Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Kalendarz prac na lipiec

Red.
warzywa - Fot. Shutterstock

Z utęsknieniem czekaliśmy na wiosnę, dopiero co przyszła, a już będziemy witać lato. W lipcu czeka na nas dużo pracy w ogrodzie...

warzywa - Fot. Shutterstock

Lipiec w ogrodzie

Warzywa i owoce

Po zbiorach czereśni i wiśni drzewom odmładzamy korony. Gałęzie jabłoni i gruszy przycinamy, tak by dojrzewającym owocom nie zasłaniały słońca. Wycinamy także zbędne młode odrosty, tzw. wilki. Po zbiorze malin wycinamy dwuletnie pędy, które owocowały, oraz zbędne pędy jednoroczne. Na 1 m2 pozostawiamy 8-10 najdorodniejszych roślin i podwiązujemy je do podpór. Po zbiorze truskawek stare, 4-letnie krzaczki likwidujemy, a 2-3-letnie przycinamy na wysokości 4-7 cm. Usuwamy rozłogi zagęszczające rzędy. Wysiewamy poplony: czarną rzodkiew, buraki, karłową fasolę, kapustę pekińską, koper, sałatę, a także pietruszkę naciową na zimowy zbiór.

Na zdjęciu powyżej: Warto zbierać młode owoce kabaczków i cukinii. Jeżeli zaczną dojrzewać, roślina przestanie kwitnąć i nie zawiąże kolejnych owoców

Fot. Paweł Słomczyński

Na zdjęciu powyżej: Lipiec to dobra pora na dzielenie 3-4-letnich kęp irysów i ich przesadzanie.

Rabaty

Wycinamy przekwitłe łodygi kwiatowe np. wyżlinu (czyli lwiej paszczy), jeżówki, nachyłka i ostróżki. Dzięki temu przedłużymy okres ich kwitnienia, a także żywotność krótkowiecznych bylin, np. gailardii i rudbekii owłosionej. Na przełomie lipca i sierpnia dobrze przyjmują się rośliny kupowane w doniczkach, nawet okazy kwitnące. Trzeba jednak na nowym miejscu często je podlewać. Do zimy zdążą mocno się ukorzenić i dzięki temu lepiej zniosą mrozy niż egzemplarze posadzone jesienią.

Drzewa i krzewy ozdobne

W czasie suszy rośliny podlewamy i w razie potrzeby uzupełniamy wokół nich warstwę ściółki. Przestajemy zasilać je związkami azotu. Odrosty wybijające z podkładek szczepionych odmian wyłamujemy tuż przy ich podstawie, by nie zdominowały roślin. Podpieramy gałęzie hortensji, które mogą wykładać się pod ciężarem ogromnych kwiatostanów.

Sprawdzajmy skórę naszą i domowych czworonogów, czy nie ma w niej kleszczy (2). Zauważonego pasożyta chwytamy pensetką tuż za głowotułowiem (1), by nie wycisnąć do ranki wnętrza odwłoka, i wyciągamy. Jeśli główka zostanie w środku, rankę odkażamy. Dłużej żerujący kleszcz może zakazić nas groźną chorobą. Jeśli na ciele pojawi się kolisty rumień, nawet tam, gdzie nie widzieliśmy kleszcza, zgłośmy się do lekarza. - Fot. Shutterstock

Lipiec w domu

Zasilamy

Pędy o tej porze już kończą intensywny wzrost, więc nie potrzebują dużo azotu. Dlatego pod koniec miesiąca zmieniamy im odżywkę na niskoazotowy nawóz jesienny.

Podlewamy W upały dbamy, by ziemia w doniczkach nie wysychała. Gdy pogoda zmienia się na deszczową, dawki wody zmniejszamy. Zbyt duża ilość wilgoci powoduje u niektórych gatunków wydzielanie kropli. Zjawisko to nie powinno nas jednak niepokoić - to naturalny tzw. płacz roślin.

Ochrona na czas wyjazdu

Jeśli na kilka dni opuszczamy dom, przenieśmy rośliny narażone na silne słońce w inne, bardziej ocienione miejsce. Zapewnijmy im też zapas wody np. w naczyniu, z którego będzie ona wolno podsiąkać do ziemi za pomocą sączków z bawełnianego sznurka. Jeśli natomiast doniczki wstawimy do podstawki z wodą i pozostawimy w niej na długo, ich korzenie mogą zgnić.

Na zdjęciu powyżej: Sprawdzajmy skórę naszą i domowych czworonogów, czy nie ma w niej kleszczy . Zauważonego pasożyta chwytamy pensetką tuż za głowotułowiem, by nie wycisnąć do ranki wnętrza odwłoka, i wyciągamy. Jeśli główka zostanie w środku, rankę odkażamy. Dłużej żerujący kleszcz może zakazić nas groźną chorobą. Jeśli na ciele pojawi się kolisty rumień, nawet tam, gdzie nie widzieliśmy kleszcza, zgłośmy się do lekarza

W czasie długotrwałych opadów, gdy ziemia w doniczkach i skrzynkach jest nadmiernie wilgotna, dokarmianie nawozem płynnym roślinom nie służy. Lepiej wówczas zastosować porcję nawozu długo działającego lub co tydzień małe porcje nawozu stałego, który w ziemi szybko się rozpuszcza. - Fot. Shutterstock

Balkon w lipcu

Podlewamy

W kwiatowych skrzynkach ubyło ziemi - teraz korzenie zajmują więcej miejsca. Rośliny są rozrośnięte, więc przez ich liście ucieka dużo wilgoci. By mogły nadal tworzyć nowe przyrosty oraz liczne kwiaty, trzeba je regularnie i obficie nawadniać i dokarmiać. W upały najlepiej roślinom służy codzienne podlewanie mocno rozcieńczonym nawozem wieloskładnikowym, tak by cały czas podłoże było wilgotne. Natomiast podlewając wyschniętą ziemię większą, np. przeznaczoną na tydzień dawką nawozu, można uszkodzić korzenie.

Pielęgnujemy

Przycinamy wybujałe pędy, zwłaszcza jeśli są ogołocone od dołu z liści lub zagłuszają sąsiednie rośliny, a rosnące za gęsto - usuwamy, by kompozycja nie była przeładowana. Obrywajmy też przekwitłe kwiatostany, aby nie szpeciły roślin. Tylko tzw. samooczyszczające się odmiany pelargonii, surfinii, werbeny, bakopy i lobelii tego nie potrzebują, bo same zrzucają starzejące się kwiaty i nie tworzą nasion.

Na zdjęciu powyżej: W czasie długotrwałych opadów, gdy ziemia w doniczkach i skrzynkach jest nadmiernie wilgotna, dokarmianie nawozem płynnym roślinom nie służy. Lepiej wówczas zastosować porcję nawozu długo działającego lub co tydzień małe porcje nawozu stałego, który w ziemi szybko się rozpuszcza.

Uszkodzenie liścia różanecznika przez zmieniki - Fot. Anna Kulikowska

Choroby i szkodniki w lipcu

Roślinom w ogrodzie zagrażają szkodniki: mszyce (Confidor 200 SL, Decis Ogród 015 EW, Greenfly-Gun AE lub Mospilan 20 SP), gąsienice motyli, larwy błonkówek (Actellic 500 EC, Decis Ogród 015 EW lub Kung Fu 050 CS), przędziorki (Envidor 240 EC, Magus 200 SC, Karate Zeon 050 CS), zmieniki (Sumi-Alpha 050 EC), skoczki, śluzownice (Decis Ogród 015 EW lub Karate Zeon 050 CS) i larwy czerwców (Confidor 200 SL lub Mospilan 20 SP), a także chrząszcze - dorosłe owady opuchlaków (Decis Ogród 015 EW, oprysk wieczorem), żerujące w glebie larwy opuchlaków (Nemasys F, G, H) i miniarki (Karate Zeon 050 CS).

Na zdjęciu powyżej: Uszkodzenie liścia różanecznika przez zmieniki

Fot. Anna Kulikowska

Na zdjęciu powyżej: Zaraza ziemniaka na owocu pomidora

Na roślinach ozdobnych rozwijają się: fytoftoroza (Previcur Energy 840 SL lub Mildex 711,9 WG), mączniak prawdziwy i plamistość liści (Amistar 250 SC, Baymat AE lub Score 250 EC), szara pleśń (Rovral Aquaflo 500 SC lub Teldor 500 SC). Na krzewach występuje zamieranie pędów (Topsin M 500 SC).

Fot. Anna Kulikowska

Na zdjęciu powyżej: Parch na owocu dyni

Warzywom zagraża: szara pleśń (Rovral Aquaflo 500 SC, Switch 62,5 WG lub Teldor 500 SC), pomidorom zaraza ziemniaka (Acrobat MZ 69 WG, Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG lub Timorex Gold 24 EC), ogórkom - mączniak rzekomy (Ridomil Gold MZ Pepite 67,8 WG, Mildex 711,9 WG lub Infinito 687,5 SC), dyni - parch (Dithane Neo Tec 75 WG), a selerowi - septorioza (Topsin M 500 SC). Ochroną obejmujemy także rośliny w pojemnikach.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Najgroźniejsze i najczęściej występujące choroby i szkodniki róż. Jak uchronić krzew przed chorobami?
Pachnące kwiaty, czyli 8 najbardziej pachnących roślin do ogrodu i na balkon
Żywopłoty liściaste. Najlepsze rośliny liściaste na żywopłoty

Skomentuj:

Kalendarz prac na lipiec

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej