Jak prawidłowo rozmnożyć rośliny doniczkowe wiosną?
Większość domowych roślin możemy rozmnożyć kilkoma prostymi sposobami. A który z nich wybrać - to już zależy od budowy i możliwości danego gatunku.
Sadzonki pędowe
Rośliny, które łatwo tworzą korzenie na pędach, rozmnażamy przez sadzonki pędowe. Aby je przygotować, wycinamy górne fragmenty łodyg o długości 7-12 cm, obejmujące co najmniej 2 liście. Teraz przycinamy sadzonkę: tuż nad górnym liściem i pod dolnym, w odległości 1 cm od niego (sam liść usuwamy wraz z ogonkiem).
Następnie dolny koniec zanurzamy na chwilę w preparacie do ukorzeniania sadzonek zielnych i zagłębiamy w naczyniu z wilgotną mieszanką torfu z piaskiem.
Sadzonki od góry osłaniamy folią i często zraszamy. Ustawiamy w ciepłym, jasnym miejscu.
Gdy sadzonki się ukorzenią, przesadzamy je do doniczek z ziemią do kwiatów.
W taki sposób rozmnażamy m.in. bluszcz, dracenę, epipremnum, filodendron, koleus, kroton, syngonium i trzykrotkę.
Rozmnóżki i sadzonki liściowe
Niektóre gatunki wytwarzają tzw. rozmnóżki, tj. wyrastające na liściach lub pędach małe rośliny z korzonkami, gotowe do samodzielnego życia. Wystarczy je oderwać i posadzić w doniczce.
Tak rozmnażamy: falenopsis, kilka gatunków kalanchoe, skalnicę rozłogową, tolmieę, zielistkę.
Sporo roślin można odtworzyć z liści. W przypadku sępolii (czyli fiołka afrykańskiego) i peperomii odcinamy je z kawałkiem ogonka, zaś liście begonii, sansewierii i skrętnika tniemy w poprzek. Odcięte części zagłębiamy w piasku lub perlicie.
Po kilku tygodniach wyrosną tu maleńkie rośliny, które przesadzamy do doniczek z ziemią do kwiatów.
Krok po kroku: podział roślin
Przy okazji przesadzania można rozmnożyć przez podział te gatunki, które dają boczne odrosty (np. begonie - na zdjęciu) bądź tworzą rozety (np. peperomie). Taka budowa pozwala na podzielenie okazu na kilka części, z których każda ma własne korzenie. Wyjmujemy roślinę i sprawdzamy, gdzie można ją rozdzielić.
Roślinę dzielimy
Roślinę dzielimy na części nożem albo rozrywamy ją palcami. Z każdej usuwamy największe liście, by rośliny nie traciły przez nie zbyt wiele wody. Powstałe rany posypujemy węglem drzewnym. Przygotowujemy nowe doniczki z drenażem na dnie i warstwą świeżej uniwersalnej ziemi do kwiatów.
Sadzenie do doniczek
Każdą część wstawiamy do oddzielnej doniczki i obracając nią, dosypujemy podłoże. Delikatnie stukamy doniczką o stół, by ziemia dobrze osiadła. Posadzone rośliny podlewamy letnią wodą. Początkowo ustawiamy je w lekko ocienionym miejscu, by nie więdły.
Po 2 tygodniach zaczynamy je nawozić.
Skomentuj:
Jak prawidłowo rozmnożyć rośliny doniczkowe wiosną?