Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Co urośnie w cieniu?

dr Magdalena Narkiewicz
Azalia japońska - Fot. Shutterstock

Panuje przekonanie, że rośliny pozbawione słońca słabo rosną, kwitną niechętnie i nieefektownie. Tymczasem sporo gatunków może w cieniu tworzyć wspaniałe kwiaty. Niektóre rozwijają je latem. Są wśród nich byliny, krzewy i pnącza. Trzeba jednak pamiętać, że aby dobrze rosły, gleba powinna być próchniczna i stale lekko wilgotna. Nie zawsze łatwo to zapewnić.

Wokół drzewa

Pod gęstymi koronami liści mrok panuje głównie latem, tam też zwykle jest wówczas bardzo sucho. Bo nie dość, że parasol liści nie przepuszcza deszczu, to jeszcze potężnie rozbudowane korzenie drzew pochłaniają mnóstwo wilgoci. W dodatku ziemia bywa tak nimi przerośnięta, że trudno znaleźć skrawek, na którym daje się wykopać dołek i posadzić nowe rośliny.

W takiej sytuacji warto nieco dalej od pnia założyć podwyższoną rabatę. Przyda się na niej system nawadniania kropelkowego - inaczej będziemy potrzebowali sporo czasu na podlewanie wężem. Pamiętajmy też, że pod niektórymi drzewami (szczególnie katalpą, dębem i klonem) rośliny zimozielone jesienią są przyduszane przez opadające liście, które trudno usunąć. Nie ma tego kłopotu na rabacie obsadzonej bylinami zasychającym na zimę, gdzie martwe resztki łatwo zgrabić i uprzątnąć.

Z roślin kwitnących latem polecamy więc pod drzewa głównie średniej wielkości odmiany tawułki i hosty. Ziemię przy pniu, gdzie nic nie chce rosnąć i robi się na niej klepisko, warto wyściółkować korą.

Pod murem

Ściany domu i szczelne ogrodzenia zasłaniają słońce przez cały rok. Zwykle tworzą się tam zaciszne zakątki, gdzie temperatura jest wyrównana, powietrze mniej wysuszone niż na otwartej przestrzeni, a ziemia dłużej zatrzymuje wilgoć (tylko pod okapem dachu robi się pustynia). Warunki są więc korzystne zwłaszcza dla gatunków zimozielonych. Rośliny znoszą tam upały i dobrze zimują.

Obsadzając wąskie przesmyki, lepiej nie ograniczać się tylko do kobiercowych roślin, bo połączenie muru i płaskiej rabaty lub trawnika nie wygląda ciekawie. Warto wprowadzić tam piętra zieleni i posadzić pnącza, krzewy oraz wysokie byliny.

Oprócz gatunków przedstawionych na zdjęciach w cieniu muru mogą kwitnąć też: jarzmianka większa, hortensja pnąca, rodgersja tarczolistna i kasztanolistna, świecznica groniasta, zawilec japoński i jego mieszańce oraz dzwonek kropkowany i szerokolistny.

Rośliny, które ukwiecą cień wiosną

Wiosną w cieniu kwitnie znacznie więcej gatunków niż latem.

Zasychające latem: czosnek niedźwiedzi (Allium ursinum), kokorycz (Corydalis), śnieżyczka (Galanthus nivalis), zawilec gajowy (Anemone nemorosa). Zielone przez sezon: gajowiec żółty (Lamium galeobdolon), konwalia majowa (Convallaria majalis), miodunka pstra (Pulmonaria saccharata), orliki (Aquilegia), parzydło leśne (Aruncus vulgaris), pragnia syberyjska (Waldsteinia ternata), serduszka (Dicentra), tiarella sercolistna (T. cordifolia), tojeść rozesłana (Lysimachia nummularia), ułudka wiosenna (Omphalodes verna), żywokost wielkokwiatowy (Symphytum officinale) i szorstki (S. asperum).

Zielone przez cały rok: barwinek mniejszy (Vinca minor), irga płożąca (Cotoneaster procumbens) i Dammera (C. dammeri), kalina sztywnolistna (Viburnum rhytidophyllum), laurowiśnia wschodnia (Prunus laurocerasus), mahonia pospolita (Mahonia aquifolium), ostrokrzew (Ilex), różanecznik i azalia (Rhododendron), pieris japoński (Pieris japonica), runianka japońska (Pachysandra terminalis).

Zobacz kwitnące w pełni lata rośliny do cienia



Fot. Shutterstock





Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Floksy wiechowate
Jakie pnącza na ogrodzenia
Powojniki - clematisy

Skomentuj:

Co urośnie w cieniu?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej