Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Jak zagospodarować podłużną działkę

Małgorzata Łączyńska
Ogród przydomowy - Fot. Archiwum prywatne

Długą i wąską przestrzeń, dodatkowo wygrodzoną z obu stron panelami, zamieniamy w efektowny ogródek pełen kolorowych kwiatów i owoców.

Ogród przydomowy - Fot. Archiwum prywatne

Tak było...

Z szeregowca wychodzi się przez taras do wąskiego (5×10 m) ogródka o wystawie zachodniej. Właściciele kupili już kilka roślin, które chcieliby sensownie posadzić, marzą także o owocach z własnego ogrodu.

Rys. Grażyna Rodziewicz

Owocowo

 

Wpierwszej wersji mały ogródek czytelników - wąski jak korytarz - podzielono grupami roślin na mniejsze części. Podział ten podkreślono poprzecznym ustawieniem ławki i związanego z tarasem murka, który stanowi granicę ziołowo-warzywnej grządki (A) ulokowanej najbliżej domu. Konstrukcja murka służy ponadto jako półka na donice z kwiatami i ziołami. W pobliżu tarasu po jednej stronie ścieżki ulokowano kwiatową rabatę (B) i trejaż pod minikiwi, po drugiej zaś - grupę krzewów (C). Drzewko wiśni, pigwowiec japoński i jagoda kamczacka dostarczą wymarzonych owoców, a hortensja bukietowa późnym latem ozdobi ogród kwiatami. W najdalszej partii ogródka (D) prócz krzaków aronii i malin znalazło się miejsce dla jaśminowca i trzmieliny (nabytków właśćcieli). Głównym akcentem jest tutaj morela (zamiast rosnącego obecnie sumaka). Ogród mogą ozdobić rozpięte na ogrodzeniu pnącza - w tym celu z jednej strony należałoby usunąć wiklinową matę.
Rośliny w projekcie
2.sosna górska ?Mugo?
3.pigwowiec japoński ?Red Joy?
4.jagoda kamczacka
5.hortensja bukietowa
6.wiśnia
7.tawuły japońskie
9.trzmielina oskrzydlona
10.morela
11.maliny
12.jaśminowiec
13. tawułki w odmianach 14.powojnik jesienny
15 .aktinidia (minikiwi)
E.poidełko dla ptaków
lub inna dekoracja

W pierwszej wersji mały ogródek czytelników - wąski jak korytarz - podzielono grupami roślin na mniejsze części. Podział ten podkreślono poprzecznym ustawieniem ławki i związanego z tarasem murka, który stanowi granicę ziołowo-warzywnej grządki (A) ulokowanej najbliżej domu. Konstrukcja murka służy ponadto jako półka na donice z kwiatami i ziołami. W pobliżu tarasu po jednej stronie ścieżki ulokowano kwiatową rabatę (B) i trejaż pod minikiwi, po drugiej zaś - grupę krzewów (C). Drzewko wiśni, pigwowiec japoński i jagoda kamczacka dostarczą wymarzonych owoców, a hortensja bukietowa późnym latem ozdobi ogród kwiatami. W najdalszej partii ogródka (D) prócz krzaków aronii i malin znalazło się miejsce dla jaśminowca i trzmieliny (nabytków właśćcieli). Głównym akcentem jest tutaj morela (zamiast rosnącego obecnie sumaka). Ogród mogą ozdobić rozpięte na ogrodzeniu pnącza - w tym celu z jednej strony należałoby usunąć wiklinową matę.

Rys. Grażyna Rodziewicz

 

Rośliny w projekcie
1.Krzewuszka cudowna
2.Sosna górska 'Mugo'
3.Pigwowiec japoński '
Red Joy'

4.Jagoda kamczacka
5.Hortensja bukietowa
6.Wiśnia
7.Tawuły japońskie
8.Aronia
9.Trzmielina oskrzydlona
10.Morela
11.Maliny
12.Jaśminowiec
13.Tawułki w odmianach 14.powojnik jesienny
15.Aktinidia (minikiwi)
E.Poidełko dla ptaków lub inna dekoracja

