Kaktusy i sukulenty - bogactwo gatunków - część pierwsza
Gatunki kaktusów zdumiewają swoją różnorodnością i bogactwem odmian. Są kaktusy z "włosami", "liściaste" i w kolorze żółtym. Zobacz galerię zdjęć kaktusów i sukulentów oraz poznaj ich charakterystyczne cechy i specyficzne wymagania.
Gatunki kaktusów i sukulentów - akantokalycium
Acanthocalycium spiniflorum - akantokalycium. Pochodzi z Argentyny. Ten kulisty kaktus w naturze dorasta nawet do 50 cm wysokości, ale w uprawie rzadko osiąga takie rozmiary. Kwitnie latem, kwiaty ma różowe.
Gatunki kaktusów i sukulentów - eonium
Aeonium - eonium. Wszystkie gatunki należące do tego rodzaju pochodzą z Wysp Kanaryjskich. Eonium to sukulent liściowy tworzący rozety. U niektórych gatunków rosną one pojedynczo i mogą mieć wielkość dużego półmiska. Inne są krzewami, a rozety liści powstają na końcach pędów. Każda może zakwitnąć, ale tylko raz w życiu, a potem zamiera. Kwiaty pojawiają się wczesną wiosną. Eonium można latem wystawiać na dwór.
Gatunki kaktusów i sukulentów - agawa
Agave americana - agawa. Pochodzi z Ameryki, ale często spotyka się ją w regionie Morza Śródziemnego. To najpopularniejsza agawa w naszych domach. Dorasta do bardzo dużych rozmiarów. Dobrze rośnie całe lato na dworze, jednak nie może pozostać na zewnątrz dłużej niż do pierwszych przymrozków. Zakwita tylko raz w życiu, za to jej kwiatostan jest imponującej wielkości.
Gatunki kaktusów i sukulentów - aloes
Aloe aristata - aloes. Pochodzi z Afryki. Jeden z mniejszych aloesów, ale rozrastający się kępiasto. Tylko niektóre gatunki aloesów można latem wysadzać wprost do gruntu w naszym klimacie, większość jesienią zabieramy pod dach. Do nich należą te łatwiejsze w uprawie, jak Aloe aristata, Aloe arborescens, Aloe mitriformis. W domach aloesy rzadko kwitną. Pięknie wyglądają razem posadzone na skalniakach wraz z innymi sukulentami. Na zdjęciu kwitnący aloes i opuncje.
Gatunki kaktusów i sukulentów - aloes
Aloe vera - aloes. To prawdziwie lecznicza roślina. Na bazie wyciągów z tego gatunku aloesu robi się leki, kosmetyki, a nawet dodatki do jogurtów. Obecnie uprawia się go na szeroką skalę na całym świecie. Może także rosnąć w domu. Jest dość duży - dorasta do metra wysokości. Ma długie szarozielone liście z jasnymi plamkami lub bez i charakterystyczne długie kwiatostany z żółtymi kwiatami. Oprócz tego gatunku własności lecznicze mają jeszcze tylko dwa: Aloe arborescens i Aloe ferox.
Gatunki kaktusów i sukulentów - astrofytum
Astrophytum asterias - astrofytum. Pochodzi z Meksyku. Kaktus ten jest kulisty, mocno spłaszczony, osiąga średnicę kilku centymetrów. Zakwita już jako bardzo młoda roślina. Kwiaty pojawiają się latem i są żółte. Roślina nie ma cierni, jest pokryta kępkami miniaturowymi włosków, które wyglądają jak białe kropki. Dość trudna w uprawie.
Gatunki kaktusów i sukulentów - saguaro
Carnegiea gigantea - saguaro. Pochodzi z USA. Jest to ogromny kolumnowy kaktus znany z westernów, z charakterystycznymi kandelabrowymi rozgałęzieniami. Niestety, w naturze, a tym bardziej w uprawie, rośnie bardzo wolno. Kwitnie dopiero w wieku 50 lat. Dość trudny w uprawie i raczej niepolecany na parapety. Często mylony z podobnym, dostępnym w handlu i o wiele łatwiejszym w pielęgnacji gatunkiem Pachycereus pringlei.
Gatunki kaktusów i sukulentów - cefalocereus.
Cephalocereus senilis - cefalocereus. Pochodzi z Meksyku. Kaktus kolumnowy dorastający w naturze do 15 m. Jego cechą charakterystyczną są białe, długie, cienkie ciernie wijące się jak włosy. Kaktus zawdzięcza im zwyczajową nazwę "głowa starca", a najsławniejsza dolina, w której rośnie, została nazwana Doliną Starców. Niestety, w kolekcjach nie kwitnie, ale jest ich najwspanialszą ozdobą, gdyż już jako młoda roślina ma długie, białe "włosy".
Gatunki kaktusów i sukulentów - kleistokaktus
Cleistocactus strausii - kleistokaktus. Pochodzi z Boliwii i Argentyny. Bardzo piękny kolumnowy kaktus z krótkimi i stosunkowo delikatnymi białymi cierniami. Dobrze rośnie na słonecznych parapetach. Czasami zakwita. Kwiaty są wąskie, zrośnięte w długą rurkę, czerwone. Równomiernie pokrywają całą roślinę i charakterystycznie sterczą na boki. W naturze zapylane są przez kolibry.
Gatunki kaktusów i sukulentów - kopiapoa
Copiapoa montana - kopiapoa. Pochodzi z Chile. Kaktus kulisty niewielkich rozmiarów, rozrasta się w kępy. Czarne ciernie bardzo ładnie kontrastują z zieloną skórką kaktusa. Latem żółto kwitnie. Wymaga dużo słońca i świeżego powietrza, ponieważ pochodzi z gór.
