Kasztan jadalny
Kasztany jadalne to tak naprawdę orzechy, tyle że bardzo specyficzne, bo składem i smakiem podobne do słodkich ziemniaków.
Kasztan jadalny
Kasztan jadalny - uprawa
Kasztan jadalny - kiedy owocuje?
Kasztan jadalny - gdzie sadzić?
Kasztany nie tolerują zimna - przemarzają poniżej -25 st. C. Najlepsze stanowisko to dobrze nasłonecznione i osłonięte od wiatru. Gleba żyzna o obojętnym Ph lub lekko kwaśnym lekko przepuszczalna. Nie toleruje zalania. Kasztan jadalny posadzony w złym miejscu będzie chorował.
Jak wyhodować samodzielnie kasztana?
Kasztan jadalny - właściwości
Kasztany jadalne były znane już w starożytności w Grecji i imperium rzymskim i skutecznie wykorzystywane w medycynie naturalnej dzięki swojej bogatej gamie właściwości odżywczych i leczniczych.
- zawierają: kwas foliowy, witaminę C i A, sacharozę, kwas jabłkowy, cytrynowy i lecytynę
- działają pozytywnie na układ nerwowy
- wpierają układ odpornościowy
- obniżają ciśnienie tętnicze
- zawierają witaminy z grupy B i potas, wapń, żelazo, magnez, fosfor, sód i cynk
- są źródłem zdrowych tłuszczy nienasyconych
- Świeże zawierają około 30% skrobi i 11% cukru, sporo witamin. Znajdujące się w nich związki uszczelniają naczynia krwionośne.
Kasztan jadalny - jak jeść?
Babeczki z kasztanami
Ugotuj do miękkości 1/2 kg kasztanów (z nadciętymi wierzchołkami). Obierz je z łupin i skórek, gorące przetrzyj przez sito. Przygotuj karmel (z 2 łyżek masła i cukru), wymieszaj z masą. Dodaj po 1/2 szklanki mleka i śmietany, ewentualnie likier czekoladowy. Musem napełnij kruche babeczki (możesz kupić gotowe spody).
Kasztanowiec zwyczajny. Drzewo kwitnące w maju. [Uprawa i pielęgnacja]
Kasztan jadalny - cena
Kasztan to długowieczne drzewo dorastające do 35 m. Można je uprawiać w Polsce w cieplejszych regionach. Cena 2 letniej sadzonki oscyluje w okolicach 20 zł
Kasztan jadalny - jak kwitnie?
Kasztan jadalny kwitnie dopiero po 20-30 latach. Jego kwiaty pojawiają się w maju wydając długie (30 cm) włochate sterczące kwiatostany męskie w żółtym kolorze oraz nieliczne, drobne, brunatno-czerwone zebrane u podstawy kwiaty żeńskie. Z tych ostatnich po zapyleniu powstaną owoce kasztana. Kwiaty mają intensywny rybi zapach i wabią pszczoły nektarem.
Kasztan jadalny- jak szybko rośnie?
Kasztan rośnie bardzo wolno przez pierwsze 10 lat. Przez kolejne lata zwiększa się tempo przyrostu. Potrafi rosnąć nawet 500 lat.
Skomentuj:
Kasztan jadalny