Porzeczki ozdobne. Jak pielęgnować porzeczki?Ciekawe odmiany porzeczek
Jedne porzeczki cenimy za owoce, inne za urodę. Do najbardziej efektownych należą porzeczka krwista, alpejska i złocista oraz kilka mniej znanych gatunków.
Gdzie rośną w naturze porzeczki
Dzikie krzewy porzeczek występują w rejonach o zimach podobnych do naszych lub nieco cieplejszych. Gatunków jest około 150. Zazwyczaj zasiedlają wilgotne pobocza rzek – stąd ponoć wywodzi się ich polska nazwa. Niektóre w okresie kwitnienia są bardzo efektowne, inne, choć z daleka nie przyciągają wzroku, z bliska zadziwiają finezją kwiatów.
Porzeczka krwista
Najurodziwsza jest porzeczka krwista (Ribes sanguineum), która tworzy okazałe krzewy dorastające do 3 m. Kilkucentymetrowe grona różowych lub czerwonych kwiatów rozwija zwykle w kwietniu tuż przed ukazaniem się liści (ale ma też odmiany kwitnące nieco później lub na biało). Odmianę ‘Brianjou’ dodatkowo zdobią złociste liście (mogą być przypalane przez słońce), a ‘Pulborough Scarlet Variegata’ – żółtozielone. Latem na krzewach dojrzewają ciemnoniebieskie owoce.
Porzeczka złocista - porzeczka wonna
Podobnie okazałym gatunkiem jest porzeczka złocista, inaczej wonna (R. aureum). Na przełomie kwietnia i maja obsypuje się gronami intensywnie żółtych kwiatów z czerwonym środkiem. Jakże one słodko pachną! Wczesną jesienią krzew przybiera czerwono-fioletowe odcienie i też pięknie wygląda.
Porzeczka alpejska
Natomiast trzeci co do popularności gatunek ozdobny, czyli porzeczka alpejska (R. alpinum), w Polsce występuje także w naturze. Wczesną wiosną pojawiają się na niej żywo zielone liście i drobne grona żółtawych kwiatów. Ale uwaga, jest to gatunek dwupienny – kwiatostany na okazach męskich są bardziej okazałe (o długości ok. 4 cm) niż na żeńskich, za to jedynie na żeńskich, np. odmianie ‘Aureum’ wyróżniającej się złocistą barwą liści, pod koniec lata dojrzewają czerwone owoce.
Porzeczka alpejska wygląda skromnie, ale należy do tzw. roślin nie do zdarcia.
Rośnie do wysokości 2 m, tworząc pionowe pędy i po przycięciu mocno się zagęszcza nawet w cienistych miejscach.
Porzeczka alpejska schmidt najlepsza na żywopłot
Odmiana 'Schmidt' w porównaniu ze zwykłą porzeczką alpejską ma ładniejsze, grubsze i zdrowiej wyglądające liście, które utrzymują się na pędach od wczesnej wiosny aż do późnej jesieni. Z tego powodu warto tworzyć z niej jednorodne zielone ściany, tym bardziej że porzeczkę daje się łatwo formować. Wysokość żywopłotu może osiągać 1,5 do 2 m. Wiosną dodatkową ozdobą krzewów są żółtozielone kwiaty.
Więcej roślin na żywopłoty
Porzeczka alpejska cena sadzonek
Z nasion powstają rośliny silniej lub słabiej rosnące, a z sadzonek zielnych uzyskuje się wyrównane egzemplarze. komplet 10 sadzonek o wymiarach około 25-40 cm to koszt 35 zł.
Porzeczka fuksjowa i inne ciekawe odmiany porzeczki
Natomiast istnymi klejnocikami są porzeczki fuksjowe, zwane tak ze względu na podobne do fuksji kwiaty: porzeczka okazała (R. speciosum), której „kolczyki" mają ok. 3 cm długości, i niższa – Ribes lobbii o drobniejszych kwiatach.
Do rarytasów zalicza się też zimozielona porzeczka laurolistna (R. laurifolium) oraz Ribes beatonii, okazały krzew o czerwono-złocistych kwiatach.
Wszystkie gatunki mają jadalne owoce, choć nie tak smaczne jak porzeczka czerwona, biała i czarna (tylko te porzeczki złocistej całkiem dobrze smakują).
Uprawa i pielęgnacja porzeczek
Gleba: umiarkowanie żyzna, próchniczna, o pH 5,5-7,5, dość wilgotna, ale nie powinna podmakać.
Światło: pełne słońce (jest korzystne dla kwitnienia), tylko dla odmian żółtolistnych – półcień.
Mrozoodporność: porzeczka krwista przemarza czasem; częściej natomiast inne rzadkie gatunki.
Rozmnażanie: ze zdrewniałych sadzonek pędowych.
Choroby: problemy może stwarzać rdza wejmutkowo-porzeczkowa, mączniak właściwy oraz inwazja mszyc.
Uwaga! Porzeczka alpejska i złota rosną też na uboższej glebie, są wytrzymałe na zacienienie i suszę, a przy tym całkowicie mrozoodporne.
Przycinanie porzeczek
Krzewy porzeczek najpiękniej wyglądają, gdy rosną pojedynczo. Co kilka lat warto usuwać najstarsze gałęzie, a także te nadmiernie zagęszczające koronę oraz wyrównywać kształt rośliny. Jeśli chcemy, by krzew się zagęścił, możemy po kwitnieniu nieco przyciąć jego pędy. Częste cięcie doskonale znoszą porzeczka alpejska i złocista, więc często tworzy się z nich żywopłoty.
Cena sadzonek porzeczek
W sklepach internetowych: porzeczka krwista i złota 15-23 zł/szt. (mojsklepogrodniczy.pl, szkolka-przytok.pl); porzeczka alpejska 35 zł/10 szt. (e-centrumogrodnicze).pl)
Skomentuj:
Porzeczki ozdobne. Jak pielęgnować porzeczki?Ciekawe odmiany porzeczek