Oczary. Magia i czary. Krzewy ozdobne
Oczary zimą to widok magiczny. Ich kwiaty pojawiają się w środku zimy, gdy na dworze chłód i wiele roślin śpi jeszcze głęboko pod śniegiem.
Dobre miejsce dla oczarów
Niezwykły krzew ozdobny o delikatnych kwiatach najpełniej rozwija swe magiczne oddziaływanie, jeśli rośnie w widocznym miejscu, np. blisko okna. Wystarczy wtedy jedno spojrzenie zza szyby na gałązki okryte kolorowymi płatkami, aby zimowa melancholia znikła bez śladu.
Warto zaznaczyć, że oczary rosną wolno. Kto więc liczy na szybki i wyraźny efekt w ogrodzie, powinien poszukać w sklepach okazu trochę już podrośniętego. Dostępne są najczęściej trzy pochodzące z Azji gatunki - omszony (H. mollis), japoński (H. japonica) oraz pośredni (H. intermedia) i ich odmiany. Młode i świeżo posadzone oczary są wrażliwe na wymarzanie. Dlatego zaleca się przed nadejściem mrozów zabezpieczanie nasady młodego krzewu kopczykiem z kory i ziemi (jak u róż). W starszym wieku są już zupełnie mrozoodporne i nie potrzebują ochrony. Znoszą lekki półcień, choć w miejscach dobrze nasłonecznionych obficiej kwitną i są gęściejsze. Lubią żyzną, przepuszczalną, lekko kwaśną i wilgotną glebę. Raz posadzony oczar nie lubi żadnych przeprowadzek, dlatego miejsce dla niego należy wybierać bardzo starannie. Powinno być ono dość obszerne, gdyż roślina może urosnąć do wysokości 3-4 m i równie szeroko się rozrosnąć. Oczary nie wymagają cięcia. Są rozłożystymi krzewami o gałązkach rozpostartych szeroko, prawie horyzontalnie. Jeśli już jednak musimy krzew przyciąć, gdyż przeszkadza innym roślinom, zróbmy to wczesną wiosną, po kwitnieniu.
Oczary w jesiennym spektaklu
Przez większą część sezonu oczar nie wyróżnia się niczym szczególnym. Wiosną wypuszcza ciemnozielone listki podobne do leszczynowych. Ale jesienią zachwyca urodą po raz drugi, gdy jego liście stroją się w jaskrawoczerwone i żółtopomarańczowe odcienie. Ze względu na porę kwitnienia i spektakl przebarwiających się liści najlepiej jest oczary sadzić na ciemnozielonym tle wysokich żywopłotów, drzew iglastych i roślin wiecznie zielonych. Przed oczarami można sadzić byliny (nawet wysokie), które wiosną i latem będą zasłaniać krzewy, a jesienią i zimą znikną, by ukazać ich oryginalną urodę.
Oczary - ciekawe odmiany
Najczęściej spotykane odmiany oczaru mają kwiaty w kolorze żółtym. Do tej grupy należy 'Arnold Promise', stosunkowo szybko rosnąca. Również odmiana 'Pallida' kwitnie na żółto i ma dość mocny zapach. Różne odcienie czerwieni przy- bierają kwiaty odmian 'Diane', 'Feuerzauber', 'Jelena' i 'Ruby Glow', a odmiana 'Westerstede' ma kwiaty kremowe. Hodowcy wyselekcjonowali też odmiany kwitnące różowo, np. 'Rubin'.
Oczary - zimowa ozdoba tarasu
Młode okazy oczaru można z powodzeniem uprawiać w pojemnikach na balkonach lub tarasach. Roślina znakomicie się do tego nadaje, ponieważ rośnie powoli. Dopiero po kilku latach, gdy krzewy się rozrosną na tyle, że pojemniki będą już dla nich za ciasne, trzeba będzie je przesadzić do ogrodu. Stanowisko powinno być osłonięte i nasłonecznione, a donica dobrze "opatulona" po bokach i od spodu, by nie przemarzły korzenie. Oczar nie lubi nadmiaru wilgoci w podłożu, dlatego przed sadzeniem na dnie donicy należy wysypać warstwę drenażu (kamyków lub keramzytu). Krzewy nie potrzebują mocnego nawożenia, ale będą wdzięczne za regularne podlewanie.
Zobacz ciemierniki - niesamowite kwiaty kwitnące zimą>>
- Więcej o:
Miskanty, turzyce i inne trawy ozdobne piękne zimą
Ciemierniki. Gwiazdy zimowych rabat
Drzewa i krzewy które nie zrzucają liści na zimę
Drzewa i krzewy o czerwonych liściach
Achimenes. Uprawa i pielęgnacja kwiatu doniczkowego często mylonego z fiołkiem afrykańskim
Jesienne nowości róż od Łukasza Rojewskiego
Paprocie domowe łatwe w uprawie. Paprocie doniczkowe - uprawa i pielęgnacja
Krzewy ozdobne na pyszne przetwory i nalewki