Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Surmia, katalpa. Kwitnące drzewo do małego ogrodu

Małgorzata Łączyńska, KJ

Surmia to drzewo jest dosyć wymagające, bo ciepłolubne, ostatnimi czasy coraz częściej pojawia się w polskich ogrodach.

Kwitnąca surmia, często zwana też katalpą, jest wspaniałą ozdobą każdego ogrodu (tutaj Catalpa bignonioides) - Fot. Lilianna Sokołowska

Surmia (Catalpa)

Botanicy naliczyli 10 gatunków surmii (Catalpa) występujących na stanowiskach naturalnych w cieplejszych rejonach Ameryki Północnej i Azji Wschodniej. Drzewa te przez lata budziły zaciekawienie zwiedzających arboreta i parki, toteż kiedy pojawiły się w polskich szkółkach, podbiły serca właścicieli ogrodów. Kariera surmii, popularnie nazywanej katalpą, trochę zastanawia, ponieważ jest to gatunek ciepłolubny, który w naszym klimacie nierzadko przemarza. Tylko dysponując zaciszną, słoneczną przestrzenią, można liczyć na sukces w jej uprawie.

Katalpa, czyli surmia

Na zdjęciu powyżej: Kwitnąca surmia, często zwana też katalpą, jest wspaniałą ozdobą każdego ogrodu (tutaj Catalpa bignonioides)

Surmia bigoniowa - BARBARA PIOTROWSKA

Na zdjęciu powyżej: W ciepłych zacisznych ogrodach surmia może osiągać całkiem pokaźne rozmiary (tutaj C. bignonioides 'Aurea').

Surmia bignoniowa, forma pośrednia. - Fot. Lilianna Sokołowska

Surmia bigoniowa - opis

Przede wszystkim egzotycznym wyglądem - mają szerokie, nisko osadzone korony i osiągają 15-20 m wysokości. Ich wyjątkowo duże (10-30 cm) skórzaste liście osadzone są na długich ogonkach. Bywają całobrzegie (C. bignonioides) lub z fantazyjnymi ostrymi rożkami (C. ovata), rozwijają się późną wiosną i stosunkowo wcześnie opadają. Surmia to drzewo szalenie dekoracyjne w różnych porach roku. Latem zdobią ją oryginalne, białe lub kremowe, luźne wiechy kwiatostanów, jesienią - jasnożółte liście, a zimą - pozostające na gałązkach nietypowe owoce w postaci długich, brązowych strąków.

Pod wielkimi liśćmi katalpy

Na zdjęciu powyżej: Surmia bignoniowa forma pośrednia

Surmia bigoniowa - strąki - WIKIMEDIA COMMONS

Na zdjęciu powyżej: Brązowe strąki o długości ok. 30 cm dodają surmii egzotycznego wyglądu

Surmia okazała kwitnie w czerwcu i lipcu - Fot. Wikimedia commons

Surmia - kwiaty

Surmie kwitną później niż inne drzewa i jest to ich atut. Pojedyncze kwiaty z pofalowanym brzegiem, jasne z zewnątrz i nakrapiane od środka, przypominają nieco storczyki. A do tego są miododajne. Najładniej pachnące i największe kwiaty ma surmia okazała (C. speciosa). Ukazują się na przełomie czerwca i lipca, a średnica pojedynczego kwiatka wynosi nawet 6 cm. Są skupione w szerokich, krótkich, ale niezbyt licznych kwiatostanach. Najobfitsze kwiaty, choć dużo drobniejsze (2-3 cm średnicy), ma natomiast surmia żółtokwiatowa (C. ovata). Pojawiają się one około 2 tygodni później, w lipcu i sierpniu.

Surmia bigoniowa 'Nana'. Pielęgnacja i uprawa ktalpy

Na zdjęciu powyżej: Surmia okazała kwitnie w czerwcu i lipcu

Surmia bigoniowa - kwiaty - WWW.BOTANISCHE-SPAZIERGAENGE.AT

Na zdjęciu powyżej: Surmia żółtokwiatowa kwitnie lipcu i sierpniu

Żeby z czasem, cieszyć się pięknym okazem katalpy, warto młode drzewka osłaniać przed mrozem. - Fot. Tomasz Ciesielski

Surmia - uprawa

Karierę surmii można tłumaczyć także i tym, że jest ona stosunkowo niewybredna. Zaakceptuje każdą niemal glebę, o ile tylko zapewnimy jej stanowisko wystarczająco ciepłe i słoneczne. Grube, mięsiste korzenie drzewa pozwalają sadzić je nawet w miejscach, których ze względu na suszę nie zaakceptowałyby inne gatunki. Ponadto surmie sprawdzają się w miastach, ponieważ są odporne na zanieczyszczenia przemysłowe i komunikacyjne. Co prawda, w trudniejszych warunkach następuje szybsze drewnienie pędów i rośliny stają się bardziej odporne na mróz, jednak ze względu na kruche gałęzie należy wybierać dla nich miejsca osłonięte przed wiatrem. Na koniec uwaga - surmie nie lubią przesadzania. Przez skaleczone korzenie może łatwo wniknąć do rośliny choroba grzybowa, która zniszczy drzewo.

Surmia - odmiany

Najlepiej przystosowana do naszych warunków jest pochodząca ze środkowych Chin surmia żółtokwiatowa (Catalpa ovata) o mniejszych liściach oraz drobniejszych kremowych kwiatach od surmii bignoniowej, czyli zwyczajnej (C. bignonioides). W ogrodach widujemy na ogół mieszańce tej ostatniej i żółtokwiatowej. Formy te mają często okazałe kwiatostany.

Na zdjęciu powyżej: Żeby z czasem, cieszyć się pięknym okazem katalpy, warto młode drzewka osłaniać przed mrozem

Surmia okazała - Fot. Wikimedia commons
Surmia bignoniowa 'Aurea' - Fot. Diomedia

Surmia zwyczajna do małych ogrodów

Formy surmii bignoniowej (Catalpa bignonioides), zwanej też pospolitą lub zwyczajną, o zaokrąglonych koronach, to odmiana 'Aurea' (dorasta do 10 m) i szczepiona na pniu 'Nana' (do 4-5 m).

Surmia bignoniowa 'Nana'

Świetna do małych ogrodów 'Nana' nie kwitnie i jest krótkowieczna. Trzeba ją sadzić przy paliku, bo korona może się wyłamywać. Surmia okazała (C. speciosa) cieszy wonnymi kwiatami i miewa w odpowiednich warunkach nawet 30 m.

Na zdjęciu powyżej:Surmia bignoniowa 'Aurea'

Surmia bigoniowa 'Nana'

Surmia bignoniowa 'Nana'

Surmia bigoniowa- cena

Katalpa to idealne drzewo parasol - pod którą można się skryć przed palącym słońcem. Sadzonka o wysokości 120-130cm kosztuje 100 zł.

Surmia na komary

Czy wiedzieliście, że zapach kwiatów katalpy odstrasza komary?

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Na co choruje katalpa? [Ekspert radzi]
Co posadzić pod katalpą?
Dlaczego ptaki śpiewają?

Skomentuj:

Surmia, katalpa. Kwitnące drzewo do małego ogrodu

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej