Wiosenne cięcie roślin w ogrodzie
Zbliżająca się wiosna to idealny moment na wykonanie cięć roślin i wszelkich krzewów ozdobnych. Jak jednak odpowiednio wykonać cięcia krzewów i roślin by wspomogły ich rozwój a nie zaszkodziły?
Jakie rośliny przyciąć?
Wczesną wiosną, jeszcze przed ruszeniem wegetacji, należy wykonać cięcia krzewów ozdobnych, które zawiążą pąki kwiatowe na pędach tegorocznych i zakwitną latem oraz jesienią. Rośliny kwitnące na pędach wieloletnich przycina się nie tylko delikatniej, ale też rzadziej – wystarczy usunąć stare i cienkie pędy, co pozwala prześwietlić krzew.
Drzewa ozdobne przycina się znacznie rzadziej jednak ich przycięcie w okresie wiosennym pozwoli uformować odpowiedni kształt korony. Usunąć warto wszelkie gałęzie znajdujące się zbyt nisko, zacieniające inne rośliny bądź przeszkadzające w swobodnym poruszaniu się po ogrodzie.
Dodatkowo wykonuje się cięcia krzewów kwitnących latem, które kwitną na pędach jednorocznych. Do tego typu roślin możemy zaliczyć hortensje bukietowe czy też krzewuszki. Tego rodzaju rośliny skraca się do wysokości około 20 cm.
W wielu ogrodach królują również róże. Ich nieodpowiednie zabezpieczenie podczas zimy może zakończyć się przemarznięciem gałązek. Konieczne jest ścięcie czarnych pędów i sprawdzenie, czy roślina przetrwała okres zimowy. Warto pousuwać również wszelkie słabe, stare i chore gałązki. Poleca się pozostawienie od 3 do 7 pędów, które wyglądają na najsilniejsze.
Drzewa owocowe należy przycinać wczesną wiosną, jeszcze za nim ruszą soki. Pamiętajmy, by drzewka posadzone, jako jeden pęd nierozgałęziony przycinać około 100 cm nad ziemią. Zabieg ten pozwoli wykształcić odpowiednią koronę drzewa. Konieczne jest również przywiązanie drzewka do palika. Termin cięcia drzew owocowych zależny jest również od ich rodzaju. Grusze i jabłonie należy ciąć wiosną natomiast wszelkie drzewa pestkowe najlepiej ciąć w sierpniu, tuż po zakończeniu zbiorów. Zaskakujący może być również fakt, że zarówno brzoskwinie jak i morele powinny być przycinane dwukrotnie. Pierwszym razem pod koniec marca, w momencie, gdy nabrzmieją pąki a drugi raz po zebraniu zbiorów. Wówczas gałązki należy przyciąć o połowę.
Wiosną tniemy również żywopłoty – bez względu na to czy są iglaste czy też liściaste. Odpowiednie cięcie pozwoli nie tylko nadać im odpowiednią wysokość, ale też kształt. Cięcia żywopłotów powinno się kolejny raz wykonać latem.
Nie zapomnijmy o przemarzniętych iglakach. Wszelkie brązowe czy też czerwono-brązowe igły należy odciąć. Ich obecność nie tylko szpeci roślinę, ale też sprawi, że wyrosną nowe, zdrowe. Wyciąć należy również wszelkie połamane gałęzie.
Pamiętajmy, by bez względu na rodzaj rośliny, podczas wiosennego cięcia krzewów usunąć wszystkie połamane i nadłamane pędy a także te wyglądające na chore.
Czego nie należy ciąć wiosną?
Zdecydowanie nie tniemy wszelkich krzewów, które kwitną wczesną wiosną i posiadają uformowane pąki kwiatowe. Zaliczyć do nich możemy m.in. liliaki, magnolię, pigwowca, wiśnię czy też różaneczniki i wiele więcej. Przycinanie krzewów tego rodzaju przed kwitnieniem sprawi, że nie zakwitną wcale. Rośliny tego typu należy przycinać dopiero po przekwitnieniu.
Jak ciąć rośliny?
Aby prawidłowo wykonać cięcia krzewów ozdobnych należy zaopatrzyć się w odpowiedni sekator. Z cieńszymi gałęziami bez problemu poradzi sobie sekator dwuostrzowy. Z kolei do grubszych konieczne będzie posiadanie sekatora o przedłużonej rękojeści bądź piłki. Warto zaznaczyć, że wszelkie narzędzia używane do przycinania roślin powinny być odpowiednio naostrzone tak by roślina została równomiernie przycięta a nieposzarpana.
Wszelkie cięcia krzewów poleca się wykonywać w pogodne, najlepiej słoneczne dni. Wszelkie pędy należy przycinać tuż nad pąkiem skierowanym na zewnątrz krzewu. Twarde pędy wystarczy przyciąć około 0,5 cm nad pąkiem natomiast miękkie około 1 cm. Pamiętajmy by wszelkie pędy przycinać prostopadle do osi bądź lekko na skos od pąka. Dbajmy o to, by powierzchnia „rany” była jak najmniejsza. Pędy rosnące ku górze poleca się ciąć pod skosem tak by w przypadku dreszczów, woda nie utrzymywała się na nich zbyt długo. Sucha rana drzewa zdecydowanie szybciej zasycha.
Skomentuj:
Wiosenne cięcie roślin w ogrodzie