Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Grzyb w doniczce - jak sobie z nim radzić?

dr Wojciech Słomka, specjalista ochrony roślin
Fot. Czytelnik

Grzyb w doniczce ze storczykiem? Co mam zrobić z nieproszonym gościem, który wyrósł w doniczce z difenbachią - pyta czytelnik.

Grzyb na powierzchni ziemi zwiastuje choroby roślin doniczkowych

Grzyb na powierzchni ziemi w doniczce rośliny może być sygnałem, że roślina jest chorobowa lub nieodpowiednio pielęgnowana. Jest to częsty problem w uprawie roślin doniczkowych, szczególnie jeśli doniczki są umieszczone w zbyt ciemnym, wilgotnym miejscu lub nie mają wystarczającej wentylacji. Przy pielęgnacji roślin należy zatem zadbać o równowagę i ograniczyć nadmiar wody, ale jednocześnie nie skazując rośliny na więdnięcie.

Grzyby na powierzchni ziemi to najczęściej pleśnie, takie jak np. szara pleśń czy pleśń biała, które rozwijają się w warunkach wysokiej wilgotności i niskiej temperatury. Mogą one osłabić roślinę, powodując choroby takie jak zgnilizna korzeni czy choroby liści. Pleść w doniczce pojawia się najpierw w kilku miejscach, a jeśli nie zareagujemy w porę, to możemy doprowadzić do rozwoju pleśni na całej powierzchni podłoża. W efekcie biały, brązowy lub bury puch, jakim są zarodniki pleśni, pokryje całą wierzchnią warstwę podłoża, co będzie miało destrukcyjny wpływ na stan rosnącej w doniczce rośliny.

Strzępki pleśni mogą bowiem dostać się pod powierzchnię ziemi i dotrzeć do korzeni rośliny zarażając ją i powodując jej powolne obumieranie. Należy też pamiętać, że pleśń w doniczce z kwiatami ma negatywny wpływ nie tylko na rośliny, ale również na ludzi przebywających w tym samym pomieszczeniu.

Aby uniknąć problemów z grzybami na powierzchnię ziemi w doniczkach, należy dbać o odpowiednią wentylację, umieszczać rośliny w miejscach o właściwej temperaturze i wilgotności oraz regularnie usuwać zgniłe liście i kwiaty. W przypadku podejrzenia choroby, warto skonsultować się z ogrodnikiem lub specjalistą od chorób roślinnych, który pomoże zidentyfikować problem i zaproponować odpowiednie rozwiązanie.

Warto też pamiętać, że nie każdy biały nalot na powierzchni podłoża oznacza pojawienie się pleśni. Nalot taki może być spowodowany podlewaniem twardą wodą i jego usunięcie nie będzie konieczne. Osad wapienny, bo z nim mamy do czynienia, nie jest niebezpieczny dla roślin, ale nadmiar twardej wody może objawiać się powstaniem białego nalotu nie tylko na powierzchni ziemi w doniczce, ale również na brzegach doniczek.

Grzyb w doniczce storczyka na powierzchni podłoża

Na zdjęciu widać jeden z grzybów kapeluszowych z rzędu pieczarkowców. Gatunki te są głównie saprofitami. Ich obecność nie szkodzi kwiatom, bo rozwijają się na martwej materii organicznej. Ich pojawienie się wskazuje, że podłoże zostało przygotowywane niestarannie. Wcześniej powinno zostać przekompostowane, aby nie rozwijały się w nim patogeny.

Grzyb w doniczce - jak się pozbyć? 

Najpierw trzeba usunąć grzyby wraz z odrobiną ziemi, w której wyrosły, a następnie podlać difenbachię wodnym roztworem

  • Topsinu M 500 SC
  • lub Rovralu Aquaflo 500 SC.

Usuwanie pleśni z doniczki to zadanie wymagające zastosowania odpowiednich środków. Z pomocą przyjdą nam właściwe fungicydy czyli środki grzybobójcze , które należy zaaplikować zgodnie z informacją na opakowaniu. Zwalczanie pleśni lub grzybów można przeprowadzić na wiele sposobów. Biała pleśń lub grzyby atakujące roślinę źle znoszą posypywanie ich cynamonem. Niekiedy jedynie taka czynność wystarczy, by uchronić kwiaty doniczkowe. Preparat grzybobójczy łatwo jest przygotować w domowych warunkach. Jest to wywar z czosnku, pokrzywy lub cebuli. Wywar z tych roślin ma właściwości grzybobójcze i pomaga efektywnie zlikwidować biały nalot na ziemi z kwiatami.

Gdzie najczęściej występują grzyby w doniczce?

Grzyby w doniczkach mogą się pojawiać w towarzystwie różnych roślin tj.np.:

Grzyby w doniczce - jak wygląda hodowla?

W doniczce możemy wyhodować również smaczne i zdrowe borowiki. Poniżej film z dokładną instrukcją - jak krok po kroku wyhodować grzyby w domu w doniczce

Read more!

Niekiedy w doniczkach wyrastają też gatunki typowe dla naszych lasów i łąk. Ich zarodniki lub strzępki grzybni dostały się do podłoża wraz z torfem bądź korą sosnową. Grzyby te nie szkodzą roślinom i można je pozostawić jako dodatkową ozdobę doniczki.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Co zrobić, by dwukolorowa monstera miała jasno wybarwione liście?
Na co choruje forsycja? [Porady eksperta]
6 sposobów na pielęgnację róż jesienią i zimą

Skomentuj:

Grzyb w doniczce - jak sobie z nim radzić?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej