Perukowce - krzewy dla niecierpliwych
Perukowców nie sposób pomylić z innymi krzewami. Każdego lata pokrywa je gęsta mgiełka, którą trudno zdefiniować - czy to kwiaty, czy owocostany, a może jeszcze coś innego?
Perukowiec - skąd taka nazwa
Twórcy polskiej nazwy botanicznej tej rośliny jej oryginalne, charakterystyczne kwiatostany musiały się skojarzyć z peruką, skoro nazwał roślinę "perukowcem", ale mnie kojarzą się raczej z leciutką chmurką albo watą cukrową na patyku. Tak czy inaczej, podczas kwitnienia, które ma miejsce najczęściej w czerwcu i lipcu, krzew jest niezwykle oryginalną ozdobą ogrodu i trudno go pomylić z jakąkolwiek inną rośliną.
Perukowce podolskie
Perukowce - z czego ta peruka?
Perukowce - wymagania
Dla perukowca najlepsza będzie gleba o odczynie wapiennym, ale nie trzeba się tym zanadto przejmować, ponieważ akurat pod tym względem roślina jest dość tolerancyjna. W moim ogrodzie perukowiec doskonale rośnie w miejscu, gdzie zakopane zostały resztki gruzu po budowie domu, które nadają glebie odczyn właśnie lekko zasadowy. Najwyraźniej to mu bardzo odpowiada.
Perukowce nadają się do sadzenia nawet w najchłodniejszych częściach kraju. Podczas bardzo mroźnych zim młode gałązki mogą przemarznąć. W takich sytuacjach trzeba po prostu wziąć do ręki sekator i obciąć wiosną wszystkie przemarznięte gałązki aż do żywej tkanki, nawet jeśli przemarzły prawie do ziemi. Bardzo szybko odbiją i krzew jeszcze w tym samym sezonie pięknie się rozrośnie.
Perukowce - przycinanie
Formowanie perukowców
Perukowce nade wszystko wymagają słonecznych miejsc, inaczej słabo kwitną i niezbyt obficie owocują. Dobrze radzą sobie na suchych stanowiskach i na niezbyt żyznej glebie, tworzą bowiem rozległy system korzeniowy. Trzeba pamiętać, że takie korzenie utrudniają, czy wręcz uniemożliwiają przesadzanie starszych egzemplarzy. Rośliny preferują gleby wapienne, choć nie są pod tym względem wybredne. Wytrzymują warunki wielkomiejskie. Nie wymagają cięcia (zbyt silne skutkuje wyrastaniem pionowych przyrostów). Pamiętajmy, że im cieplejsze stanowisko, tym obfitsze kwitnienie. Podczas bardzo mroźnych zim przemarzać mogą najmłodsze przyrosty, szczególnie w najchłodniejszych częściach kraju i na ciężkich, wilgotnych glebach.
Perukowce w ogrodzie
Perukowce - odmiany
- Najpospolitsza z nich to 'Royal Purple' o bardzo ciemnych, purpurowych lub prawie czarnych liściach. Jej owocostany są rudawe. Wcześniej żółte kwiaty wyraźnie kontrastują z ciemnym listowiem. Odmiana ta rośnie nieco wolniej od czystego gatunku.
- Formą pośrednią jest perukowiec 'Rubrifolius' (inaczej 'Foliis Purpureis') o liściach purpurowych wiosną, a później stopniowo zieleniejących, i ciemnoróżowych kwiatostanach.
- Najmniej purpury ma w sobie odmiana 'Purpureus', której liście są zielone; tylko owocostany są barwy ciemnoróżowej.
- W ostatnich latach popularna stała się odmiana 'Young Lady'. Odróżnia się ona od formy dzikiej wyjątkowo obfitymi wiechami w jasnołososiowym kolorze.
- Inna godna polecenia roślina to perukowiec Golden Spirit 'Ancot' o żółtych liściach. Wygląda naprawdę bardzo efektownie, choć młode okazy w czasie srogich zim nieraz przemarzają (odporniejsza wydaje się odmiana 'Rubrifolius').
Charakterystyka perukowców
Piękne i oryginalne rośliny zwykle są kapryśne i trudne w uprawie, ale nie dotyczy to wcale perukowców. Wręcz przeciwnie, krzewy te są mało wymagające, a na dodatek dość szybko rosną, co skutecznie zaspokaja niecierpliwość dzisiejszych właścicieli ogrodów.
Puszyste obłoki lub - jak kto woli - peruki są bez wątpienia największym dekoracyjnym atutem tej rośliny, ale nie jedynym. Wyhodowane zostały odmiany o liściach intensywnie purpurowych, złocistych i jasnozielonych. Można zatem już z samych perukowców tworzyć w ogrodzie oszałamiające kompozycje kolorystyczne, tym bardziej, że krzewy te jesienią zmieniają barwy liści na jeszcze bardziej jaskrawe - żółte, pomarańczowe i ogniście czerwone. Ładnie mogą na przykład wyglądać samotnie na trawniku.
Perukowce najlepiej lubią miejsca bardzo słoneczne. Wtedy najobficiej kwitną, a ich liście przybierają najintensywniejsze kolory. W półcieniu krzewy o liściach purpurowych i złocistych robią się zwyczajnie zielone.
Najładniejsze - odmiany
Najciemniejsze, prawie czarnofioletowe liście i ciemnoróżowe wiechy kwiatostanów ma perukowiec Royal Purple.
Jaśniejsze, ciemnoczerwone liście i różowe peruki ma odmiana Rubrifolius.
Zielone liście i różowosrebrzyste peruki ma odmiana Purpureus.
Żółte liście i jasnoróżowe, bardzo delikatne peruki ma odmiana Golden Spirit.
Perukowce - cena
Perukowiec podolski Royal Purple pochodzi z południowo – zachodniej Azji i z południowo – wschodniej Europy. Krzew uprawiany w Europie już od XVII w. W wielu krajach, również w Polsce jest uprawiany jako roślina ozdobna. Dorasta do 3 m. Sadzonka jest łatwo dostępna - zarówno w sklepach internetowych jak i stacjonarnych sklepach ogrodniczych. Za roślinę o wysokości 40-50 cm będziemy musieli zapłacić 20-30 zł.
Skomentuj:
Perukowce - krzewy dla niecierpliwych