Mniszek lekarski
Mniszek lekarski potocznie nazywany mleczek pojawia się już na trawnikach. Dla właścicieli pięknych trawników to chwast trudny do usunięcia i prawdziwa zmora. Mniszek jest jednak bardzo wartościowy i posiada wiele właściwości leczniczych. Zobaczcie jakich
Mniszek lekarski a mlecz
Często się zdarza, że mniszek lekarski (Taraxacum officinale) mylnie jest nazywany mleczem (Sonchus). Takie pomyłkowe nazewnictwo nie miało by większego znaczenia, gdyby nie to że mniszek jest rośliną leczniczą, a mlecz polny wręcz przeciwnie. Najłatwiej rozpoznać można obie rośliny po wysokości. Mniszek rośnie w trawie, na łąkach, obrzeżach dróg i w ogrodach i ma wysokość 10-30 cm. Mlecz polny natomiast to bylina dorastająca od 40 do 150 cm.
Mniszek lekarski syrop
Ostatnio bardzo popularne stało się korzystanie z ziołolecznictwa. Sama od lat korzystam z cudownych właściwości mniszka. Moja mama co roku prosiła mnie bym zbierała dla niej otwarte główki mleczy. Sama przyrządzała dla rodziny naturalne syropy na przeziębienie. W tym roku sama podjęłam się tego zadania. Mleczy nie wolno zbierać w miastach na trawnikach. Przy zbiorze mleczy i wszystkich roślin leczniczych należy kierować się jedną zasadą - teren powinien znajdować się w oddaleniu, minimum 50 km, od dużego miasta. Zdradzę Wam swój przepis:
- 350 główek mleczy
- 1 cytryna
- 1 litr wody
- 1 kg cukru
Zbieramy tylko w pełni otwarte główki w słoneczny dzień do papierowego lub materiałowego woreczka. Po przyniesieniu do domu rozkładamy kartki białego papieru i wysypujemy na nie zebrane kwiaty. W ciągu 30 minut rośliny powinny oczyścić się z drobnych owadów. Potem możemy wrzucić mlecze do dużego garnka wypełnionego wrzątkiem i całość gotować ok. 15 minut. Następnie umytą cytrynę kroimy na plastry i wrzucamy do wywaru. Lekko mieszamy zawartość drewnianą łyżką i odstawiamy na 12 godzin. Potem odcedzamy wywar na gazie lub sitku. Kwiaty wyrzucamy do śmieci, a do płynu dosypujemy cukier. Całość gotujemy na wolnym ogniu do momentu rozpuszczenia cukru i uzyskania konsystencji miodu. Taki gorący syrop przelewamy do czystych słoików, zakręcamy dokładnie wieczka i ustawiamy do góry dnem. Tak przygotowane syropy możemy przechowywać w piwnicy nawet kilka lat.
Mniszek lekarski zastosowanie
Syrop z mniszka lekarskiego zawiera mnóstwo witamin i minerałów i ma niesamowite właściwości lecznicze:
- wzmacnia układ odpornościowy
- chroni układ oddechowy podczas wszelkich infekcji dróg oddechowych
- zabija wirusy i bakterie
- poprawia trawienie
- działa moczopędnie
- przyśpiesza gojenie ran
- wspomaga leczenie zapalenia pęcherza
- oczyszcza organizm z toksyn
- pomocny w leczeniu anemii
- stabilizuje poziom cukru w organizmie
- leczy ból gardła i jamy ustnej
- reguluje cykl miesiączki
Mniszek lekarski
Mniszek lekarski to bardzo popularny chwast, który rośnie praktycznie wszędzie. Lecznicze właściwości ma cała roślina - czyli kwiaty, korzenie i liście.
Mniszek lekarski korzeń
Korzeń mniszka lekarskiego jest cennym źródłem łatwo przyswajalnych soli mineralnych, a w szczególności potasu. Korzenie zbiera się późną jesienią i wczesną wiosną.
Mniszek lekarski liście
Liście mniszka zawierają naturalne przeciwutleniacze oraz magnez, krzem, potas oraz witaminy: C i B. Liście zbiera się wiosną kiedy kwiaty są jeszcze w pączkach. Młode liście mniszka można jeść świeże - bardzo dobrze smakują w sałatce lub koktajlach.
Skomentuj:
Mniszek lekarski