Zardzewiała stal - Cor-Ten

?Zardzewiała? stal corten (Cor-Ten) przebojem wkracza do naszych ogrodów. Poza niezwykłym wyglądem jest bardzo odporna na warunki atmosferyczne i nie wymaga konserwacji.
Materiał ten odkryto w Stanach Zjednoczonych w dobie Wielkiego Kryzysu, kiedy to producenci poszukiwali trwalszej alternatywy stali, nie wymagającej kosztownej konserwacji. W ten sposób powstał Cor-Ten - unikalny stalowy stop. Na zachodzie jest on dzisiaj najmodniejszym materiałem budowlanym zarówno w miejskiej, jak i w ogrodowej przestrzeni. Skąd wynika jego popularność? Przede wszystkim corten jest niezwykle odporny na niekorzystny wpływ wilgoci i innych czynników atmosferycznych. W zetknięciu z nimi tworzy się na nim powłoka podobna do rdzy, której odcień zależy od stopnia zanieczyszczenia powietrza; w miastach, gdzie jest ono większe, elementy wykonane z cortenu są ciemniejsze, a tam, gdzie powietrze jest czyste - jaśniejsze. Rdzawa warstewka powstaje w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy (proces ten przebiega wolniej w obszarach nadmorskich, gdzie powietrze zawiera dużo soli i wilgoci). Jedną z najważniejszych zalet cortenu jest brak konieczności malowania i konserwacji. Pokrywająca go rdzawa warstewka nadaje elementom urok starości, przy często nowoczesnej formie. Jest on bowiem bardzo plastycznym materiałem (można z niego tworzyć formy o różnych kształtach, gabarytach, lite i ażurowe). Często łączy się go z drewnem, betonem i szkłem. Gładka faktura i rustykalny wyrazisty kolor cortenu efektownie kontrastuje z zielenią drzew i krzewów, ociepla swą barwą ogrodowe wnętrze. W ogrodach coraz częściej tworzy się z niego elementy małej architektury ogrodowej (ogrodzenia, murki, przesłony, elewacje domów), rzeźby, donice i inne detale, a nawet meble. Cortem jest doskonałym materiałem do wznoszenia ażurowych konstrukcji (np. pergol, altan, ekranów, ozdobnych barierek tarasów i balkonów). Ciekawym akcentem mogą być też "zardzewiałe" obrzeża rabat i trawników, a nawet skrzynki na listy. Ponieważ corten jest odporny na wysokie temperatury, można z niego również tworzyć oryginalne paleniska, grille, lampiony, oprawy pochodni i lamp, dodające uroku ogrodowym wieczorom.

Więcej o:
Komentarze (3)
Zardzewiała stal - Cor-Ten
Zaloguj się
 • el-042

  Oceniono 5 razy 5

  "Rdzawa warstewka powstaje w ciągu kilku-kilkunastu miesięcy (proces ten przebiega wolniej w obszarach nadmorskich, gdzie powietrze zawiera dużo soli i wilgoci)."
  Sól i wilgoć przyspieszają korozję!

 • napletekgandalfa

  Oceniono 5 razy 5

  Wady stali kortenowskiej
  Wśród całej gamy zalet użytkowych i estetyczny corten, czyli stal kortenowska posiada też swoje wady. Przede wszystkim stal kortenowska nie jest całkowicie odporna na wodę, i jeśli woda gromadzi się dajmy na to w zagłębieniach, powierzchnia pokryta stalą corten może ulec korozji. Stosowanie stali cor-ten w budownictwie stawia przed budowniczymi dodatkowe wyzwania, np. stosowanie specjalnych technik spawania.

 • Paweł Grądzki

  Oceniono 1 raz -1

  Bardzo mi się podobają rozwiązania z "zardzewiałej stali". Są gotowe panele do przyklejenia np na ścianę. Można poszukać na stronie Luxum.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX