Kalendarz prac ogrodowych w październiku
Już nastała jesień. Ogród zmienia się wprowadzając spokojny nastrój. Kolorowe liście i owoce pobudzają naszą kreatywność - można tworzyć ciekawe dekoracje. Ale nie tylko...Sprawdźcie o jakich pracach nie można zapomnieć.
Rośliny piękne w październiku
PSTROLISTKA SERCOWATA (Houttuynia cordata)
To mało znana bylina o barw-nych liściach. Najbardziej efektowne, w odcieniach żółtych, pomarańczowych i czerwonych oraz o różnym nasyceniu zielenią ma jej odmiana 'Chameleon' (inaczej 'Tricolor'). Gdy rośnie w słońcu, jest bardziej kolorowa niż w cieniu. Ukazujące się w czerwcu żółte stożkowate kwiatostany z podobnymi do płatków białymi podsadkami (o długości ok. 1 cm) wyglądają przy liściach bardzo skromnie.
Pędy dorastają do wysokości ok. 40 cm i, dzięki rozłogom, tworzą gęste kobierce. Najbardziej ekspansywne są rośliny typowe dla gatunku. Często pojawiają się w nieoczekiwanych miejscach, stąd pstrolistka, inaczej hutujnia, nosi też nazwę "tułacz pstry". Roślina ta wymaga stale wilgotnej gleby, można ją również sadzić w płytkiej wodzie przy brzegu jeziorka.
Zimujące w gruncie bez okrycia młode rośliny mogą wymarzać.
Październik w domu
Robimy dekoracje z roślin
Na jesienne i zimowe dni warto przygotować trwałe ozdoby z kwiatów i drobnych kolorowych owoców, które zasychając, nie zmieniają zbytnio wyglądu. Wykonanie suchych kompozycji ułatwi nam gąbka bukieciarska. Można ją kupić np. w kwiaciarni.
Ale nawet używając jedynie grubej nitki, z opadłych liści bez trudu zrobimy efektowny bukiecik. Takie dekoracje przydadzą się też do ozdoby balkonu lub grobów naszych bliskich. Na zewnątrz są jednak mniej trwałe niż w domu.
Kontrolujemy światło
Rośliny przestawiamy bliżej okien lub umieszczamy w zasięgu zapalanych o zmierzchu żarówek energooszczędnych emitujących zimne światło. Liście mogą z niego korzystać podobnie jak z promieni słońca.
Inne zabiegi
Przycinamy suche obwódki i końce liści, pozostawiając margines martwej tkanki. Wycinamy zasychające gałązki. Pozwalamy, by powierzchnia ziemi pomiędzy kolejnymi podlewaniami lekko przeschła.
Od czasu do czasu zasilamy rośliny tzw. nawozem zimowym.
Krok po kroku: owocowy wianek
1. Na wianek przygotujmy: pierścień z gąbki florystycznej (o śr. 20 cm kosztuje11-20 zł), gałązki z owocami róż wielokwiatowych oraz kiś-cie jarzębiny i kwiatów gipsówki.
2. Zaczynamy od podzielenia kwiatostanów gipsówki na gałązki o długości ok. 3 cm. Wkłuwamy je w gąbkę w niezbyt regularnych odległościach na głębokość 1 cm.
3. Całą wolną powierzchnię pierścienia zasłaniamy owocami, wkłuwając w nią gęsto na przemian róże i jarzębinę. Taki wianek może leżeć lub wisieć na szerokim haku.
Krok po kroku: róże z jesiennych liści
1. Duży, świeży liść Jaworu (suchy się nie nadaje) najpierw składamy na pół czerwonawą spodnią stroną na zewnątrz i zwijamy go w stożek, tworząc środkowy "pąk" kwiatu.
2. Nasadę "Pąka" ściśle okręcamy grubą nitką. Kolejno dodajemy 3-4 złożone w pół liście tak, by ich środek nakrywał dolny brzeg ostatniego owiniętego "płatka". Mocno związujemy.
3. Bukiet otulamy kryzą z liści klonu. Uwaga, "róże" można też zrobić z innych liści, np. topoli białej, wywiniętych na spodnią stronę - wtedy będą srebrzyste (bukiecik z prawej).
Październik w ogrodzie
Drzewa i krzewy
Kupujemy i sadzimy krzewy i młode drzewa z tzw. gołym korzeniem (są o wiele tańsze niż te w pojemnikach). Jest ich teraz najwięk-szy wybór. Po posadzeniu ziemię trzeba obficie podlać, krzewom skrócić pędy o ok. 1/3, a różom dodatkowo obsypać nasady ziemią. Takie rośliny rozpoczną wegetację w odpowiednim dla siebie momencie i będą mniej narażone na wysychanie niż egzemplarze sadzone wiosną.
Z ziemi wokół drzew i krzewów wygrabiamy opadłe liście. Jest to szczególnie ważne, jeśli rośliny zostały mocno opanowane przez choroby i szkodniki.
Sadzimy wiosenne rośliny cebulowe: tulipany, hiacynty, narcyzy. Na miejsce stałe przenosimy podrośniętą rozsadę bratków i naparstnic.
Kosimy trawę, jeśli darń urosła do 8-10 cm. Kosiarką ustawioną na maksymalną wysokość pracy regularnie usuwamy z murawy opadłe liście drzew i krzewów (zdrowe przeznaczamy na kompost, chore zakopujemy w głębokich dołach).
Zdjęcie powyżej: Kapusty ozdobne przetrwają nawet niewielkie mrozy (do -7°C). Warto nimi uzupełniać miejsca po wcześnie zamierających kwiatach sezonowych.
Październik na balkonie i tarasie
Chronimy kwiaty
Gdy zapowiadane są przymrozki, przenosimy pod dach wrażliwe na mróz kwiaty rosnące w doniczkach. Rano wystawiamy je ponownie na balkon. Rośliny w ciężkich pojemnikach okrywamy agrowłókniną złożoną podwójnie albo grubym papierem.
Podlewamy
Wysychającą ziemię lekko podlewamy, a po deszczu usuwamy nadmiar wody z podstawek i ze skrzynek o podwójnym dnie.
Groźne w październiku - czym to zwalczyć
Na trawniku. Na początku miesiąca możemy jeszcze zwalczać żerujące w glebie larwy chrząszczy (Larvanem).
Szczególnie groźne są dla trawników, bo powodują plackowe wysychanie trawy. Trawnik także nisko kosimy i profilaktycznie opryskujemy Amistarem 250 SC, który zabezpiecza przed chorobami grzybowymi.
Zdjęcie powyżej: korzeń zdrowy i zniszczony przez pędraki
W sadzie. Z drzew i krzewów wycinamy wszelkie wyrośla oraz gałązki zamierające lub z nekrozami. Większe rany zasmarowujemy pastą Funaben Plus 03 PA, a mniejsze opryskujemy Topsinem M 500 SC. Spod drzew i krzewów usuwamy liście i zasypujemy je mocznikiem, by się szybko rozłożyły, lub palimy je. Niszczymy w ten sposób stadia zimujące chorób i szkodników, które powodowałyby infekcje w roku następnym. Oberwane z drzew zeschnięte i zgniłe owoce po zwapnowaniu głęboko zakopujemy. W końcu miesiąca na pnie drzew zakładamy opaski lepowe.
W warzywniku. Po zbiorze warzyw siejemy żyto ozime, by oczyścić glebę z nicieni. Przed sadzeniem zaprawiamy ząbki czosnku przez 15 minut w mieszaninie preparatu Topsin M 500 SC (0,7%) i Captanem 50 WP (1%) lub Dithane Neo Tec 75 WG (0,5%).
Zdjęcie powyżej: Mączniak prawdziwy na trawie.
Rośliny wieloletnie. Stosujemy nawożenie jesienne, dobierając nawozy odpowiednie dla danego gatunku.
Taki zabieg podnosi odporność roślin na przemarzanie.
Skomentuj:
Kalendarz prac ogrodowych w październiku