnowce.

Sansewieria gwinejska - odmiany

  • 'Laurentii' - liście o żółtych brzegach,
  • 'Hahnii' - niska odmiana, liście krótkie, szarozielone w zwartych rozetach,
  • 'Golden Hahnii' - pokrój jak u poprzedniej odmiany, liście żółto obrzeżone.

Sansewieria gwinejska - cena

Koszt sadzonki waha się miedzy 10 - 30 zł w zależności od wielkości.

Sanseweria. Roślina w wężowej skórze

Sansevieria cylindrica, czyli cylindryczna

Jej stożkowate liście wyglądają jak rogi jednorożca. Są imponujące - dorastają do 80 cm długości. Starsze rośliny, które rozkładają się wachlarzowato, wymagają osobnych doniczek. Te na zdjęciu są młodziutkie, tuż po ukorzenieniu i po kilka zajmują jeden pojemnik. Niektóre mają już nowe odrosty.

Sansewieria gwinejska - właściwości

Od wielu lat w obiegu jest lista NASA roślin, które mają właściwości oczyszczające powietrze. Jedną z nich jest właśnie sansewieria gwinejska, która potrafi pochłaniać z powietrza szkodliwe substancje które w wyniku smogu wdzierają się do naszego mieszkania.  Ma zdolności pochłaniania dwutlenku węgla w nocy co sprawia, że to idealna roślina do sypialni, która pozwoli nam mocno i zdrowo się wysypiać.

Jeśli jednak macie w domu koty to trzeba z niej zrezygnować ponieważ zjedzenie jej listków może skończyć się nieprzyjemnościami  - np. wymiotami lub biegunką.

    Więcej o:

Skomentuj:

Sansewieria (Sansevieria thyrsiflora ) czyli sansewieria gwinejska