Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Zakładamy mini-sad w ogrodzie

Małgorzata Wójcik

Przydomowy ogród to miejsce, w którym między roślinami ozdobnymi i kwitnącymi krzewami warto posadzić kilka drzewek lub krzewów owocowych. Mogą one rosnąć obok siebie i tworzyć namiastkę sadu - z jedną jabłonką, wiśnią i gruszą czy brzoskwinią. Z brzegu można posadzić owocujące krzewy, np. borówki amerykańskie, maliny, porzeczki lub agrest. W pobliżu po ogrodzeniu może wspinać się jeżyna bezkolcowa.

Sadząc rośliny zadbajmy o to, by podłoże było oczyszczone z chwastów. Warto je zasilić nawozem (np. Nawozem organicznym do owoców, warzyw i ziół Bayera).

Wybierając po raz pierwszy drzewka owocowe do ogrodu warto wybierać odmiany odporne na mrozy, choroby i ataki szkodników.

Wiśnie, które można polecić to m.in. odporna na mrozy 'Groniasta z Ujfehertoi' (sadzić w towarzystwie odm. 'Kelleris', 'Nefris' lub 'Łutówka'), wcześnie dojrzewająca 'Sabina', wolno rosnąca i doskonała na przetwory 'North Star' bądź 'Debreceni z Botermo' obficie owocująca co rok.

Odmiany jabłoni odporne na mróz to np. 'Konigin', 'Antonówka' (zapylacz 'Lobo', 'Oliwka Żółta' oraz 'Wealthy' bardzo odporna na mączniaka.

Wśród bardzo modnych w Polsce od kilkunastu lat borówek amerykańskich jest również wiele odmian. Osiągają zwykle ok 150-200 cm wysokości. Należy pamiętać, że wymagają kwaśnego podłoża. Godne polecenia są - 'Meader', 'Patriot', 'Chandler', 'Elizabeth', 'Bluejay' czy 'Toro'.

Niższymi krzewami są porzeczki (np. Detfan', 'Holenderska Czerwona', 'Rosetta', Rovada') oraz ostatnio niesłusznie zapomniany agrest (np. 'Invicta', 'Malachit', 'Reverta', 'Hinnonmaki Rot').

Wzdłuż ogrodzenia warto posadzić jeżynę bezkolcową (Bardzo plenną 'Black Satin', wyjątkowo mrozoodporną 'Loch Ness', szybko rosnącą 'Triple Crown') albo krzewy malin - owocującą od sierpnia do października 'Polana', wcześnie dojrzewającą 'Polka' lub silnie rosnącą 'Veten'.

Najniższe z roślin w nimi-sadzie mogą tworzyć grządki z poziomkami - odporna na mróz, bezrozłogowa ' Rugia', borówki brusznice - 'Runo Bielawskie' lub 'Red Pearl' albo żurawina - 'Early Black', 'Hoves', 'Big Pearl'.

    Więcej o:

Skomentuj:

Zakładamy mini-sad w ogrodzie