Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Skalniak w ogrodzie. Jak założyć skalniak krok po kroku?

tekst: Alicja Gawryś, KJ
Fot. Wiesław Gawryś

Skalniak czyli ogródek skalny powinien przypominać zminiaturyzowany łańcuch górski z grzbietem o różnej wysokości, bocznymi wzniesieniami i dolinami. Do zbudowania ogródka skalnego potrzebujemy ziemi, z której usypiemy wzniesienie, oraz kamieni do utworzenia tarasów, na których będziemy sadzić rośliny. Niezbędny też będzie drenaż, np. tłuczeń lub gruz. Dla niektórych roślin musimy przygotować specjalne podłoże. Wybrane gatunki powinny być niskie, mieć płożące pędy bądź rozetowatą czy poduszkowatą budowę. Do najpopularniejszych należą: floks szydlasty, smagliczka skalna, skalnice i rojniki.

Fot. Wiesław Gawryś

Jak zrobić skalniak? - usypujemy górkę z ziemi

Zakładanie skalniaka, choć wydawałoby się trudnym zajęciem, wcale takim nie jest. Przed rozpoczęciem budowy warto zrobić plastelinowy model planowanego ogródka. Na jego podstawie zaznaczamy na powierzchni gleby kontury skalniaka, pamiętając, by główne zbocze miało ekspozycję południową. Następnie usuwamy darń, a na jej miejsce wrzucamy warstwę drenażu. Na nim układamy darń odwróconą korzeniami do góry, po czym sypiemy przepuszczalne podłoże, np. zwykłą ogrodową. Wykop warto zrobić nieco większy niż rozmiar skalniaka, po to aby jego brzegi wyłożyć agrowłókniną i przysypać ją mniejszymi kamykami i żwirem. Zapobiegnie to wzrostowi trawy i chwastów przy brzegach skalniaka – ich późniejsze usuwanie jest bardzo pracochłonne, dlatego też warto pomyśleć o tym wcześniej.

Fot. Alamy/BE&W

Skalniaki w ogrodzie - tworzymy tarasy

Górka z ziemi powinna osiadać przez kilka tygodni; w tym czasie regularnie usuwamy z niej chwasty. Następnie na podstawie modelu formujemy "masywy górskie" i wyznaczamy poziome tarasy, wspierając je kamieniami.

Skalniak z kamieni

Ogrodowy skalniak to nic innego jak mały ogród lub jego część w którym dominują niskie rośliny ozdobne w towarzystwie kamieni – bardziej przypomina górską łąkę. Pamiętajmy, że granit i kwarc mają kwaśny odczyn, bazalt, piaskowiec i marmur - wapienny, zasadowy, a kamień polny - obojętny. Pamiętamy też o tym, że powierzchnia skalniaka to nie tylko kamienie, starajmy się więc, aby ich liczba nie zakrywała więcej, niż 50 % powierzchni skalniaka.

Skarpa w ogrodzie. Jak zagospodarować skalniak

Fot. Wiesław Gawryś

Skalniak - projekt

Wiele roślin polecanych na skalniaki może rosnąć pośród skałek i w ziemi o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym (na zdjęciu powyżej - strefa E). Dla gatunków, które wymagają podłoża kwaśnego (jak goryczka chińska, haberlea, gruszyczka i urdzik) albo zasadowego (jak żagwin, wiele dzwonków, głodek i sasanki) wyznaczamy oddzielne stanowiska otoczone kamieniami o odpowiednim odczynie (patrz pkt. 2).

Skalniak w ogrodzie

Poza tym dla jednych i drugich roślin przygotowujemy zapas podłoża, w którym oprócz ziemi ogrodowej, piasku i żwirku, jest dodatek albo zakwaszający (w postaci kwaśnego torfu), albo podnoszący wartość pH do zasadowego (np. w postaci wapiennego tłucznia). Odpowiedni typ podłoża sypiemy w miejscach wyznaczonych dla poszczególnych roślin, a po ich posadzeniu rozsypujemy w najbliższym sąsiedztwie.
Na zdjęciu: w strefie A, C i D znajdują się wapienie i rosną gatunki zasadolubne, w strefie B są szare granity (zapewniające odczyn kwaśny) i gatunki kwasolubne. Skalniak ma być dekoracyjny cały rok. Powinniśmy więc łączyć rośliny zimozielone, rośliny płożące z iglakami, bylinami kwitnącymi wiosną, latem. Na skalniaku przede wszystkim dominują niskie byliny i krzewinki - rośliny o pokroju płożącym, silnie rozrastające się rozłogami.

Skalniak w miniaturze

Fot. Shutterstock/LianeM

Skalniak rośliny

Każdą roślinę wyjmujemy z doniczki i wykopujemy dla niej dołek, w którym zmieści się bryła korzeniowa. Następnie podłoże dociskamy do bryły korzeniowej i dosypujemy trochę tego samego podłoża. Powierzchnię ziemi możemy obsypać tłuczniem o odczynie odpowiednim dla danego gatunku. Niektóre rośliny (np. lewizje i rojniki) sadzimy w szczelinach skalnych. Dlatego przy układaniu kamieni warto pozostawić między nimi kilkucentymetrowe odstępy. Posadzone okazy podlewamy delikatnie, np. konewką z sitkiem.

