Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Ogród od zera. Zakładamy trawnik

Paulina Reinhercs-Sowińska

Jedną z najważniejszych rzeczy w ogrodzie jest trawnik - szmaragdowe tło dla wszystkich roślin. Zdobi jednak tylko wtedy, gdy jest piękny i zadbany. Jego wygląd zależy w dużej mierze od tego, czy został prawidłowo założony.

Tajemnica pięknej murawy tkwi w doskonale przygotowanym podłożu, bo tylko na takim trawy mogą się równomiernie i zdrowo rozrastać. Jeżeli zakładamy trawnik w miejscu zaniedbanym, musimy pozbyć się chwastów zanim zaczniemy wyrównywać teren. W niewielkim ogrodzie lub jeśli nie chcemy stosować w naszym otoczeniu silnie działających preparatów chemicznych, robimy to mechanicznie, przekopując glebę widłami i wydobywając wszelkie rośliny, ich kłącza, rozłogi i korzenie. Na większych powierzchniach pomocne są glebogryzarki i brony. Gdy zależy nam na szybkim osiągnięciu efektu, możemy zastosować preparaty zawierające glifosat, np. Roundup albo Avans.

Przygotowane już podłoże możemy wzbogacić nawozem wieloskładnikowym (Fruktus 2, Azofoska).

Trawnik siany

Trawy najlepiej jest wysiewać na przełomie sierpnia i września, kiedy warunki są optymalne - nie ma znacznych wahań temperatury ani ryzyka silnego przesuszenia podłoża. Dobry jest też przełom kwietnia i maja. Trawniki z siewu można wprawdzie zakładać w miesiącach letnich, gdy panują upały, ale trzeba je wtedy bardzo intensywnie i regularnie podlewać.

Gatunki traw różnią się między sobą siłą wzrostu, wielkością, sposobem krzewienia, wymaganiami co do wilgotności i żyzności gleby oraz nasłonecznienia. Dlatego bardzo ważny jest dobór odpowiednich mieszanek trawnikowych. Na murawy użytkowe, czyli rekreacyjne, warto polecić mieszanki zawierające około 40% rajgrasu angielskiego (Lolium perenne), 45-50% kostrzewy czerwonej (Festuca rubra) i 10-15% innych gatunków - kostrzewa owcza (Festuca ovina), wiechlina łąkowa (Poa pratensis). Gotowe mieszanki na trawniki rekreacyjne możemy spotkać np. pod nazwami: Piknik, Planty, Savanna, Vigor, Pokon. Ceny: 11-23 zł/kg.

W składzie murawy ozdobnej, czyli trawników dywanowych, powinno się znaleźć maksymalnie 20% rajgrasu angielskiego oraz jak najwięcej innych gatunków traw i ich odmian - głównie kostrzewy. W sprzedaży jest wiele odpowiednich mieszanek, np. Hobby Gracja, Gazon, Super Gazon. Ceny: 12 -23 zł/kg

Trawnik z rolki

Darń wysokiej jakości powinna być gęsta, bez pustych miejsc, intensywnie i jednolicie zielona. Nie może być w niej chwastów. Powinna mieć natomiast dobrze rozwinięty, nieuszkodzony system korzeniowy i przerośnięta korzeniami warstwa podłoża grubości od 2 do 4 cm. Płaty darni mają zazwyczaj wymiary 50 x 200 cm, czyli 1 m2.

W sprzedaży bywa często darń zrywana bezpośrednio z gruntu, o niskiej jakości i zawierająca łąkowe gatunki traw. Ma uszkodzony system korzeniowy, a to - mimo zapewnień producentów - nie stymuluje do szybszego wrastania w podłoże. Trawniki z darni tego rodzaju są bardzo podatne na przesuszenie, zatem nie powinny być zakładane latem. Można po nich chodzić dopiero po minimum czternastu dniach od rozłożenia.

Lepsza, ale droższa jest darń produkowana na folii. Ma dobrze rozwinięty silny system korzeniowy, który umożliwia jej wrastanie w podłoże nawet w ciągu kilku dni - pozwala to na rozkładanie jej nawet latem, a po trawniku można chodzić od razu po położeniu.

Pamiętajmy, że niezbędnym warunkiem do przyjęcia się trawnika z rolki jest systematyczne podlewanie. Dlatego też przy jego zakładaniu, zwłaszcza na większych powierzchniach, warto instalować systemy automatycznego nawadniania. Nawet krótkotrwałe silne przesuszenie, szczególnie w czasie upałów, może spowodować całkowite zniszczenie darni.

Ile to kosztuje?

Cena trawnika sianego wraz z kosztami robocizny wynosi około 7 zł/m2, a trawnika układanego z rolki wraz z robocizną - 18-25 zł/m2. Wartości te zależą od wielkości trawnika (im większy, tym taniej), ukształtowania terenu (na skarpach drożej) i rodzaju darni. Warto jednak pamiętać, że ceny podlegają negocjacjom. Będzie taniej, gdy zdecydujemy się samodzielnie siać lub układać trawnik, bo koszt darni zrywanej to 6-7 zł/m2, uprawianej na folii - 10-15 zł/m2, a mieszanki nasion do obsiania 100 m2 - 28-55 zł .

    Więcej o:

Skomentuj:

Ogród od zera. Zakładamy trawnik