Floksy wiechowate
Wielkie kolorowe wiechy floksów na łodygach o metrowej wysokości to doskonała propozycja na tło bylinowej rabaty w słońcu lub półcieniu.
Floksy wiechowate
Floksy wiechowate (Phlox paniculata) kwitną latem. W Polsce są w pełni mrozoodporne, więc mogą zdobić większość ogrodów. Nie są wymagające ani trudne w uprawie. Dużą ich zaletą jest długowieczność. Ze względu na wysokość (50-120 cm w zależności od odmiany) najlepiej sadzić je w środkowej lub tylnej częś-ci rabaty. Tworzą szerokie, pokaźne kępy. Pięknie wyglądają w towarzystwie dzielżanów, jeżówek, kosaćców, rudbekii, pysznogłówek, malw, rozplenicy japońskiej czy tawułki Arendsa. Oczywiście najpiękniej prezentują się w okresie kwitnienia - pachnące, pięciopłatkowe kwiaty zebrane są na szczytach pędów w piramidalne wiechy. Wąskie, jasnozielone liście (o dł. 12 cm) stanowią ładne tło innych bylin.
Na zdjęciu powyżej: Rabata z floksów wiechowatych
Fot. Lilianna Sokołowska
Na zdjęciu powyżej: Floks wiechowaty 'Variegata'
Floksy jasnofioletowe, różowe czy czerwone?
Najbardziej popularne są floksy o jasnofioletowych kwiatach. Jednak kupując sadzonki tych roślin, warto rozejrzeć się za innymi atrakcyjnymi odmianami. W sprzedaży znajdziemy przepiękne okazy o kwiatach jasno- i ciemnoróżowych, łososiowych, czerwonych, ciemnofioletowych, czysto białych, a także z barwnymi środkami, paskami bądź cieniowaniem na płatkach. Są również takie, których liście mają żółte bądź białe brzegi, albo są całe purpurowe i wyglądają wręcz jak podbarwione. Nazwa floks wywodzi się z języka greckiego i oznacza płomień. Dlatego też roślina ta bywa również nazywana płomykiem. W naturze floksy rosną w wilgotnych lasach na wschodzie Ameryki Północnej.
Na zdjęciu powyżej: Floks wiechowaty 'Twist'
Fot. Wikimedia commos
Na zdjęciu powyżej: Floks wiechowaty 'Erntefeuer'
Wymagania floksów
Pielęgnacja: floksy pobierają z podłoża dużo składników pokarmowych, dlatego trzeba je przesadzać nie rzadziej niż raz na 5 lat. Po przekwitnięciu usuwamy górne części roślin. Dzięki temu floksy się rozkrzewią.
Nawożenie: najlepsze jest organiczne, np. przekompostowanym obornikiem lub kompostem. Zabieg przeprowadzamy jesienią lub bardzo wczesną wiosną.
Na zdjęciu powyżej: Floks wiechowaty 'Mother pearl'
Fot. Wikimedia commos
Na zdjęciu powyżej: Floks wiechowaty 'Miss Pepper'
Uprawa floksów
Floksy łatwo się rozsiewają, jeśli nie zetniemy przekwitłych kwiatostanów. Zebrane jesienią nasiona można wysiewać od razu. Stanowisko: osłonięte od wiatru, słoneczne lub lekko zacienione. Gleba: świeża, żyzna i przepuszczalna z dodatkiem torfu. Ziemia nie może być sucha. Warto ją ściółkować kompostem lub torfem.
Na zdjęciu powyżej: Floks wiechowaty 'Laura'
Fot. Wikimedia commos
Na zdjęciu powyżej: Floks wiechowaty 'Miss Holland'
- Więcej o:
- rabata
Kwiatowy dworek
Jakie pnącza na ogrodzenia
Powojniki - clematisy
Przyjęcie na balkonie
Z jakimi roślinami łączyć trawy ozdobne
Kwiaty kwitnące w sierpniu czyli byliny kwitnące latem [Przegląd gatunków]
Malwa. Jak uprawiać malwę? Co zrobić, żeby malwa kwitła obficie?
Słonecznik zwyczajny. Uprawa i pielęgnacja słoneczników