Rys. Grażyna Rodziewicz

Kwiatowo


KWIATOWOT ym razem długi, wąski ogródek podzielony został w połowie drewnianą pergolą (A) oplecioną kwitnącymi pnączami - drobnokwiatowym powojnikiem i pnącą różą. Na wprost tarasu zbudowano płytki (ok. 20 cm) basen (B) ujęty w proste betonowe ramy. Lustro wody powiększa optycznie, a zarazem dzieli kiszkowatą przestrzeń ogródka. Przerzucona przez wodę drewniana kładka prowadzi do żwirowego placyku (C), na którym w ciepły dzień można ustawić leżak, by cieszyć się słońcem. Po jednej stronie placyku posadzono kwitnące krzewy, a po drugiej w najcieplejszym, słonecznym miejscu rozpięto na drewnianych trejażach milinamerykański. Nad wodą ulokowano dwie nieduże rabaty. Przeznaczono je dla liliowców i kompozycji traw ozdobnych z werbeną patagońską. W części oddalonej od domu, za ukwieconą pergolą założono otoczony kwitnącymi krzewami półokrągły trawnik (D). Tutaj króluje posadzony przez właścicieli sumak. Kompostownik ukryto za grupą bzów lilaków. Tuż obok, na granicy działki, posadzono w formie żywopłotu kępy wysokich bylin (słoneczniczków, sadźców, floksów). Podobnie jak poprzednio z ogrodzenia po jednej stronie zdjęto wiklinową matę. Zastąpiono ją metalową siatką, którą szybko porosną pnącza, tworząc zieloną ścianę.ROŚLINY W PROJEKCIE1.krzewuszka cudowna2.sosna górska ?Mugo? 3.trawy ozdobne i werbena patagońska4.liliowce5.milin amerykański ?Gabor?6.hosty i orliki7. tawuła szara ?Grefsheim?8.jaśminowiec9.pnąca róża10.powojnik ?Sweet Summer Love?11.perukowiec ?Royal Purple?12.sadziec konopiasty13.trzmielina oskrzydlona14.sumak octowiec15.bzy lilaki16.powojnik jesienny(Clematis terniflora)17.słoneczniczki, sadźce, floksy
Tym razem długi, wąski ogródek podzielony został w połowie drewnianą pergolą (A) oplecioną kwitnącymi pnączami - drobnokwiatowym powojnikiem i pnącą różą. Na wprost tarasu zbudowano płytki (ok. 20 cm) basen (B) ujęty w proste betonowe ramy. Lustro wody powiększa optycznie, a zarazem dzieli kiszkowatą przestrzeń ogródka. Przerzucona przez wodę drewniana kładka prowadzi do żwirowego placyku (C), na którym w ciepły dzień można ustawić leżak, by cieszyć się słońcem. Po jednej stronie placyku posadzono kwitnące krzewy, a po drugiej w najcieplejszym, słonecznym miejscu rozpięto na drewnianych trejażach milinamerykański. Nad wodą ulokowano dwie nieduże rabaty. Przeznaczono je dla liliowców i kompozycji traw ozdobnych z werbeną patagońską. W części oddalonej od domu, za ukwieconą pergolą założono otoczony kwitnącymi krzewami półokrągły trawnik (D). Tutaj króluje posadzony przez właścicieli sumak. Kompostownik ukryto za grupą bzów lilaków. Tuż obok, na granicy działki, posadzono w formie żywopłotu kępy wysokich bylin (słoneczniczków, sadźców, floksów). Podobnie jak poprzednio z ogrodzenia po jednej stronie zdjęto wiklinową matę. Zastąpiono ją metalową siatką, którą szybko porosną pnącza, tworząc zieloną ścianę.

Tym razem długi, wąski ogródek podzielony został w połowie drewnianą pergolą (A) oplecioną kwitnącymi pnączami - drobnokwiatowym powojnikiem i pnącą różą. Na wprost tarasu zbudowano płytki (ok. 20 cm) basen (B) ujęty w proste betonowe ramy. Lustro wody powiększa optycznie, a zarazem dzieli kiszkowatą przestrzeń ogródka. Przerzucona przez wodę drewniana kładka prowadzi do żwirowego placyku (C), na którym w ciepły dzień można ustawić leżak, by cieszyć się słońcem. Po jednej stronie placyku posadzono kwitnące krzewy, a po drugiej w najcieplejszym, słonecznym miejscu rozpięto na drewnianych trejażach milin amerykański. Nad wodą ulokowano dwie nieduże rabaty. Przeznaczono je dla liliowców i kompozycji traw ozdobnych z werbeną patagońską. W części oddalonej od domu, za ukwieconą pergolą założono otoczony kwitnącymi krzewami półokrągły trawnik (D). Tutaj króluje posadzony przez właścicieli sumak. Kompostownik ukryto za grupą bzów lilaków. Tuż obok, na granicy działki, posadzono w formie żywopłotu kępy wysokich bylin (słoneczniczków, sadźców, floksów). Podobnie jak poprzednio z ogrodzenia po jednej stronie zdjęto wiklinową matę. Zastąpiono ją metalową siatką, którą szybko porosną pnącza, tworząc zieloną ścianę.

Rys. Grażyna Rodziewicz

Rośliny w projekcie

1.Krzewuszka cudowna

2.Sosna górska 'Mugo'

3.Trawy ozdobne i werbena patagońska

4.Liliowce

5.Milin amerykański 'Gabor'

6.Hosty i orliki

7. Tawuła szara 'Grefsheim'

8.Jaśminowiec

9.Pnąca róża

10.Powojnik 'Sweet Summer Love'

11.Perukowiec 'Royal Purple'

12.Sadziec konopiasty

13.Trzmielina oskrzydlona

14.Sumak octowiec

15.Bzy lilaki

16.Powojnik jesienny (Clematis terniflora)

17.Słoneczniczki, sadźce, floksy

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Ogród przy ścianie lasu [Metamorfoza]
Zaproś do ogrodu przyrodę: polne kwiaty, motyle, owady i ptaki
Czy warto postawić na drewniane wyposażenie ogrodowe?

Skomentuj:

Jak zagospodarować podłużną działkę

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej