Budowa

Ogród

Wnętrza

Design

Architektura

DIY

HGTV

Różane nowości

Pelargonia rabatowa. Uprawa pelargonii przez cały rok

tekst: dr Magdalena Narkiewicz, Katarzyna Jodłowska, Pelargonium for Europe
Pelargonie skracamy na zimę - Fot. Shutterstock/Monkey Business Images

Pelargonia rabatowa dawniej była ozdobą reprezentacyjnych dywanów kwiatowych. Gdy okazało się, że doskonale radzi sobie w pojemnikach, opanowała także balkony.

Fot. Flower Council/www.thejoyofplants.co.uk

Pelargonia rabatowa uprawa

Pelargonii ładnie we wszystkim - może rosnąć w skrzynkach, kolorowych donicach, wiszących pojemnikach; dobrze się czuje zarówno sama, jak i w otoczeniu innych gatunków. Możemy też zasadzić ją na grządce w ogrodzie. Kwiaty te są znane od wielu lat i lubiane jeszcze przez nasze praprababcie, ale obecnie pojawiają się coraz to nowe odmiany wyselekcjonowane nie tylko ze względu na różnorodne, przyciągające wzrok kolory i obfitość kwitnienia - na ogół są również odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, wiatr) oraz na choroby.

Pelargonia rabatowa

Dzięki nieprzemijającej przez cały sezon urodzie, małym wymaganiom i niemal żelaznej kondycji pelargonia rabatowa lub inaczej pelargonia pasiasta (Pelargonium zonale, P. × hortorum) zaskarbiła sobie tytuł królowej balkonów. Ma ładne okrągławe liście o karbowanych brzegach, a na długich łodygach rozwija kwiatostany o średnicy ok. 12 cm, wyglądające jak bukieciki czerwonych, różowych lub białych kwiatów - pojedynczych, półpełnych lub pełnych.

Pelargonia rabatowa - odmiany

Bardziej oryginalne odmiany

Jednak nie ma co ukrywać, od lat nieodmiennie największą popularnością cieszą się odmiany żywoczerwone, które przyciągają wzrok nawet z daleka.
Pędy pelargonii rabatowej (jest krótkowieczną byliną) u nasady drewnieją; w ciągu sezonu dorastają do ok. 30 cm. Najobficiej kwitną rośliny świeżo ukorzenione lub młode siewki, starszych się więc nie uprawia. Ale są wyjątki: z 2-3-letnich okazów niektórych odmian, np. serii Antik, formuje się efektowne metrowe drzewka lub "choinki".

Pielęgnacja pelargonii

Miejsce: słoneczne lub półcieniste, osłonięte od silnych wiatrów.
Gleba: przepuszczalna, żyzna, o lekko kwaśnym odczynie.
Wilgoć w ziemi: umiarkowana.
Zasilanie: w sezonie regularne nawozem płynnym, najlepiej specjalnym dla pelargonii lub 1-2 razy nawozem działającym kilka miesięcy.

Pelargonia rabatowa - sadzonki

Rozmnażanie: z sadzonek ukorzenianych jesienią i wiosną, w szklarniach też z nasion.

To pomaga!
W słonecznych miejscach pelargonie najlepiej rosną w dużych pojemnikach, np. donicach o średnicy 30 cm. W małych ziemia szybko schnie i zwiększa się w niej stężenie związków mineralnych, co szkodzi korzeniom.

To szkodzi!
Bakteryjna zaraza pelargonii (liście mają brązowe plamki z jasną obwódką albo plamy w kształcie V) łatwo przenosi się z rośliny na roślinę. Jeśli wystąpiła, nie warto pobierać sadzonek nawet z okazów, które zdrowo wyglądają.

Fot. www.pelargoniumforeurope.com

Uprawia pelargonii wiosną

Pelargonia rabatowa- sadzonki

Styczeń/luty
Przechowane przez zimę pelargonie przenosimy w miejsce o temperaturze ok. 14°C i zapewniamy im dużo światła. Sadzonki ukorzenione jesienią (fot. powyżej) przesadzamy do ziemi ogrodniczej i przycinamy im wierzchołki. Umiarkowanie je podlewamy i co 2 tygodnie nawozimy.
Do doniczek sadzimy oczyszczone z zaschniętych części rośliny, które zimowały w ciemności.

Najciekawsze odmiany pelargonii rabatowych

Marzec
Z rocznych roślin pobieramy sadzonki. Wsadzamy je do doniczek o średnicy 10-12 cm (nie powinny być za duże). W jasnym miejscu w temperaturze 20-22°C ukorzenią się w ciągu 2-3 tygodni (ścięte wcześniej regenerują się znacznie dłużej i później słabo rosną).

Maj
Rośliny hartujemy, gdy na zewnątrz jest minimum 12°C. Jeśli będzie zimniej, a na zewnątrz pozostawimy je na dłużej, sczerwienieją i stracą liście, co opóźni ich zakwitanie. W połowie miesiąca pelargonie, także te zakupione, wysadzamy do pojemników i na rabaty.

Fot. Shutterstock/mina92

Uprawia pelargonii latem

Na rabacie
Efektowne są zwłaszcza kompozycje z odmian o barwnych liściach. Rosnąc w żyznej ziemi, wymagają jedynie podlewania w okresie suszy i od czasu do czasu odchwaszczania.

W pojemniku
Rośliny podlewamy tak, by podłoże zawsze było lekko wilgotne, najlepiej słabym roztworem nawozu dla pelargonii lub roślin kwitnących. Mogą przetrwać suszę, ale pozbawione wody tracą pąki kwiatostanowe i liście. Natomiast nadmierna wilgoć sprzyja chorobom grzybowym i bakteryjnym, warto więc sprawdzać, czy skrzynki mają drożny odpływ i czy w podstawkach doniczek nie zalega woda, która podsiąka do ziemi.
Usuwamy przekwitłe kwiatostany, jeśli zaczynają się na nich zawiązywać owoce (niektóre odmiany same się "oczyszczają").

Ratunek dla podsuszonych

Wyschnięte podłoże słabo nasiąka. By znów całe zwilgotniało, roślinę zanurzamy w wodzie do połowy doniczki i czekamy, aż powierzchnia ziemi będzie mokra, w skrzynkach zaś spulchniamy je i kilkakrotnie podlewamy co 2-3 godziny.

Fot. Anna Kulikowska

Uprawia pelargonii jesienią

Wrzesień

Pelargonie podlewamy dopiero, gdy ziemia podsycha, i co dwa tygodnie zasilamy je słabym roztworem nawozu, by obficie kwitły aż do mrozów.
Na początku miesiąca z okazów pojemnikowych i rabatowych, których nie planujemy przechować przez zimę, możemy pobrać sadzonki.

Jak rozmnożyć pelargonie?

Październik, listopad

Gdy przymrozek uszkodzi delikatne wierzchołki roślin, pelargonie, z których wiosną będziemy pobierać sadzonki, przesadzamy z rabat i skrzynek do doniczek (o średnicy ok. 22 cm); okazy doniczkowe tego nie wymagają. Usuwamy suche i żółknące liście, a pędy przycinamy do wysokości 20 cm. Doniczki ustawiamy w jasnym miejscu, np. na werandzie.

Ukorzenianie sadzonek

Sadzonki pobieramy (fot. na samej górze) tylko z  dorodnych, całkowicie zdrowych roślin! Odcinamy wierzchołki pędów o długości 7-10 cm, pozostawiamy im dwie górne pary liści. Dolne liście obrywamy, usuwamy też pąki kwiatów. Czekamy, aż rany obeschną. Końce wsadzamy do ukorzeniacza (niekoniecznie), a potem do wilgotnego substratu torfowego zmieszanego z piaskiem

Sadzonki, które ukorzeniły się w wodzie, zwykle przyjmują się słabo albo zamierają.

Pelargonia po zimie - asiek25

Uprawa pelargonii zimą

Pelargonia rabatowa - zimowanie

Jeśli chcemy przechować pelargonie do następnego sezonu, przed nadejściem przymrozków zabierzmy je do domu i ustawmy w widnym oraz w miarę chłodnym pomieszczeniu (weranda, jasna klatka schodowa). Przycinamy je mniej więcej do połowy długości pędów i podlewamy minimalnie, tak by podłoże nie wyschło na wiór. Uschnięte liście usuwamy. Wiosną, gdy pojawią się młode pędy, zwiększamy ilość wody. W marcu odcinamy odnóżki i umieszczamy w doniczkach z wilgotną ziemią, by się ukorzeniły. W maju podrośnięte sadzonki można już posadzić na balkonie.

W okresie spoczynku roślinom odpowiada temperatura 6-10°C i miejsce, gdzie mają dużo światła. Podlewamy je skąpo, raz na 2-3 tygodnie. W ciepłym pokoju rosną, a nawet kwitną, ale ich pędy bledną i się "wyciągają". Warto zasilać je nawozem zimowym.
W miejscu, gdzie jest niewiele światła, np. w piwnicy, bez podlewania przetrwają rośliny o pędach przyciętych do 15 cm, najlepiej związane w pęczki, z korzeniami owiniętymi papierem, zawieszone łodygami w dół.

Pelargonie na balkonie - Fot. Pelargonium for Europe

Uprawa i pielęgnacja pelargonii na balkonie

Pelargonia jest skromną rośliną. Jej pielęgnacja wymaga niewiele czasu i łatwo ją opanować, nawet jeśli nie ma się ręki do kwiatów. Ta letnia piękność kwitnie bujnie i jest idealna dla osób, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z ogrodnictwem. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek od ekspertów Pelargonium for Europe dotyczących pielęgnacji pelargonii, które zapewnią, że będzie obficie kwitła na balkonie i w ogrodzie od wiosny aż do jesieni.

Pelargonia na balkonie-jaka doniczka?

Pelargonie będą kwitły wyjątkowo bujnie, gdy zapewnimy im sporo przestrzeni. Jeśli mają zbyt ciasną doniczkę lub odległość między roślinami jest za mała, nie mogą się odpowiednio rozwinąć. Zaleca się stosowanie skrzynek i doniczek o maksymalnej wysokości 18 centymetrów i pozostawienie przynajmniej 20 cm odległości pomiędzy roślinami.

Pelargonia na balkonie

Ciepłe, nasłonecznione miejsce. Pelargonia pochodzi z tropikalnych regionów Południowej Afryki, a dokładnie z Przylądka Dobrej Nadziei.  Dzięki dużemu nasłonecznieniu i łagodnym temperaturom wykształciła się tam niesamowita różnorodność odmian. W naszym klimacie, warunki sprzyjające wzrostowi pelargonii na zewnątrz przypadają jedynie na miesiące bez przymrozków, czyli od maja do października. Pelargonie dobrze czują się w pomieszczeniach, w ciepłych, częściowo lub całkowicie nasłonecznionych miejscach. Dostatecznie nawadniane, wytrzymują intensywny i długotrwały upał.

Pelargonia na balkonie -podlewanie

Obficie kwitnące pelargonie wymagają odpowiedniego podlewania. W suche i gorące, letnie dni warto podlewać je dwa razy dziennie. Aby ustalić, czy roślina wymaga nawodnienia, należy delikatnie przycisnąć palcem ziemię. Jeśli głębsze warstwy ziemi są suche, to czas, żeby podlać roślinę. Ilość każdorazowo wlanej wody powinna stanowić około 10% pojemności doniczki. Oznacza to, że do doniczki o średnicy 20 cm z pojedynczym kwiatem należy wlać około pół litra wody. Należy zawsze zadbać o system odprowadzenia nadmiaru wody, by uniknąć zbytniego zawilgocenia gleby. Sucha ziemia doniczkowa nie wchłania wody zbyt szybko, więc kwiaty należy podlewać powoli i unikać intensywnych strumieni wody. Mimo że pelargonie kwitną najbujniej, gdy są podlewane regularnie, w przeciwieństwie do wielu letnich kwiatów, nie doznają trwałego uszczerbku podczas krótkich okresów suszy.

Pelargonia na balkonie - nawożenie

Pelargonia jest rośliną o dużym zapotrzebowaniu na składniki odżywcze, zatem wymaga intensywnego nawożenia. Powinno się ją sadzić we wstępnie nawiezionym podłożu, aby od samego początku zapewnić jej wszelkie niezbędne składniki odżywcze. Alternatywnie, można wymieszać nawóz o przedłużonym działaniu z ziemią lub podawać odżywkę dla roślin przy podlewaniu. Wskazówka: składniki odżywcze znajdujące się we wstępnie nawiezionym podłożu doniczkowym zwykle zostają wykorzystane w ciągu kilku tygodni. Po tym okresie roślinę trzeba regularnie odżywiać, używając, na przykład, płynnego nawozu. Jeśli używasz nawozu o przedłużonym działaniu, uważnie przeczytaj instrukcję na etykiecie produktu. W przypadku pelargonii zaleca się stosowanie substancji zapewniającej zapas składników odżywczych aż na dziewięć miesięcy. Dziewięciomiesięczny okres ma istotne znaczenie, gdyż został obliczony dla umiarkowanych temperatur wynoszących około 20° C. Jeśli średnia temperatura jest wyższa, co ma często miejsce w przypadku kwiatów rosnących w donicach balkonowych, nawóz skończy się szybciej. Jeżeli czas uwalniania nawozu wynosi jedynie 5-6 miesięcy, istnieje ryzyko, że składników odżywczych zabraknie przed końcem sezonu.

Pelargonia - co robić by pięknie kwitła

Regularne usuwanie zwiędłych kwiatów, liści i uschniętych pędów utrzymuje pelargonie w dobrej kondycji i sprzyja formowaniu pąków, a w rezultacie, nowych kwiatów. Aby usunąć zwiędły kwiat, uchwyć kciukiem i palcem wskazującym jego łodygę przy podstawie i ją wykręć. Usuwanie zwiędłych kwiatów ma większe znaczenie w pielęgnacji odmian o półpełnych i pełnych kwiatach niż w przypadku odmian o pojedynczych kwiatach. Jeśli nie masz czasu lub ochoty na wykonywanie tych czynności, możesz wybrać „samoczyszczące się” odmiany, takie jak Ville lub Decora.
Pelargonia kaskadowa na balkonie

Pelargonie kaskadowe na balkonie

Odmiany klasyczne wśród pelargonii to pelargonie rabatowe i zwisające, czyli bluszczolistne. Pelargonie rabatowe tzw. zonale rosną do góry. Mają soczysto zielone, pokryte meszkiem łodygi i liście, a także liczne małe kwiaty, które rosną w dużych, niemal kulistych kwiatostanach. Rosnące kaskadowo baldachy pelargonii bluszczolistnych wyglądają szczególnie atrakcyjnie w donicach wiszących i okiennych. Często mają one woskowate, błyszczące liście i wiotkie łodygi. Podczas gdy pelargonie rabatowe wymagają regularnego ręcznego obrywania zwiędniętych kwiatów, odmiany zwisające mają zdolność do "samooczyszczania" - zwiędnięte kwiaty po prostu odpadają.

Pelargonia rabatowa cena

Pelargonie w sezonie można kupić nawet w supermarkecie. Ich ceny to ok. 5 zł

Pelargonie na balkonie - choroby
Pelargonie nie należą do absorbujących roślin, są łatwe w pielęgnacji. Zdarza się jednak, że również one zostają zaatakowane przez grzyby, wirusy i bakterie. Choroby pelargonii pojawiają się najczęściej w wyniku niewłaściwej pielęgnacji. Może się również okazać, że roślina została zarażona już w sklepie. Oznaki choroby występują na liściach lub pędach pelargonii w postaci plam, zgnilizn lub pleśni. Sprzyja temu nadmierna wilgotność podłoża, nadmiar lub brak nawozu oraz zbyt gęste sadzenie roślin w doniczkach. Podstawą zapobiegania chorobom pelargonii jest coroczne stosowanie świeżej ziemi oraz kupowanie roślin u sprawdzonego producenta.

Od kiedy można sadzić pelargonie na balkonie

Pelargonie można posadzić na zewnątrz, gdy tylko znikną przymrozki, a temperatury za dnia osiągną wartości dwucyfrowe, zwykle nie później niż zaraz po tzw. "zimnych ogrodnikach" w maju. Po nabyciu pelargonii zwykle sadzi się je w donicy lub skrzyni balkonowej. Pojemniki te nie powinny być zbyt małe, gdyż te rośliny wymagają przestrzeni i dużej ilości ziemi. Warstwa drenażu na spodzie donicy sprawi, że otwory odprowadzające wodę nie będą się zatykały. Zalecanym podłożem do wysadzania jest już nawieziona ziemia przeznaczona dla pelargonii, która jest opracowana pod kątem szczególnych wymagań odżywczych tych roślin i nie wymaga dodatkowego nawożenia przez co najmniej kilka tygodni. Podczas sadzenia należy zachować odstęp minimum 20 centymetrów pomiędzy roślinami.

Udostępnij

Przeczytaj także

Kiedy przesadzać hortensje? Szczegółowy poradnik
Kiedy sadzić maliny i jak zrobić to dobrze? Kompletny poradnik
Hamak do ogrodu i na balkon. Jak wybrać i zamocować?

Polecane

Najlepsze pelargonie na balkon
14 roślin na balkon. Co posadzić w skrzynkach balkonowych?
Pelargonie wracają do łask

Skomentuj:

Pelargonia rabatowa. Uprawa pelargonii przez cały rok

Ta strona używa ciasteczek w celach analitycznych i marketingowych.

Czytaj więcej