Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Taras w Wilanowie

Katarzyna Jodłowska, Fabryka ogrodów

Na podwarszawskim osiedlu w Wilanowie powstał niezwykły ogród na tarasie dla całej rodziny. Na 90 m kw. zaplanowano strefę wypoczynku, jadalnię i kącik zabaw dla dzieci.

Ogród na tarasie
Ogród na tarasie
Fot. fabryka-ogrodow.pl

Nasi inwestorzy - młode małżeństwo z dwójką małych córeczek (6 i 1 rok) miało konkretne oczekiwania wobec projektu. Ogród na tarasie miał pomieścić 3 strefy: strefę relaksu z barkiem, jadalnię z grillem i miejsce dla do zabawy dla dziewczynek z dużą ilością schowków. Właściciel wskazał nam konkretne rośliny które chciała by mieć na swoim tarasie, które okazały się one doskonałym wyborem. Listę wydłużyłyśmy o drzewka, ku obustronnemu zadowoleniu.

Taras przed aranżacją
Taras przed aranżacją
Fot. fabryka-ogrodow.pl/

Na pierwszym spotkaniu zaskoczyła nas ogromna betonowa powierzchnia tarasu. Szybko jednak dostrzegłyśmy jego zalety - zróżnicowany kształt ułatwił nam zaplanowanie ciekawego podziały na strefy: wypoczynkową i relaksu.

Co trzeba uwzględnić planując taras?

Mieszkanie zostało wykończone w drewnie więc naturalną kontynuacją było wykorzystanie go jako głównego materiału również na tarasie. Inwestorom zależało na tym by ich taras był przytulny i wygodny. Cała podłoga została pokryta deskami z modrzewia syberyjskiego w kolorze naturalnym, który cudownie się starzeje zachowując długie lata swoje walory kolorystyczne. Nad powierzchnią tarasu znajdują się pergole po których wspinają się pnącza tworząc przyjemnie zacienienie nad głowami domowników. Roślinność w całym założeniu została dobrana tak by ogród był atrakcyjny przez cały rok np. np przebarwiające się jesienią klony japońskie, kwitnące lawendy i róże okrywowe).

Projekt tarasu
Projekt tarasu
Fot. fabryka-ogrodow.pl/

Strefy w ogrodzie

Przy drzwiach tarasowych znajdują się kącik śniadaniowy oraz donice z ekranami z bluszczu. Po prawej stronie zaplanowałyśmy kącik dla malucha ze skrzynią na zabawki, tablicą kredową do malowania i miękkim "dywanem" ze sztucznej trawy. Na przeciwko drzwi tarasowych zapanowałyśmy dwa leżaki osłonięte od widoku sąsiadów zieloną ścianą, a od części jadalnianej trzema donicami z wysokimi klonami palmowymi. 

Ogród na tasie
Ogród na tasie - leżanki
Fot. fabryka-ogrodow.pl

Jadalnia usytuowana w głębi tarasu jest całkowicie przysłonięta ażurową altanką stwarzając idealne warunki intymności. Do altany maja być również podczepione rolety przeciwsłoneczne. W strefie jadalnianej znajduje się duży drewniany stół z wygodną ławą mocowaną do drewnianej skrzyni w której rosną kolorowe jeżówki, róże oraz peonie. Po ścianie wspina się bluszcz. Na życzenie właściciela pojawił się grill gazowy na którym będzie mógł przygotowywać przepyszne steki - z których słynie.

Jadalnia na tarasie
Jadalnia na tarasie
Fot. fabryka-ogrodow.pl

Zakątek ten, za sprawą wiklinowych abażurów i oświetlenia punktowego świetnie prezentuje się również po zmroku tworząc niezapomniany klimat wieczornych spotkań.

Taras: czym go wykończyć?

Jadania na tarasie nocą
Jadania na tarasie nocą
Fot. fabryka-ogrodow.pl

Najważniejszym miejsce spotkań całej rodziny jest strefa relaksu. Tam znajdują się dwie wygodne sofy i stolik przy którym można odetchnąć na świeżym powietrzu i wypić popołudniową kawę. Całość otaczają podniesione donice obsadzone trawami, lawendą i żurawką. Znajdziemy tam też większe nasadzenia takie jak bzy Mayera - pięknie pachnące w maju.

Projekty balkonów i tarasów. Taras pełen zieleni

Sofy na tarasie
Sofy na tarasie
Fot. fabryka-ogrodow.pl

Autorkami projektu są: Olga Piórkowskai i Izabela Szarmach z pracowni Fabryka Ogrodów

Skomentuj:

Taras w Wilanowie