Kwiat anturium (Anthurium). Pielęgnacja i podlewanie
Anturium - czyż może być coś wspanialszego od daru wielkiego serca? Jego symbolem jest kwiat anturium, piękny i znacznie trwalszy od innych. W naturze anturia zasiedlają korony drzew od Meksyku po Panamę. Mają upodobania podobne do storczyków
Anturium (Anthurium) to tropikalna, wiecznie zielona i trwała bylina. Liście owalne lub sercowate, błyszczące. Kwiaty zebrane w kolbę, u podstawy której wyrasta jaskrawo zabarwiona pochwa kwiatostanowa (spatha). Roślina doniczkowa i uprawiana w szklarni na kwiat cięty. W wazonach mogą stać ponad miesiąc. Natomiast rośliny osiągające wysokość 50-90 cm świetnie spisują się jako kwiaty doniczkowe. Wiele takich odmian to mieszańce anturium Andreego i drobniejszych od niego gatunków.
Pielęgnacja anturium
Podłoże dla anturium
Przewiewne, z dużą ilością włóknistego torfu i przekompostowanej kory, stale lekko wilgotne o pH 4,5 - 5,5.
Gdzie posadzić anturium
Najlepsze miejsce o dużej ilości rozproszonego światła i z wilgotnym powietrzem, w dzień o temperaturze ok. 22°C, w nocy 16°C.
Nawożenie anturium
Nawozimy wiosną i latem nawozem wieloskładnikowym o stężeniu trzykrotnie mniejszym od zalecanego.
Pielęgnacja liści
Regularnie myjemy liście wilgotną szmatką. Nabłyszczamy co 8 tygodni.
Anturium, azalia, begonia, kroton - Piękne, lecz trujące kwiaty doniczkowe
Ciekawe gatunki anturium
Anturium ogrodowe (A. hortulanum) - mieszańce wywodzące się od A. scherzerianum, liście wąsko-lancetowate, długości 15-30 cm, na 10 cm ogonkach, od spodu jaśniejsze, kolba na ogół skręcona, spatha barwy białej, żółtawej, różowej i w odcieniach czerwieni, także dwubarwna. Anturium Andrego (A. andreanum) - liście sercowate, błyszczące, na długich i sztywnych ogonkach, kolba żółtawo-biała, prosta lub lekko wygięta, spatha sercowata, błyszcząca, jaskrawoczerwona. Anturium Scherzera (A. scherzerianum) - liście wzniesione, lancetowate, skórzaste i ciemnozielone, kolba pomarańczowa lub żółta, skręcona, spatha owalna, jasnoczerwona.
Jak wygląda kwiat anturium
Mięsisty olbrzymi „płatek” anturium Andreego (Anthurium andreanum) to przekształcony w barwną pochwę liść. Wyrasta pod kolbą kwiatową, która wygląda znacznie skromniej. Ale właśnie temu „ogonkowi” roślina zawdzięcza nazwy: łacińską od gr. anthos – kwiat oraz oura – ogon, jej angielski odpowiednik – tailflower i polską występującą w literaturze fachowej – kitnia (od kity). „Płatek” przypomina serce, które może liczyć, bagatela, około 20 cm szerokości. Zazwyczaj jest intensywnie czerwony lub różowy, nic więc dziwnego, że stał się symbolem miłości.
Ciekawe odmiany anturium
Anturium ma też elegancko prezentujące się białe odmiany i bardziej ekstrawaganckie fioletowe, brązowawe, żółte lub dwubarwne oraz o podwójnej pochwie, bo i takie są. Łodyga, na której się wznoszą, bywa metrowej długości. Te olbrzymy uprawia się na kwiat cięty. W wazonach mogą stać ponad miesiąc. Natomiast rośliny osiągające wysokość 50-90 cm świetnie spisują się jako kwiaty doniczkowe. Wiele takich odmian to mieszańce anturium Andreego i drobniejszych od niego gatunków. Mieszkania ozdabia się też, choć znacznie rzadziej, dorastającym do 40 cm wysokości anturium Szercera (A. scherzerianum). Ma ono podłużne pochwy kwiatowe (tak jak i liście) oraz figlarnie zakręcone kolby. Ich kształt kojarzy się z różowymi ptakami stąd popularna nazwa rośliny – kwiat flamingów. Pozostałe gatunki, a jest ich w sumie kilkaset, tworzą niezbyt efektowne pochwy więc się ich nie uprawia. Jest tylko kilka wyjątków cenionych za liście o pięknym rysunku nerwów, np. A. magnificum.
Jak długo kwitnie anturium
W domowych warunkach kwitną nieprzerwanie cały rok, a każdy kwiat zachowuje urodę przez kilka miesięcy.
Choroby anturium
Najczęstsze choroby i szkodniki atakujące anturium to wełnowce, tarczniki, czerwce.
Podlewanie anturium
Anturium lubi wysoką wilgotność powietrza. Wiosną i latem zraszamy codziennie, zimą 1-2 razy na tydzień. W gorące dni stawiamy doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami.
Wiosną i latem podlewamy obficie, miękką wodą, co najmniej dwa razy w tygodniu, tak by ziemia była stale wilgotna. Zimą podlewamy raz w tygodniu.
Uprawa anturium
W domu można uprawiać Anthurium andreanum o dużych kwiatostanach koloru czerwonego, różowego, a u niektórych odmian z dodatkiem zielonego. Ale łatwiejsze w uprawie jest Anthurium scherzerianum o drobniejszych,najczęściej czerwonych kwitach, których zawiązuje sporo. S one bardzo trwałe. Roślin może stać 1,5-2 m od okna, lubi temperaturę pokojową.
Rozmnażanie anturium
Rozmnażanie anturium odbywa się przez oddzielanie silnych odrostów. Podział roślin II-III. Wysiew nasion tuż po zbiorze.
Przesadzanie anturium
Co roku lub co II rok (A. scherzerianum), w zimie. Podstawa rośliny powinna znajdować się 5 cm nad brzegiem doniczki, a wystające korzenie przykrywamy mchem.
Ziemia dla anturium
Ziemia powinna być przepuszczalna, przewiewna, może to być mieszanka do uprawy storczyków, zawierająca: nierozłożone całkowicie liście, torf wysoki, mech torfowiec, węgiel drzewny, rozdrobniony styropian i gruz ceglany lub ściółka z lasów iglastych. Odczyn pH 4,5-5,5. Światło pełne, rozproszone, nie bezpośrednie. Temperatura optymalna w ciągu dnia 20-22oC, nocą 16oC (temp. nocy istotnie wpływa na kwitnienie). Minimalna zimą 15oC.
Cena anturium
Doniczka z sadzonką ro koszr od 30 do 60 zł
Skomentuj:
Kwiat anturium (Anthurium). Pielęgnacja i podlewanie