Francuski tamaryszek
Latem kwitnie już niewiele krzewów, tym cenniejsze są więc takie jak tamaryszek francuski, który o tej porze roku daje z siebie wszystko.
Tamaryszek - opis
W ogrodzie gatunek ten świetnie się prezentuje na tle ciemnych iglaków bądź na trawniku jako pojedynczy krzew. Bywa też sadzony na rabatach w towarzystwie bylin albo gatunków sezonowych.
Tamaryszek - kwitnienie
Tamaryszek - liście
Tamaryszek w naturze
Tamaryszek - sadzonka , cena
Tamaryszek - uprawa
Krzew ten głęboko zapuszcza korzenie, dzięki czemu potrafi zdobyć wodę nawet podczas suszy. Warto go jednak podlać, gdy długo nie pada.
Tylko w słonecznych miejscach tamaryszek kwitnie naprawdę obficie.
To gatunek odporny na zanieczyszczenia - można sadzić go w miastach nawet przy ruchliwych ulicach.
Tamaryszek - zimowanie
Młode okazy warto osłonić na zimę gałązkami iglaków. Ziemię można wyściółkować dobrze przefermentowaną korą, którą wiosną lepiej zgrabić (bo zakwasza podłoże).
Tamaryszek - cięcie
Tamaryszek - odmiany
- Tamaryszek francuski (Tamarix gallica) ma 5 pręcików w kwiecie i kwitnie latem,
- czteropręcikowy (T. tetrandra) zaś ma 4 pręciki i kwitnie w maju.
- W Polsce można także uprawiać tamaryszek rozgałęziony (T. ramosissima) i jałowcowy (T. arceuthoides).
Tamaryszek - rozmnażanie
Tamaryszek można rozmnożyć przez pobranie zdrewniałych sadzonek pędowych ponieważ roślina ma duże właściwości regeneracyjne. Sadzonki (zdrewniały pęd z 5 oczkami) może ukorzenić nawet ogrodnik amator wsadzając je po prostu do doniczki z ziemią. Zabieg wykonuje się wiosną w szklarni pod inspektem - do jesieni można uzyskać sadzonkę o wysokości 1 m.
Tamaryszek na pniu
W sklepach najczęściej dostępne są sadzonki w formie krzewów o pełnym pokroju, jednak nierzadko możemy spotkać szcepione na pniu które w ogrodzie wyglądają bardzo oryginalnie.
Tamaryszek - przesadzanie
Tamaryszek ma rozległy system korzeniowy i przesadzanie dużych egzemplarzy nie jest wykonalne. Drzewo bardzo źle znosi zmianę stanowiska i szybko obumiera.
Skomentuj:
Francuski tamaryszek