Tamaryszek

Tamarix

Encyklopedia roślin: Tamaryszek rozgaleziony  Tamarix ramosissima

Kolor kwiatów

różowe

Kolor liści

zielone

Pora kwitnienia

lato, wiosna

Rodzaj gleby

piaszczysta

Stanowisko

słońce

Wilgotność gleby

sucha

Wysokość

do 3 m

Zastosowanie

rośliny ogrodowe

Tamaryszek (Tamarix). Krzew lub niskie drzewo, mrozoodporne, o wiotkich pędach. Kwiaty drobne, różowe, zebrane w pierzaste wąskie grona, które tworzą rozgałęzione wiechy na szczytach pędów. Liście małe, łuskowate bądź igiełkowate, zielone. Jesienią krzewy żółkną. Owoc - sucha torebka.

Rozmiary Wysokość 2-3 m, szerokość 2-5 m.

Gatunki i odmiany Tamaryszek czteropręcikowy, drobnokwiatowy (Tamarix tetrandra, T. parviflora) - krzew o szerokim i luźnym pokroju, kwiaty jasnoróżowe pojawiają się na zeszłorocznych pędach, wysokość równa szerokości 2 x 2 m. Tamaryszek francuski (Tamarix gallica) - gatunek najatrakcyjniejszy z gatunków uprawianych w Polsce, kwiaty różowe, pędy pomarańczowe lub czerwono-brązowe, osiąga do 6 m wysokości.

Kwitnienie IV- V (drobnokwiatowy), VI-VIII (francuski)

Wymagania Gleba piaszczysta, przepuszczalna, nie może być ciężka. Stanowisko w pełni nasłonecznione.

Uprawa i pielęgnacja Roślina łatwa w uprawie, o małych wymaganiach - znosi duże zasolenie, silne wiatry i słońce, toleruje suszę. W polskich warunkach nie jest w pełni odporny na mrozy, ale szybko się regeneruje. Sadzimy wczesną wiosną. Nie powinno się przesadzać roślin, gdyż źle to znoszą.

Rozmnażanie Sadzonki. Cięcie Co roku, po przekwitnięciu można ciąć rośliny skracając je o 2/3, by nabrały bardziej zwartego pokroju. Jeśli pędy przemarzną, usuwamy je na granicy zdrowej tkanki.

Podlewanie i nawożenie Podlewamy obficie po posadzeniu na bardzo suchych glebach, aby rozwinął się system korzeniowy. Starszych okazów nie trzeba podlewać i nawozić.

Choroby i szkodniki Nie występują.

Zastosowanie Tamaryszek wspaniale nadaje się do parków, ogrodów, zadrzewień osiedlowych oraz na tereny nadmorskie. Stosowany jako osłona przeciwwiatrowa i umocnienie piaszczystych, suchych wydm oraz słonecznych zboczy. Można sadzić pojedynczo lub po kilka w luźnych grupach.

1 z 2Encyklopedia roślin: Tamaryszek rozgaleziony  Tamarix ramosissima
2 z 2Encyklopedia roślin: Tamaryszek czteroprecikowy  Tamarix tetrandra

Czytaj więcej o "Tamaryszek"

Tamaryszek francuski na stanowisku naturalnym w Bretanii (północno-zachodnia Francja).