Gatunki kaktusów i sukulentów - eszeweria
Echeveria lauii - eszeweria. Pochodzi z Meksyku. Jest to jeden z ładniejszych gatunków z tego rodzaju botanicznego. Ma liście pokryte woskowym nalotem, który, niestety, przy dotknięciu się ściera, dlatego należy ustawić go w miejscu, gdzie nie będzie narażony na przypadkowe dotknięcie. Ustawiamy go w najbardziej nasłonecznionym miejscu, w przeciwnym razie nie wytworzy swojego pięknego niebieskobiałego nalotu. Kwitnie wiosną, kwiaty ma czerwone, niewielkie.
Gatunki kaktusów i sukulentów - echinokaktus
Echinocactus grusonii - echinokaktus. Pochodzi z Meksyku. Znany także pod nazwą ?złota kula?. Jeden z najbardziej popularnych gatunków kaktusów. W naturze osiąga nawet powyżej metra wysokości, ale w uprawie zwykle ma dużo mniejsze wymiary. Kwitnie dużymi żółtymi kwiatami, ale zakwitają tylko egzemplarze o średnicy nie mniejszej niż 30 cm. Osiągnięcie tych rozmiarów w naszych warunkach uprawowych może potrwać nawet 20 lat.
Gatunki kaktusów i sukulentów - echinokaktus
Echinocactus texensis - echinokaktus. Pochodzi z Meksyku. Inna jego nazwa to Homalocephala texensis. Kaktus kulisty, lekko spłaszczony. Ma grube, mocne ciernie i twardą skórkę. W kolekcjach rzadko zakwita, ale potem zawiązuje owoce, które są duże, czerwone i stanowią nawet większą ozdobę niż kwiaty.
Gatunki kaktusów i sukulentów - echinocereus
Echinocereus pentalophus - echinocereus. Pochodzi z Meksyku. Może sama roślina nie jest szczególnie piękna - ma pędy wydłużone, cienkie, z kilkoma niskimi żebrami i niewielką liczbą krótkich, cienkich cierni, ale kwiaty tworzy imponujące. Kwitnie latem.
Gatunki kaktusów i sukulentów - echinopsis
Echinopsis chamaecereus - echinopsis. Inaczej Chamaecereus sylvestris. Pochodzi z Argentyny. Roślina niewielkich rozmiarów o cienkich pędach, rozrastających się kępiasto. Kwitnie nawet już w kwietniu, bardzo obficie, jeśli tylko w zimie ma zupełnie suche podłoże (aż do lekkiego więdnięcia pędów) i stoi w niskiej temperaturze; korzystne są nawet niewielkie spadki poniżej zera. Wyhodowano także różne odmiany bezchlorofilowe (na górze). Muszą być zaszczepione na innym zielonym kaktusie. Jedna z nich jest całkiem żółta. Kwiaty ma także czerwone, co ciekawie kontrastuje z żółtym korpusem.
Fot. Wojciech Kindlarski
Gatunki kaktusów i sukulentów - echinopsis
Echinopsis obrepanda - echinopsis. Najbardziej znanym gatunkiem kaktusa jest Echinopsis eyriesii i jego mieszańce kwitnące długimi, białymi lub biało-różowymi kwiatami. Jest to najłatwiejszy gatunek kaktusa do domowej uprawy. Ale istnieją też inne gatunki z tego rodzaju, które są bardziej wymagające, jak pięknie kwitnący E. obrepanda widoczny na zdjęciu. Pochodzi z Boliwii. Jest to kaktus kulisty, rośnie pojedynczo, osiąga 20 cm średnicy. Zakwita wiosną.
Gatunki kaktusów i sukulentów - epifylum
Epiphyllum - epifylum. To jeden z wielu mieszańców wyhodowanych przez człowieka. Są to kaktusy bardzo pięknie i obficie kwitnące wczesną wiosną. Kwiaty mają duże, w kolorach zależnych od odmiany. Pochodzą z lasów tropikalnych Ameryki Środkowej, dlatego powinny zimować w temperaturze pokojowej. Niektórzy nazywają je "kaktusami liściastymi", ale rośliny te nie mają liści, lecz długie, spłaszczone pędy.
Gatunki kaktusów i sukulentów - wilczomlecz
Euphorbia candelabrum - wilczomlecz. Pochodzi ze wschodniej Afryki. Ten wilczomlecz jest jednym z najpowszechniej uprawianych. W domach wygląda zwykle jak prosta, nierozgałęziona kolumna, w naturze zaś jest wielometrowym, mocno rozgałęzionym drzewem. Jest podobny do kolumnowych kaktusów i czasami z nimi mylony. W odróżnieniu od kaktusów czasami na młodych pędach wyrastają liście, które jednak szybko odpadają. Wszystkie wilczomlecze mają biały sok mleczny, który jest trujący i może silnie drażnić skórę. Kwiaty są niepozorne, w uprawie rzadko się pojawiają. Owoce suche, pękające.
Gatunki kaktusów i sukulentów - wilczomlecz lśniący
Euphorbia milii - wilczomlecz lśniący. Pochodzi z Madagaskaru. To ciernisty krzew dorastający do metra wysokości. Czasami na zimę gubi wszystkie liście. Kwitnie latem, ale kwiaty ma niepozorne. Jego ozdobą są za to barwne górne liście łodygowe. Wyhodowano wiele różnych odmian ozdobnych tego gatunku. W domach łatwo kwitnie.
Skomentuj:
Kaktusy i sukulenty - bogactwo gatunków - część pierwsza