Jaśminowiec [Przegląd odmian]
Kwiaty jaśminowca wypełniają ogród niezwykłym aromatem, a ich opadające białe płatki są delikatne jak letni deszcz.
Jaśmin czy jasminowiec
Nazywany jest jaśminem, ale... nie ma z nim nic wspólnego! Prawdziwy jaśmin to roślina ciepłolubna i poza jednym gatunkiem - żółto kwitnącym jaśminem nagokwiatowym - raczej nie toleruje spadków temperatury poniżej zera.Co innego jaśminowiec wonny (Philadelphus coronarius). Ten krzew, popularny w naszych ogrodach, pachnie równie pięknie jak prawdziwy jaśmin, ale jest całkowicie mrozoodporny. Należy do rodziny hortensjowatych. Jego piękne ciemnozielone liście rozwijają się wczesną wiosną. Jaśminowce dorastają najczęściej do 3 m wysokości. Kwitną na przełomie maja i czerwca, a niektóre odmiany nawet do lipca.
Na zdjęciu powyżej: Krzew jaśminowca w pełni kwitnienia obsypany jest deszczem białych kwiatów.
Fot. Shutterstock/contax66
Na zdjęciu powyżej:Jaśmin to pnącze o żółtych kwiatach, który często jest mylony jaśminowcem o białych kwiatach
Wiosenne kompozycje
Ponieważ jaśminowce są obsypane kwiatami stosunkowo krótko, a potem stają się już mniej atrakcyjne, najlepiej je sadzić w towarzystwie innych roślin. Można z nich tworzyć formowane żywopłoty lub wysokie szpalery, gdyż doskonale znoszą cięcie (zabieg przeprowadzamy po kwitnieniu). Najlepiej, aby dolna część krzewów była osłonięta - gałęzie bowiem wyciągają się w kierunku słońca i u dołu są niemal nagie.Obok jaśminowców ładnie wyglądać będą takie rośliny, jak krzewuszka, bukszpan, perukowiec, budleja, pęcherznica, róża pomarszczona, pięciornik, berberys albo kosodrzewina. Pod jaśminowcami można również założyć bylinową rabatę, np. z astrami, różami rabatowymi, szałwią, kocimiętką oraz gatunkami o ozdobnych liściach: rodgersją, funkią, przywrotnikiem lub paprociami.
Na zdjęciu powyżej: 'Falconeri'
Fot. Wikimedia Commons/Yoko Sasagawa
Na zdjęciu powyżej: `Belle etoile`
Ze szkółki
Kolor kwiatów prawie wszystkich odmian jest śnieżnobiały. Jedynie kilka z nich ma zaróżowione środki i długie żółte pręciki (np. 'Belle Etoile', 'Sybile'). Pozostałe odmiany różnią się między sobą głównie liczbą, kształtem i ułożeniem płatków. Kupując jaśminowce, sprawdzajmy, czy na pewno mają pachnące kwiaty (niektóre są bezwonne!). Pełne kwiaty mają odmiany 'Enchantment', dorastająca do 1,5 m wysokości 'Minnesota Snowflake' oraz 'Frosty Morn' - ta ostatnia wyjątkowo mocno pachnie i osiąga zaledwie 1,5 m, a zatem świetnie nadaje się do niewielkich ogrodów. Urozmaiceniem rabat będą odmiany jaśminowców o liściach z białym brzegiem ('Variegatus') lub złocistych ('Aureus', 'Yellow Hill').
Na zdjęciu powyżej: 'Enchantment'
Fot. Lilianna Sokołowska
Na zdjęciu powyżej: Jaśminowiec wonny 'Variegatus' po przekwitnięciu zdobi ogród liśćmi z białym brzegiem.
Tajniki uprawy
Jaśminowiec to uniwersalny krzew na każdą glebę, odporny nawet na silne mrozy oraz choroby.
Stanowisko: Słoneczne lub lekko zacienione.
Gleba: Roślina daje sobie radę na każdej ziemi ogrodowej. Najlepiej jednak rośnie i kwitnie na glebie przepuszczalnej, lecz niezbyt suchej.
Rozmnażanie: Krzewy te wytwarzają odrosty korzeniowe. Wystarczy je przesadzić wiosną lub jesienią na nowe miejsce, a po kilku latach się rozrosną. Warto wiedzieć, że krzewy mają twarde drewno i źle znoszą przesadzanie. Dlatego miejsce dla nich należy wybrać starannie, pamiętając o tym, jakie ostatecznie mogą osiągnąć rozmiary.
Na zdjęciu powyżej: 'Frosty morn'
Fot. Flora Press/Martin Hughes-Jones
Na zdjęciu powyżej: 'Aureus'
Zastosowanie
Zastosowanie: Jaśminowce można sadzić pojedynczo, tworzyć z nich naturalne szpalery lub formowane żywopłoty.
Pielęgnacja: Gałęzie przycinamy po kwitnieniu, gdyż kwiaty wyrastają na jednorocznych pędach. W tym czasie usuwamy również starsze pędy.
Na zdjęciu powyżej: 'Minnesota Snowflake'
Fot. Lilianna Sokołowska
Na zdjęciu powyżej: 'Sybile'
- Więcej o: