Coreopsis
Nachyłki dzięki podobnym do stokrotek, złocistym kwiatom przez całe lato rozweselają ogrodowe i parkowe rabaty. Większość z gatunków to byliny, jest też kilka jednorocznych. Wszystkie osiągają wzrost kilkudziesięciu centymetrów. Ich kwiatostany, to koszyczki – pojedyncze lub pełne, zazwyczaj o średnicy kilku centymetrów. Rośliny wydają ich bardzo wiele od czerwca do wczesnej jesieni.
Rodzina: Astrowate (Asteraceae)
Charakter wzrostu: nachyłki tworzą kępy, złożone z lancetowatych (podłużnych) liści i bezlistnych pędów kwiatowych. Po latach rozrastają się szeroko. Kwiatostany mają formę koszyczków o średnicy kilku centymetrów.
Rozmiary: Nachyłki osiągają wysokość 30-90 cm, zależnie od gatunku i odmiany. (np. nachyłek różowy- ok. 30 cm, wielkokwiatowy 40-80 cm, okółkowy 60-80 cm, barwierski- 80-90 cm). Szerokość kęp – zazwyczaj kilkadziesiąt centymetrów średnicy.
Kolor kwiatów: u większości gatunków żółty w różnych odcieniach, różowy u nachyłka różowego. Istnieją odmiany żółte z ciemnoczerwoną obwódką wokół centrum kwiatostanu, a nawet ciemnoczerwone z żółtym centrum.
Nachyłek - kwitnienie: zależnie od gatunku
Wymagania:
Trwałość roślin: Nachyłek barwierski jest rośliną jednoroczną. Kwiat nachyłek wielkokwiatowy jest krótkotrwałą byliną (żyje 2-3 lata, jego żywotność przedłużymy, przycinając krótko pędy we wrześniu). Inne gatunki są wieloletnie (byliny), ale przed zimą zasychają ich części nadziemne.
Nachyłek stanowisko: nasłonecznione
Nachyłek kiedy wysiewać? Roślina nachyłek kwitnie przez cały sezon, ale do gruntu można ją wysiewać pod koniec kwietnia, a do inspektu już w marcu.
Nachyłek kiedy sadzić: Rozsadę gatunków jednorocznych można przesadzać do gruntu pod koniec kwietnia lub na początku maja.
Młode okazy gatunków bylinowych (wieloletnich) sadzimy wczesną wiosną (koniec marca – kwiecień), podobnie jak egzemplarze uzyskane z podziału starych kęp.
Rośliny kupione w doniczkach można sadzić w gruncie przez cały sezon wegetacyjny, do końca września.
Podlewanie: Młode okazy dość często (z wyjątkiem dni deszczowych), starsze tylko podczas dłuższych okresów suszy.
Rozmnażanie: Z nasion zebranych z dojrzałych koszyczków rozmnażamy gatunki jednoroczne i bylinowe (siewki bylin zakwitają najczęściej w drugim roku uprawy)
Niektóre odmiany hodowlane, po wysianiu nasion, nie powtarzają cech odmianowych. Takie rośliny rozmnażamy poprzez podział bryły korzeniowej wczesną wiosną.
Nawożenie: Przed posadzeniem roślin kompostem lub granulowanym nawozem zwierzęcym, lub nawozem wieloskładnikowym do ogrodu o przedłużonym działaniu. Rośliny stale rosnące na rabacie: wiosną i wczesnym latem podlewamy płynnym nawozem dla gatunków kwitnących.
Zbiór nasion: w miarę ich dojrzewania w owocostanie, aż do jesieni.
Choroby i szkodniki:
Szkodniki: ślimaki (wygryzione dziury w liściach i kwiatach), preparaty: Anty-ślimak, ślimakom, Ślimax lub preparat nicieniowy Nemaslug.
Ogrodnica niszczylistka, opuchlaki, larwy motyli: - gąsienice (wygryzione otwory w liściach i na ich brzegach), preparaty: Fastac, Karate Zeon, Sumi Alpha.
Zastosowanie: Nachyłek polecany jest na rabaty bylinowe, niższe odmiany o zwartym pokroju– na obrzeża rabat i do doniczek tarasowych. Sadzimy go w towarzystwie bylin kwitnących latem, takich jak floksy, bodziszki, dzielżany, mikołajki i trawy. Gatunki jednoroczne i karłowe (do uprawy w donicach) można sadzić na rabatach sezonowych. Kwiatostany nachyłków nadają się na bukiety i są dość trwałe w wazonie.