Owoce i warzywa w ogrodzie

 • cebula

  Syrop z cebuli

  Syrop z cebuli to sprawdzony sposób mojej babci na przeziębienie i ból gardła. By go zrobić wystarczy nam cebula i cukier. Poznajcie przepis.

 • Imbir

  Uprawa imbiru w Polsce

  Imbir powszechnie dostępny w sklepach spożywczych imbir to tak naprawdę imbir lekarski (Zingiber officinale), jedna z najstarszych roślin uprawnych na świecie.

 • ziemniaki

  Ziemniaki, pyry, grule czy kartofle. Jak uprawiać ziemniaki?

  Ostatnio ziemniaki mają złą prasę. Niesłusznie. Jeśli tylko tłusto ich nie omaścimy i nie polejemy ciężkim sosem, są niskokaloryczne i lekkostrawne.

 • Cebula czerwona

  Zdrowie z natury: smaczne i zdrowe cebule złociste, białe i czerwone [PRZEPISY]

  Liczne zalety cebuli wynagradzają po stokroć łzy, jakie ronimy podczas jej krojenia. Ta roślina pomaga przetrwać czasy niedostatku, jest cudownym lekarstwem, a zarazem podporą kuchni.

 • Nalewka z cytryny

  Nalewka z cytryny

  Cytryny to najbogatsze źródło witaminy C, która jest skutecznym środkiem w walce z przeziębieniem. Podpowiadamy jak zrobić pyszną cytrynówkę.

 • Syrop z czosnku

  Syrop z czosnku

  Czosnek to roślina, która jest liderem w walce z przeziębieniem. Przez ogrom zawartych w sobie substancji stanowi naturalny antybiotyk dla organizmu. Choć nie wszyscy przepadają za jego smakiem nie kwestionują jego siły działania w walce z chorobami. Podpowiadamy jak samodzielnie wykonać syrop z czosnku.

 • Sąsiedztwo warzyw

  Dobre sąsiedztwo warzyw

  Planując nasz warzywnik powinniśmy przyjrzeć się zjawisku alleopatii czyli korzystnego lub niekorzystnego oddziaływania na siebie roślin rosnących obok siebie. Dobierając do siebie odpowiednio warzywa możemy wiele zyskać.

 • Dynia ozdobna

  Dynia ozdobna

  Dynie ozdobne to małe, wielobarwne dynie, o zróżnicowanych kształtach i fakturach, uprawiane ze względu na swoje walory dekoracyjne.

 • Nalewka orzechowa

  Nalewka orzechowa

  Jak wiemy wszystkie orzechy są bardzo pożywne i zdrowe. Nie inaczej jest z orzechem włoskim jego owoce i liście wykorzystywane były w medycynie ludowej od dawna. Orzechy świetnie nadają się na smaczną i zdrową nalewkę.

 • Dynia piżmowa

  Dynia piżmowa (Cucurbita moschata Duchesne)

  Dynia piżmowa (Cucurbita moschata Duchesne) to jednoroczna roślina z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae), wywodząca się z Ameryki Środkowej. W Polsce jest uprawiana stosunkowo rzadko.

 • Dynia Hokkaido

  Dynia Hokkaido

  Dynia Hokkaido (Cucurbita maxima), znana na naszym rynku również pod swoją oryginalną, japońską nazwą Uchiki Kuri , od kilku lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Szefowie kuchni doceniają jej niewielkie rozmiary (waży od 1 do 3 kg), słodki, pomarańczowo-czerwony miąższ, o kasztanowym posmaku i uniwersalność zastosowań. Dietetycy i promotorzy zdrowego odżywania zachęcają do wprowadzenia jej na stałe do swojego menu, ze względu na niską kaloryczność i liczne wartości odżywcze. Floryści, dekoratorzy i wielbiciele Halloween wykorzystują ją w kompozycjach jesiennych i dekoracjach świątecznych.

 • Nalewka z głogu

  Nalewka z głogu

  Nalewka z głogu jest bardzo zdrowa, wyciągi z kwiatów głogu i przetwory z jego owoców są cenione od lat, i to nie tylko w medycynie ludowej. Owoce na nalewki zbieramy na przełomie września i października - jak są dobrze wybarwione.

 • Dynia piżmowa, odmiana 'Butternut'

  Dynie. Jaką odmianę wybrać?

  Dynie są różnorodne. Jedne zadziwiają wielkością, inne miąższem przypominającym makaron albo nasionami, które nie mając twardych łupin nie wymagają łuskania. Jesienią szturmem zdobywają nasze stoły.

 • Złociste kwiaty patisonów również są jadalne

  Patisony. Ciekawe odmiany patisonów. Jak uprawiać patisony w ogrodzie?

  Smaczne i dietetyczne owoce patisonów, przypominające miniaturowe statki kosmitów z filmów science fiction, wylądowały na naszych stołach całkiem niedawno, bo w latach osiemdziesiątych XX wieku.

 • Dynia Muscat

  Dynia Muscat

  Dynia Muscat de Provence (Musquée de Provence), zwana również dynią prowansalską, francuską lub muszkatułową, jest odmianą dyni piżmowej (Cucurbita moschata Duchesne) z rodziny dyniowatych (Cucurbitaceae). Ta stosunkowo nowa odmiana wywodzi się z Francji, ale jej korzenie sięgają Nowego Świata.

 • Jabłoń Koksa Pomarańczowa

  Jabłoń 'Koksa pomarańczowa'

  Zapanowała moda na stare odmiany jabłoni. To dobrze, bo są odporne na choroby, a ich owoce bardzo smaczne. Do takich właśnie należy koksa pomarańczowa. Naprawdę warto ją mieć w ogródku. Jest dostępna w sprzedaży, produkuje ją kilka szkółek.

 • Stara odmiana jabłoni

  Stare odmiany jabłoni

  Wysokopienne jabłonie, które jeszcze niedawno dodawały kolorytu polskim krajobrazom, znikają bezpowrotnie. Zastępując je modnymi roślinami ozdobnymi, często pozbywamy się z ogrodów najcenniejszego skarbu.

 • Nalewka z winogron

  Nalewka z winogron

  Jak zaczynają dojrzewać i wybarwiać się winogrona na winorośli to najlepszy czas na jesienne przetwory. Wiele osób zbiera te cenne owoce i wykorzystuje je do produkcji wina czy soków. Warto przypomnieć, że można je wykorzystać również do robienia nalewek, które nie tylko dobrze smakują, ale również są bardzo zdrowe.

 • ORZECHY KASZTANA mają brązową łupinę i kolczastą okrywę.

  Kasztan jadalny

  Kasztany jadalne to tak naprawdę orzechy, tyle że bardzo specyficzne, bo składem i smakiem podobne do słodkich ziemniaków.

 • Malinowa nalewka

  Nalewka malinowa

  Nalewka malinowa to prawdziwa królowa wśród nalewek – aromatyczna, słodka i rozgrzewająca. Idealna przy przeziębieniach i grypie, ale nie tylko. W Polsce jest przygotowywana od wieków, według wielu przepisów i z różnymi dodatkami.

 • Nalewka z bzu czarnego

  Nalewka z czarnego bzu

  Bez czarny (Sambucus nigra) to dla mnie bezkonkurencyjna roślina z której z ogromną radością robię nalewkę. Bez rośnie raczej w wilgotnych miejscach - można go spotkać nad rzekami i na obrzeżach lasów.

 • Rokitnik

  Najpiękniejsze ozdobne krzewy owocowe

  Lecznicze, pełne witamin ozdobne owoce z własnego ogrodu. Zamiast chodzić po aptekach i wydawać pieniądze na suplementy diety, ruszajmy do ogrodu i posadźmy piękne, łatwe w uprawie rośliny, które dostarczą naturalnych owocowych mikroelementów, witamin i "wymiataczy" toksyn

 • Smoczy owoc

  Smoczy owoc (Hylocereus undatus) - pitaja

  Smoczy owoc albo truskawkowa gruszka to owoc kaktusa - jej miąższ najlepiej smakuje skropiony sokiem z limonki i syropem klonowym.

 • Nalewka z jeżyny

  Nalewka z jeżyn

  Do ogrodu lub na działkę najlepiej wybrać bezkolcową jeżynę 'Thornfree' o czarnych błyszczących owocach. Obficie plonuje od końca sierpnia do późnej jesieni, jest odporna na choroby, nie tworzy odrostów. Ma smaczne owoce, które możemy wykorzystać do przetworów w tym nalewek.

 • Wino z winogron

  Wino z winogron. Prosty przepis na wino

  Wino z winogron? Masz piękne winogrona w ogrodzie czy na działce? Z roku na rok coraz obficiej owocują a Ty nie wiesz jak je wykorzystać? Robiłeś już soki, dżemy to czas najwyższy by zabrać się za domowe wino. Mamy dla Was prosty przepis

 • Róża dzika (Rosa canina),

  Nalewka z dzikiej róży

  Ludzie od wieków pili nalewki „dla zdrowotności”. Szczególnym powodzeniem cieszą się aromatyczne nalewki z płatków lub owoców róży. Sporządzamy je najczęściej z róży dzikiej i pomarszczonej .

 • Nalewka z aronii

  Nalewka z aronii

  Aronia to niewymagająca, odporna na mróz roślina. Jej czarne owoce są znakomitym orężem do walki z chorobami cywilizacyjnymi. Podpowiadamy jak zrobić z aronii nalewkę na wiele sposobów.

 • Nalewka z truskawek

  Nalewka z truskawek

  Nalewka z truskawek? Założę się, że mało kto z Was słyszał o robieniu nalewek właśnie z truskawek. Prezentujemy ciekawe przepisy.

 • Nalewka z malin

  Nalewka z malin

  Aromatyczna nalewka z malin to wspomnienie minionego lata i zarazem pyszna wzmacniająca mikstura. Warto więc w ogrodzie posadzić krzew malin by samodzielnie przyrządzić swój ulubiony trunek.

 • Pigwa

  Nalewka z pigwy - właściwości i przepisy

  Owoce pigwy dojrzewają we wrześniu i potrzebują długiego okresu ciepła. W naszym klimacie zazwyczaj ich miąższ jest kwaśny i cierpki, ale idealnie nadaje się pyszne rozgrzewające nalewki. Sprawdź nasze przepisy.