Anthurium
Anturium (Anthurium). Tropikalna, wiecznie zielona i trwała bylina. Liście owalne lub sercowate, błyszczące. Kwiaty zebrane w kolbę, u podstawy której wyrasta jaskrawo zabarwiona pochwa kwiatostanowa (spatha). Roślina doniczkowa i uprawiana w szklarni na kwiat cięty.
Rozmiary Wysokość 30-75 cm
Gatunki Anturium ogrodowe (A. hortulanum) - mieszańce wywodzące się od A. scherzerianum, liście wąsko-lancetowate, długości 15-30 cm, na 10 cm ogonkach, od spodu jaśniejsze, kolba na ogół skręcona, spatha barwy białej, żółtawej, różowej i w odcieniach czerwieni, także dwubarwna. Anturium Andrego (A. andreanum) - liście sercowate, błyszczące, na długich i sztywnych ogonkach, kolba żółtawo-biała, prosta lub lekko wygięta, spatha sercowata, błyszcząca, jaskrawoczerwona. Anturium Scherzera (A. scherzerianum) - liście wzniesione, lancetowate, skórzaste i ciemnozielone, kolba pomarańczowa lub żółta, skręcona, spatha owalna, jasnoczerwona.
Kwitnienie II-VII
Stanowisko Ziemia przepuszczalna, przewiewna, może to być mieszanka do uprawy storczyków, zawierająca: nierozłożone całkowicie liście, torf wysoki, mech torfowiec, węgiel drzewny, rozdrobniony styropian i gruz ceglany lub ściółka z lasów iglastych. Odczyn pH 4,5-5,5. Światło pełne, rozproszone, nie bezpośrednie. Temperatura optymalna w ciągu dnia 20-22oC, nocą 16oC (temp. nocy istotnie wpływa na kwitnienie). Minimalna zimą 15oC.
Wilgotność powietrza Anturium lubi wysoką wilgotność powietrza. Wiosną i latem zraszamy codziennie, zimą 1-2 razy na tydzień. W gorące dni stawiamy doniczkę na podstawce z mokrymi kamykami.
Podlewanie i nawożenie Wiosną i latem podlewamy obficie, miękką wodą, co najmniej dwa razy w tygodniu, tak by ziemia była stale wilgotna. Zimą podlewamy raz w tygodniu. Anturium ma małe wymagania nawozowe. Zasilamy latem, płynnym nawozem wieloskładnikowym co 14 dni.
Pielęgnacja Regularnie myjemy liście wilgotną szmatką. Nabłyszczamy co 8 tygodni.
Przesadzanie Co roku lub co II rok (A. scherzerianum), w zimie. Podstawa rośliny powinna znajdować się 5 cm nad brzegiem doniczki, a wystające korzenie przykrywamy mchem.
Rozmnażanie Podział roślin II-III. Wysiew nasion tuż po zbiorze.
Najczęstsze choroby i szkodniki Wełnowce, tarczniki, czerwce.
INNE
Czytaj więcej o "Anturium"