Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Perukowiec w puszystej peruce

Jolanta Zdanowska

Kwitnący okaz perukowca robi duże wrażenie. Nad rośliną unosi się wtedy masa delikatnych jak puszek lub mgiełka różowych kwiatostanów.

15.06.2004 KORNIK ARBORETUM PERUKOWIEC FOT. KAROLINA SIKORSKA / AGENCJA GAZETA
Perukowiec jest nie tylko ładną i ciekawie kwitnacą rośliną. Jest również łatwy w uprawie
Fot. Karolina Sikorska / AG
Twórcy polskiej nazwy botanicznej tej rośliny jej oryginalne, charakterystyczne kwiatostany musiały się skojarzyć z peruką, skoro nazwał roślinę "perukowcem", ale mnie kojarzą się raczej z leciutką chmurką albo watą cukrową na patyku. Tak czy inaczej, podczas kwitnienia, które ma miejsce najczęściej w czerwcu i lipcu, krzew jest niezwykle oryginalną ozdobą ogrodu i trudno go pomylić z jakąkolwiek inną rośliną.

Charakterystyka perukowców

Piękne i oryginalne rośliny zwykle są kapryśne i trudne w uprawie, ale nie dotyczy to wcale perukowców. Wręcz przeciwnie, krzewy te są mało wymagające, a na dodatek dość szybko rosną, co skutecznie zaspokaja niecierpliwość dzisiejszych właścicieli ogrodów.

Puszyste obłoki lub - jak kto woli - peruki są bez wątpienia największym dekoracyjnym atutem tej rośliny, ale nie jedynym. Wyhodowane zostały odmiany o liściach intensywnie purpurowych, złocistych i jasnozielonych. Można zatem już z samych perukowców tworzyć w ogrodzie oszałamiające kompozycje kolorystyczne, tym bardziej, że krzewy te jesienią zmieniają barwy liści na jeszcze bardziej jaskrawe - żółte, pomarańczowe i ogniście czerwone. Ładnie mogą na przykład wyglądać samotnie na trawniku.

Perukowce najlepiej lubią miejsca bardzo słoneczne. Wtedy najobficiej kwitną, a ich liście przybierają najintensywniejsze kolory. W półcieniu krzewy o liściach purpurowych i złocistych robią się zwyczajnie zielone.

Praktyczne wskazówki

Rośliny te znakomicie sobie radzą w miejscach nawet bardzo suchych i w niezbyt żyznej ziemi. Tę właściwość zawdzięczają bardzo rozległemu i głęboko sięgającemu systemowi korzeniowemu, który zdolny jest pobierać wodę z warstw gleby nawet z kilkumetrowej głębokości. Trzeba jednak pamiętać, że takie korzenie utrudniają, czy wręcz uniemożliwiają przesadzanie starszych i dobrze ukorzenionych egzemplarzy.

Dla perukowca najlepsza będzie gleba o odczynie wapiennym, ale nie trzeba się tym zanadto przejmować, ponieważ akurat pod tym względem roślina jest dość tolerancyjna. W moim ogrodzie perukowiec doskonale rośnie w miejscu, gdzie zakopane zostały resztki gruzu po budowie domu, które nadają glebie odczyn właśnie lekko zasadowy. Najwyraźniej to mu bardzo odpowiada.

Perukowce nadają się do sadzenia nawet w najchłodniejszych częściach kraju. Podczas bardzo mroźnych zim młode gałązki mogą przemarznąć. W takich sytuacjach trzeba po prostu wziąć do ręki sekator i obciąć wiosną wszystkie przemarznięte gałązki aż do żywej tkanki, nawet jeśli przemarzły prawie do ziemi. Bardzo szybko odbiją i krzew jeszcze w tym samym sezonie pięknie się rozrośnie.

Czy ciąć perukowce? To zależy. Jeżeli jesteśmy właścicielami dużego ogrodu, możemy pozwolić roślinie rozrastać się nieregularnie i swobodnie, ponieważ w zasadzie nie wymaga ona przycinania. Perukowce są jednak wyjątkowo okazałymi krzewami, dorastającymi często nawet do 3-4 metrów. Zatem w mniejszych ogrodach cięcie zwykle jest potrzebne, a nawet konieczne, zwłaszcza jeśli perukowiec zanadto się rozpędzi i zacznie wypuszczać bardzo długie gałęzie. Bez absolutnie żadnych obaw można go wtedy przyciąć, ale trzeba to zrobić najpóźniej w kwietniu, aby roślina zdążyła zawiązać kwiatostany. Inaczej, pozbawilibyśmy ją kwitnienia w nadchodzącym sezonie.

Z perukowca można także za pomocą cięcia uformować małe drzewko zamiast krzewu. W tym celu trzeba wybrać jeden, najbardziej prosty i skierowany pionowo do góry pęd, a resztę gałęzi odciąć przy samej ziemi. Z górnej części pozostawionego pędu można formować koronę drzewka, przycinając gałązki co roku, co sprawi, że ładnie się ona zagęści.

Najładniejsze odmiany

Najciemniejsze, prawie czarnofioletowe liście i ciemnoróżowe wiechy kwiatostanów ma perukowiec Royal Purple.

Jaśniejsze, ciemnoczerwone liście i różowe peruki ma odmiana Rubrifolius.

Zielone liście i różowosrebrzyste peruki ma odmiana Purpureus.

Żółte liście i jasnoróżowe, bardzo delikatne peruki ma odmiana Golden Spirit.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykładSkomentuj:

Perukowiec w puszystej peruce