Jego wysokość - czosnek ozdobny
Na naszej półkuli mamy aż 80 gatunków czosnków ozdobnych - rosnących dziko lub uprawianych przez hodowców. A jeśli dołożyć do tego liczbę odmian, można dostać zawrotu głowy. Kwiatostany wszystkich czosnków ozdobnych znakomicie nadają się na żywe i suche bukiety
1 z 13
2 z 13
3 z 13
4 z 13
5 z 13
6 z 13
7 z 13
8 z 13
9 z 13
10 z 13
11 z 13
12 z 13
13 z 13
Wszystkie czosnki ozdobne wyglądają podobnie: z zielonego pióropusza liści strzela ku górze pojedyncza smukła łodyga zwieńczona zgrabną główką zbudowaną z drobnych kwiatów. Różne są natomiast ich kolory: najczęściej białe albo w odcieniach różu i fioletu. Różna jest też wysokość roślin: od 15 cm do 1,5 m.
Czosnki to kwiaty późnej wiosny i lata. Większość kwitnie w czerwcu i lipcu. Najwcześniej, bo już w kwietniu, zakwita biały czosnek neapolitański. W maju dołącza do niego czosnek złocisty - nietypowy także dlatego, że jego kwiaty są cytrynowożółte, skupione, ale nietworzące jednolitej kuli. Zwarte, kuliste kwiatostany ma natomiast naj-wyższy w tej grupie roślin czosnek olbrzymi. Fioletowe kule osadzone są na grubych sztywnych pędach. Podobnie kwitnie niższy (70 cm) czosnek okazały. Czosnek karatawski ma szarawe kwiatostany, które w miarę przekwitania różowieją. Najbardziej okazałe są fioletowe kwiatostany czosnku Krzysztofa. Ich średnica dochodzi do 20 cm.
Czosnki są atrakcyjne w każdym momencie rozwoju kwiatostanów: i w pąkach, i w roz- kwicie, i wówczas, gdy płatki opadają, a kule stają się ażurowe, ze sterczącymi na wszystkie strony szypułkami z torebkami nasiennymi.
Skomentuj:
Jego wysokość - czosnek ozdobny