Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Dekoracje na balkon - zasłona z pelargonii

Pelargonium for Europe, KJ

Dekoracja na balkon? Zasłona z pelargonii to zarazem oryginalny pomysł na ozdobę i parawan zapewniający prywatność, który zachwyca oko nie tylko na miejskich balkonach. Aby ją stworzyć, wystarczy powiesić doniczki z pelargoniami na karniszu przymocowanym do balustrady balkonowej.

Dekoracja na balkon
Dekoracja na balkon - zasłona z pelargonii
Fot. Pelargoniumforeurope

Dekoracja na balkon - zasłona z pelargonii rabatowej

Do wykonania naszej oryginalnej kompozycji potrzebna nam będzie wytrzymała pelargonia. Do tej roli wybraliśmy pelargonię rabatową czyli pasiastą (Pelargonium zonale, P. × hortorum). Dzięki nieprzemijającej przez cały sezon urodzie, małym wymaganiom i niemal żelaznej kondycji ta właśnie pelargonia zaskarbiła sobie tytuł królowej balkonów. Ma ładne okrągławe liście o karbowanych brzegach, a na długich łodygach rozwija kwiatostany o średnicy ok. 12 cm, wyglądające jak bukieciki czerwonych, różowych lub białych kwiatów - pojedynczych, półpełnych lub pełnych.

Pelargonia rabatowa. Uprawa pelargonii przez cały rok

Pelargonia rabatowa odmiany

Jeśli chcemy urozmaicić swoją dekorację możemy sięgnąć po bardziej oryginalne odmiany pelargonii rabatowej. Kwitną na fioletowo ('Alice'), pomarańczowo ('Salmon Queen') albo zdobi je ciemne lub jasne "oczko" ('Hot Spot Coral'), wcinane płatki (seria Fireworks) czy barwne liście ('Vancouver'). Jednak nie ma co ukrywać, od lat nieodmiennie największą popularnością cieszą się odmiany żywoczerwone, które przyciągają wzrok nawet z daleka.
Pędy pelargonii rabatowej (jest krótkowieczną byliną) u nasady drewnieją; w ciągu sezonu dorastają do ok. 30 cm. Najobficiej kwitną rośliny świeżo ukorzenione lub młode siewki, starszych się więc nie uprawia. Ale są wyjątki: z 2-3-letnich okazów niektórych odmian, np. serii Antik, formuje się efektowne metrowe drzewka lub "choinki".

Pelargonia na balkonie pielęgnacja

Dekoracja balkonu - jak wykonać?

Do wykonania tej dekoracji potrzebne są:

  • pelargonie rabatowe,
  • karnisz,
  • dopasowane haczyki,
  • złota farba w spreju,
  • liście funkii i złoty drut florystyczny.

Dekoracja na balkon
Dekoracja na balkon
Fot. Pelargoniumforeurope

Dekoracja na balkon

Pomaluj karnisz i kilka haczyków farbą w spreju i poczekaj aż wyschną. Następnie, zawieś karnisz wraz z haczykami w dogodnym miejscu. Owiń doniczki z pelargoniami liśćmi funkii tak, aby całkowicie je zakryć. Liście umocnij za pomocą drutu florystycznego, pozostawiając długi odcinek, na którym zawiesisz doniczki na haczykach. Najlepszy efekt osiągniesz wieszając doniczki na różnych wysokościach.

Dekoracja z pelargonii
Dekoracja z pelargonii
Fot. Pelargoniumforeurope

Wskazówka: aby zapewnić roślinom dostateczną ilość wody, podlewaj je małymi porcjami kilka razy w ciągu dnia. Aby nie dopuścić do odwodnienia kwiatów, możesz też owinąć spód doniczki mchem, który działa jak zbiornik wody.

Pelargonia - Pelargonium

Skomentuj:

Dekoracje na balkon - zasłona z pelargonii