Aranżacja balkonu. Jak urządzić wygodny balkon?
Aranżacja balkonu? Duży balkon to marzenie wielu mieszkańców bloków. Odpowiednio zaaranżowany może służyć na wiele sposobów: jako strefa relaksu, miejsce spotkań z przyjaciółmi, jako letnia jadalnia czy jako przestrzeń do przechowywania. Postawienie na odpowiednie meble, akcesoria i dodatki dopasuje balkon do potrzeb mieszkańców i pomoże stworzyć funkcjonalną i urokliwą przestrzeń, w której domownicy spędzą większość czasu podczas ciepłych i letnich dni.
Metamorfoza balkonu? Czas na porządki!
Świetnie, zacznijmy od zaplanowania metamorfozy balkonu! Oto kilka punktów jak urządzić balkon, które mogą pomóc w poprawić wygląd balkonu:
- Zrób inwentaryzację: Przejrzyj wszystko, co znajduje się na balkonie i zdecyduj, co można zachować, a co należy wyrzucić lub oddać. Warto też zwrócić uwagę na to, co jest uszkodzone lub przestarzałe.
- Określ styl: Przemyśl, jaki styl chcesz osiągnąć na balkonie. Czy ma to być miejsce relaksu z zielonymi roślinami, czy może bardziej praktyczne miejsce do przechowywania narzędzi ogrodowych?
- Wybierz meble: Jeśli chcesz stworzyć przestrzeń wypoczynkową, wybierz wygodne meble, takie jak leżaki, fotele, stoliki. Pamiętaj, że meble powinny być dostosowane do wielkości balkonu.
- Rośliny: Rośliny dodają uroku każdemu balkonowi (wąski balkon). Wybierz takie, które będą dobrze rosnąć w Twojej strefie klimatycznej i dostosuj je do miejsca, w którym będą się znajdować.
- Oświetlenie: Oświetlenie balkonu może stworzyć nastrojową atmosferę, szczególnie wieczorem stworzy przytulny balkon. Wybierz oświetlenie, które będzie pasować do stylu Twojego balkonu.
- Dekoracje: Warto dodać na balkonie dodatkowe elementy dekoracyjne, takie jak poduszki, koce czy donice. Mogą one uzupełnić styl Twojego balkonu.
- Przechowywanie: Jeśli balkon jest niewielki, warto pomyśleć o praktycznych rozwiązaniach, takich jak półki lub szafki, które pozwolą na przechowywanie narzędzi ogrodowych lub innych przedmiotów.
Po zakończeniu metamorfozy możesz cieszyć się nową przestrzenią, w której będziesz mógł wypocząć i cieszyć się swoim czasem na świeżym powietrzu!
Wiosna i lato – idealne pory na aranżację balkonu
Tak, wiosna i lato to idealny czas na aranżację balkonu. Wraz z cieplejszymi dniami możesz cieszyć się więcej czasu na świeżym powietrzu i stworzyć wyjątkowe miejsce na balkonie. Oto kilka dodatkowych pomysłów na aranżację balkonu:
- Stwórz mini ogródek: Wykorzystaj balkon jako miejsce do uprawy warzyw, ziół lub kwiatów. Wiele roślin jest łatwych w uprawie i może rosnąć w pojemnikach.
- Zaprojektuj miejsce do jedzenia na świeżym powietrzu: Stwórz wygodne miejsce do jedzenia na balkonie, na przykład poprzez umieszczenie stołu i krzeseł lub pawilonu.
- Stwórz nastrojową atmosferę za pomocą oświetlenia: Użyj dekoracyjnego oświetlenia, aby dodać nastrój na balkonie. Możesz wykorzystać świece, lampki LED lub lampiony.
- Dodaj element wodny: Fontanna lub mały staw na balkonie może dodać relaksującego dźwięku wody i piękna do twojego miejsca.
- Stwórz strefę relaksu: Wybierz wygodne meble, dodaj miękkie poduszki i koce, aby stworzyć miejsce do relaksu i odpoczynku.
Pamiętaj, że aranżacja balkonu to proces kreatywny i nie ma jednego idealnego rozwiązania. Dopasuj swoje pomysły do swojego gustu i stylu życia, aby stworzyć wyjątkowe miejsce, w którym będziesz mógł cieszyć się wiosną i latem.
Jak stworzyć przyjemną oazę na balkonie?
Jeśli chcemy, by taras czy balkon stał się zaciszny i kameralny, spróbujmy nieco go odgrodzić od zewnętrznego świata.
Detale z tworzywa sztucznego
Dla większości roślin posadzonych na balkonie czy tarasie najlepsza jest ekspozycja południowo-zachodnia - takie miejsce zapewnia im bowiem najlepsze nasłonecznienie. Ale przecież nam także powinno być tam miło i wygodnie. Zadbajmy więc o choćby odrobinę cienia, gdzie będziemy się mogli schronić w upalne letnie dni. Jeśli zaś tuż obok przebiega uczęszczany chodnik czy ruchliwa ulica lub znajduje się ogródek albo balkon sąsiada, konieczny będzie parawan tłumiący dźwięki i chroniący przed wzrokiem ciekawskich. Często też, zwłaszcza na wyższych piętrach budynków, balkony wymagają ochrony przed silnymi podmuchami wiatru. Ułatwione zadanie mają mieszkańcy parteru ? wystarczy, że posadzą w gruncie tuż obok wyższe krzewy lub szpaler drzewek z koroną w kształcie parasola (np. wierzbę 'Hakuro-Nishiki' lub wiśnię 'Umbraculifera'). Ale dla mieszkańców wyższych pięter także mamy ciekawe propozycje.
Poliwęglan chroni przed deszczem, nie blokując dopływu światła. Jeśli więc poszukujemy wygodnego rozwiązania, które wizualnie nie ograniczy przestrzeni i pozwoli na doświetlenie tarasu, wybierzmy taką właśnie przesłonę. Efekt będzie ciekawszy, jeśli ozdobimy nasz parawan naklejkami z wizerunkami kwiatów - powstaną efektowne witraże. Poliwęglan nie boi się wilgoci, promieni UV ani kaprysów aury, może więc pozostawać na zewnątrz przez cały rok.
Ażurowa przesłona
Rama z wypełniającą ją kratownicą - czyż może być coś prostszego? Kratka, pomalowana na ładny kolor i umieszczona w odpowiednim miejscu, stanie się efektowną przesłoną, a przy okazji podporą dla pnączy. Można ją umocować do ściany, potraktować jako niezależną konstrukcję albo też postawić obok skrzynie dla roślin (jak na zdjęciu). W sklepach bez trudu kupimy gotowe kratki: drewniane, metalowe, druciane i plastikowe.
Przesłona z tkaniny
Niewielki taras osłania od ulicy żywopłot z posadzonych w gruncie żywotników. Boczną, ażurową ściankę od strony sąsiada osłonięto zaś pasiastym kilimem. W gorące letnie popołudnie można się tu poczuć niemal jak na meksykańskim patio. Podobne rozwiązanie można zastosować na balkonie, sadząc rośliny w dużych donicach.
Ekran na aluminiowym stelażu na balkonie
Biała tkanina rozpięta na aluminiowym stelażu przepuszcza światło, lecz mimo to sprawia, że stajemy się z zewnątrz niewidoczni. Decydując się na podobne rozwiązanie, trzeba jednak zwracać uwagę, z jakich materiałów wykonany jest parawan. Tkanina musi być mocna, odporna na działanie promieni UV, wilgoci i wszelkich kaprysów aury. Najlepiej, by była pokryta ochronną warstewką teflonu - będzie łatwiej utrzymać ją w czystości (do usunięcia ewentualnych zabrudzeń wystarczą woda, mydło i gąbka). Dużą zaletą tego typu rozwiązań jest łatwy montaż do ściany (zapewniający też stabilność), a także możliwość szybkiego zwinięcia ekranu w razie nieoczekiwanej wichury.
Przesłona z roślin
Na balkonach nowych osiedli często stosuje się balustrady ze szklanych tafli. Wyglądają ładnie, ale nie zapewniają intymności. W roli parawanu świetnie sprawdzi się wówczas żywopłot z kolumnowych żywotników posadzonych w plastikowych donicach. Temu nieco sztywnemu szpalerowi dodadzą uroku kępy wysokich traw, np. bambusów. Ich zwiewne źdźbła będą barierą dla wzroku przechodniów, ale nie zacienią całkowicie balkonu.
Tuje i parasol na balkonie
Ten taras na ostatnim piętrze apartamentowca wymagał solidnej ochrony przed słońcem i wiatrem. Zapewniły ją drewniane panele, żywopłot z tuj posadzonych w dużych pojemnikach oraz olbrzymi słoneczny parasol. W rezultacie taras przeistoczył się w półcienisty letni salonik ? idealne miejsce do wypoczynku i towarzyskich spotkań.
Wiklinowa mata
Balkony i tarasy o ekspozycji południowej wymagają szczególnie starannej osłony przed słońcem. Na tym wąskim balkonie barierkę zakryto wysoką wiklinową matą, która chroni nie tylko przed wzrokiem przechodniów, ale i ostrymi podmuchami wiatru. Natomiast palące promienie słońca skutecznie powstrzymuje rozwijana elektrycznie markiza dobrana kolorystycznie do wystroju balkonu. Największe modele markiz rzucają cień o powierzchni nawet 80 m?!
Ścianka z tafli matowego szkła mocowanych do stelaża ze stali nierdzewnej świetnie pasuje do aranżacji utrzymanych w nowoczesnym stylu. Wbrew potocznym opiniom jest bardzo wytrzymała i odporna na uderzenia, a przy tym stabilna. Również jej czyszczenie nie sprawia trudności.
Fototapeta na balkonie
Fotonaklejka (odporna na wilgoć, zabezpieczona folią UV) to oryginalny i prosty sposób na dodanie uroku balkonowej ściance. Może być nawet źródłem przestrzennych iluzji, jak ta na zdjęciu.
Pnącza na balkonie
Sklejka pokryta warstwą specjalnego papieru zaimpregnowanego żywicą melaminową (tzw. filmem) jest trwała i odporna na wilgoć. Jest dostępna w różnych kolorach. Osadzona w drewnianych lub aluminiowych ramach, staje się maskującym ekranem. Żeby wyglądała bardziej dekoracyjnie, warto ją obsadzić pnączami. Tu wspinaczkę ułatwiają roślinom stalowe linki.
Materiały sztuczne imitujące naturalne materiały
Barierki balkonów często przesłaniamy matami z syntetycznych tkanin - trwałych i łatwych do utrzymania w czystości. Interesujące efekty można też osiągnąć, stosując maty z technorattanu lub innych imitacji naturalnych materiałów.
Materiały sztuczne imitujące naturalne materiały
Barierki balkonów często przesłaniamy matami z syntetycznych tkanin - trwałych i łatwych do utrzymania w czystości. Interesujące efekty można też osiągnąć, stosując maty z technorattanu lub innych imitacji naturalnych materiałów.
Jaka podłoga na balkon jest najlepsza?
Podłoga na balkonie powinna być wytrzymała, łatwa w czyszczeniu i odporna na warunki atmosferyczne. Istnieje kilka popularnych opcji, które spełniają te wymagania:
Deski tarasowe z drewna lub kompozytu: To popularny wybór dla balkonów, ponieważ drewniane deski tarasowe nadają ciepły i naturalny wygląd, a kompozytowe deski tarasowe są bardziej wytrzymałe i łatwiejsze w pielęgnacji.
Płytki ceramiczne: Płytki ceramiczne są trwałe, łatwe do czyszczenia i odporne na wilgoć, co sprawia, że są doskonałym wyborem dla balkonów. Mogą być wykonane w różnych stylach i wzorach, co pozwala dopasować je do każdego stylu balkonu.
Kamień naturalny: Kamień naturalny, tak jak granit lub piaskowiec, jest bardzo trwały i odporny na zmienne warunki atmosferyczne. Jest też piękny i elegancki, co może dodać wartości do balkonu.
Wodoodporna farba: Farby do betonu lub posadzek są łatwe w użyciu i odporne na warunki atmosferyczne. Mogą być malowane w różnych kolorach i wzorach, co pozwala na dostosowanie ich do stylu balkonu.
Ważne jest, aby wybrać materiał, który pasuje do Twojego stylu życia i budżetu. Przed wyborem podłogi należy również skonsultować się z fachowcem, aby upewnić się, że wybrany materiał będzie odpowiedni dla Twojego balkonu i zgodny z lokalnymi przepisami.
Słoneczny balkon w bloku? Wykorzystaj to!
Posiadanie słonecznego balkonu w bloku może być wspaniałą okazją do stworzenia przyjemnego miejsca na odpoczynek i relaks na świeżym powietrzu. Oto kilka pomysłów, jak wykorzystać słoneczny balkon w bloku
Aranżacja balkonu w bloku - jadalnia na świeżym powietrzu
Lato to idealny czas, aby spożywanie posiłków w gronie rodziny, przyjaciół czy znajomych przenieść z domu na świeże powietrze. Najważniejszym elementem wyposażenia jadalni jest:
- Duży i stabilny stół - najlepiej wybrać stół, który ma około 75 cm wysokości, bo taka wielkość pozwala na jedzenie w wygodnej pozycji. Wielkość stołu powinno się uzależnić od ilości osób, które będą przy nim biesiadowały. Bardzo modne od kilku sezonów są meble w ciemnym kolorze, dobrze prezentujące się w każdym wnętrzu.
- Krzesła powinny być lekkie, dopasowane stylem do stołu.
14 roślin na balkon. Co posadzić w skrzynkach balkonowych?
Wybierając meble należy zwrócić uwagę, aby były one wykonane z dobrego materiału. Dobrze, gdy meble balkonowe wykonane są z materiałów odpornych na zmienne warunki atmosferyczne np. z polipropylenu. Dzięki temu nie trzeba się martwić o ich przechowywanie, gdy za oknem plucha, mróz czy śnieżyca.
Praktyczne, trwałe i wygodne, czyli meble balkonowe
Jeżeli odpowiednio zaplanujemy przestrzeń, nawet mały balkon będzie doskonałym miejscem relaksu. Po wyniesieniu wszystkich zbędnych rzeczy może się okazać, że możemy tu swobodnie ustawić stolik i krzesła. Wybierzmy takie, które będą łatwe do przechowywania oraz czyszczenia – na balkonach świetnie sprawdzą się meble składane. Gdy nie są akurat używane, można je schować, wnieść do mieszkania lub umocować na jednej ze ścian. Meble balkonowe to zazwyczaj większe zestawy lub tzw. coffe sety, czyli wygodne fotele i kanapy z poduszkami oraz ława (stół). Mogą być wykonane z różnych materiałów. Najbardziej popularne są tradycyjne meble drewniane i rattanowe – mają ciepły i naturalny wygląd. Coraz częściej spotyka się również meble plastikowe i technorattanowe, które mają nowoczesny design i są bardzo praktyczne, ponieważ są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne i nie wymagają konserwacji.
Aranżacja balkonu - oświetlenie
Kiedy stół i krzesła są już wybrane należy pamiętać o specjalnym oświetleniu. Wyjątkową atmosferę podczas posiłków zapewnią latarenki ułożone na podłodze, czy kolorowe lampki zawieszone na balustradzie. Jeśli taras jest zadaszony, można zamontować lampy nad stołem.
Najlepsze pelargonie na balkon
Aranżacja balkonu - tkaniny
Kolejnym elementem są tekstylia: obrus, bieżnik czy podkładki pod talerze. Dobrze, aby wzór tkanin współgrał z innymi elementami dekoracji jadalni na powietrzu. Wypoczynkową atmosferę balkonu podkreśli miękki dywan (w sklepach z wykładzinami dostępne są specjalne dywany tarasowe), ewentualnie sztuczna trawa lub drewniane deski tarasowe.
Jakie dekoracje uzupełnią wystrój?
W przytulnej atmosferze
Przyjemny klimat na balkonie zależy od jego dekoracji. Trudno wyobrazić sobie oazę relaksu, w którym nie ma chociaż niewielkiego źródła sztucznego światła, które rozświetla długie ciepłe wieczory spędzane na świeżym powietrzu. Eleganckie latarenki, urokliwe lampiony czy klimatyczne pochodnie to akcesoria, dzięki którym można stworzyć niepowtarzalny klimat i całkowicie odmienić wygląd przestrzeni wypoczynkowej po zachodzie słońca. Z kolei dekoracje i ozdoby w postaci oryginalnych figurek czy poduch pomogą stworzyć miejsce, w którym z pewnością będzie można bardzo przyjemnie spędzić czas, odprężyć się i zrelaksować.
Aranżacja balkonu – strefa relaksu
Przestronny balkon to doskonałe miejsce relaksu dla domowników podczas słonecznych letnich dni. Wystarczy wygodne siedzisko, na którym będzie można czytać książkę, pić lemoniadę czy słuchać muzyki. Kiedy przestrzeń na to pozwala, warto postawić na duże narożnikowe sofy, które są bardzo wygodne. Dopełnieniem aranżacji będzie stolik.
Najlepsze kwiaty na balkon. Jakie rośliny sprawdzą się na balkonie?
Ogród w mieście? Wybieramy kwiaty balkonowe
W balkonowej strefie relaksu niezbędna jest roślinność. Jeśli balustrada balkonu jest przeszklona, można wzdłuż niej na podłodze ustawić duże donice, w których posadzone będą tuje, trawy czy małe krzewy. Na balustradzie można umieścić doniczki, w których dobrze będą się czuły pelargonie, surfinie, bacopa czy lobelia.
Doskonałym pomysłem na dekorację balkonu jest ustawienie półki przypominającej drabinę. Można na niej postawić kwitnące kwiaty czy zioła.
Aranżacja balkonu –przestrzeń do przechowywania
Kiedy balkon jest dużych rozmiarów, można na nim postawić szafę ogrodową służącą do przechowywania niezbędnych akcesoriów. Bardzo praktyczna i pojemna jest szafa Store It Out Midi firmy Keter. Szafa bez problemu może stać na zewnątrz przez cały rok. To zasługa najwyższej jakości tworzywa w klasycznych brązowo-beżowych kolorach, z którego została wykonana. Jest całkowicie odporne na szkodliwe warunki atmosferyczne -promienie UV, deszcz czy śnieg. Dodatkowe uszczelnienie drzwi chroni przechowywane rzeczy przed wilgocią i zabrudzeniami. Szafa nie wymaga dodatkowych środków konserwacji i impregnacji.Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również umieszczenie na balkonie skrzyni ogrodowej. Ważne, aby wybrać odpowiednią pojemność dostosowaną do potrzeb i dostępnej przestrzeni. Jeśli chcesz, aby skrzynia pełniła nie tylko rolę schowka na poduchy czy drobiazgi, zdecyduj się na zakup większych modeli, które pomieszczą nawet złożoną suszarkę na bieliznę. Warto wybrać także skrzynie, które można dodatkowo wykorzystać jako siedzisko.
Mały warzywnik na balkonie - jak go zaaranżować?
Balkon może wyglądać jak ogród. Aby uzyskać taki efekt, dobierzmy odpowiednie rośliny. Do najpopularniejszych, a jednocześnie łatwych w uprawie wiosennych kwiatów, które możemy sadzić na balkonach, należą bratki, stokrotki i niezapominajki. Wyjątkowo wdzięczne są bratki, zachwycające zróżnicowanymi kolorami. Są odporne na zimno i kwitną nawet od marca do czerwca. Bratki preferują słoneczne stanowiska i żyzną ziemię o odczynie obojętnym lub lekko kwaśnym. Równie godne polecenia jako kwiaty balkonowe są stokrotki, szczególnie ich odmiany o kwiatach pełnych i półpełnych. Do wiosennych balkonowych kompozycji świetnie nadają się również prymulki, czyli pierwiosnki. Ich kolorowe kwiaty wyglądają bardzo dekoracyjnie. Sprawdzą się też pelargonie i surfinie. Kwiatom stwórzmy piękną oprawę. Podłużne skrzynki balkonowe, okrągłe i kwadratowe donice, zielniki i warzywniki o rozmaitych kształtach – to tylko niektóre pojemniki na rośliny balkonowe. Do wyboru są donice ceramiczne lub drewniane, skrzynki balkonowe plastikowe oraz doniczki betonowe i gliniane. Oprócz tego dostępne są doniczki balkonowe na balustradę, wolno stojące lub wiszące. Dzięki nim można uzyskać wyjątkową i oryginalną strefę wypoczynku.
Skomentuj:
Aranżacja balkonu. Jak urządzić wygodny balkon?