Barwny skalniak - jakie rośliny wybrać?

Fot. Shutterstock/photowind

Skalniak na skarpie - pielęgnacja

Czasem ziemia wokół roślin jest wypłukiwana przez wodę albo osiada - wtedy trzeba jej dosypać. Ze skalniaka regularnie wyrywamy wszystkie chwasty. Usuwamy też ślimaki, zbierając je po deszczu i rano. Zbyt rozrośnięte okazy, które ograniczają wzrost innych roślin, przycinamy i co kilka lat odmładzamy, gdy w ich centrum powstaną łyse dziury. Przed zimą wokół roślin wrażliwych na mróz usypujemy otulinę z suchych liści i nakrywamy je, np. agrowłókniną. Zimą niektóre gatunki, jak ramonda i cyklamen, chronimy przed wilgocią, ustawiając nad nimi np. szklany daszek. Wiosną okrycia zdejmujemy.

Rośliny cebulowe na skalniak w ogrodzie

Rośliny cebulowe są doskonałym wyborem do sadzenia na skalniaku w ogrodzie. Mają niski wzrost i kompaktową formę, co sprawia, że doskonale pasują do tego typu aranżacji. Oto kilka popularnych roślin cebulowych, które można z powodzeniem uprawiać na skalniaku:

Krokusy: To wczesne kwitnące rośliny cebulowe, które dostępne są w różnych kolorach, w tym w odcieniach fioletu, żółci i białym. Krokusy dodają koloru na wiosnę i są odporne na sucho.
Hiacynty: Hiacynty mają intensywnie pachnące kwiaty, które mogą być w kolorze różnym od białego, różowego do niebieskiego. Kwitną wczesną wiosną i mają piękne, gęste kwiatostany.
Przymiotno wiosenne (Iris reticulata): To niewielkie rośliny cebulowe, które kwitną wczesną wiosną. Mają niezwykle intensywny kolor i charakterystyczne "kreskowanie" na płatkach kwiatów. Są dostępne w różnych odcieniach niebieskiego, fioletu i żółtego.
Kosaćce: Kosaćce to popularne rośliny cebulowe o wąskich liściach i pięknych, dzwonkowatych kwiatostanach. Kwitną wczesną wiosną i są dostępne w różnych kolorach, w tym w odcieniach niebieskiego, fioletu, różu i białego.
Tulipany botaniczne: Wiele gatunków tulipanów botanicznych ma niski wzrost i doskonale sprawdza się na skalniakach. Mają piękne, trwałe kwiaty i są dostępne w różnych kształtach i kolorach.
Złotokap (Eranthis): Złotokap to roślina cebulowa, która kwitnie bardzo wcześnie, często jeszcze przed rozpuszczeniem się liści na drzewach. Ma żółte kwiaty i jest odporny na zimno.

Ogród skalny - niskie rośliny

Ogród skalny to doskonałe miejsce do uprawy niskich roślin, które nadają się do tego typu środowiska. Niskie rośliny sadzi się z przodu, wysokie z tyłu. Oto kilka propozycji niskich roślin, które możesz uwzględnić w swoim ogrodzie skalnym:

Przetacznik: Przetaczniki to popularne rośliny skalne o niskim wzroście i pięknych kwiatostanach. Są odporne na sucho i dostępne w różnych odmianach kolorystycznych.
Goryczka: Goryczki to niewielkie byliny o pięknych, delikatnych kwiatach. Są bardzo wytrzymałe i dobrze radzą sobie na skalniakach. Kwitną w różnych kolorach, takich jak biały, różowy, fioletowy i niebieski.
Skalnica: Skalnice to popularne rośliny skalne, które mają zwartą formę i kolorowe kwiaty. Są odporne na suszę i dobrze znoszą trudne warunki wzrostu. Dostępne są w różnych odmianach kolorystycznych.
Przymiotno wiosenne (Iris reticulata): Już wcześniej wspomniany przymiotno wiosenne, to niewielkie rośliny cebulowe o intensywnym kolorze. Ich niski wzrost i wczesne kwitnienie czynią je idealnymi roślinami do ogrodu skalnego.
Floks skalny (Phlox subulata): Floks skalny to roślina z gatunku pnącz, która tworzy gęste kępy o niskim wzroście. Ma piękne, intensywnie kolorowe kwiaty i dobrze znosi warunki na skalniaku.
Podczas projektowania ogrodu skalnego ważne jest również odpowiednie rozmieszczenie roślin, aby uzyskać interesujące kompozycje kolorystyczne i uwzględnić różne wymagania dotyczące światła i wilgotności poszczególnych gatunków.

Trawy ozdobne na skalniak w ogrodzie

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Skalniak na naturalnym zboczu
Skalniak na murku kwiatowym
Skalniak we wgłębniku nad wodą

Skomentuj:

Skalniak w ogrodzie. Jak założyć skalniak krok po kroku?

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej