Kiosk - kup onlineKiosk - Ladnydom.pl

Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?

Materiał prasowy

Klimat w Europie ulega znaczącym zmianom, czego efektem są skrajne i gwałtowne zjawiska pogodowe, takie jak susza, nawałnice czy lokalne podtopienia. Szczególnie latem, gdy upały stają się coraz bardziej intensywne, ogrodnicy muszą zmierzyć się z wyzwaniem utrzymania swoich roślin w dobrej kondycji przy ograniczonej dostępności wody. Joanna Legutko, doradca ogrodniczy i wiceprezes zarządu przedsiębiorstwa W.Legutko, podpowiada, jak przygotować ogród na okresowe susze.

Jak przygotować ogród na suszę?
Jak przygotować ogród na suszę?
Fot. W.Legutko

Poprawa struktury gleby

Aby odpowiednio przygotować ogród na trudne warunki, należy zadbać o glebę. Podłoże w dobrej kondycji i o odpowiedniej strukturze lepiej zatrzymuje wilgoć i dostarcza ją stopniowo do korzeni roślin, co jest niezbędne w okresach braku opadów. Warto więc regularnie nawozić ogród. Można użyć kompostu, który zwiększa zdolność gleby do zatrzymywania wody, poprawia jej przepuszczalność i dostarcza niezbędne składniki odżywcze. Coraz częściej stosowana jest także mączka bazaltowa – środek poprawiający właściwości podłoża. Dzięki strukturze pyłu, która przypomina cement, gromadzi i bardzo dobrze magazynuje wodę. Jest także łatwo przyswajalna przez rośliny i bogata w makro- i mikroelementy oraz minerały, takie jak krzemionka, tlenki żelaza, magnez, wapń i potas. Podobne właściwości ma także diatomit (inaczej ziemia okrzemkowa), którego stosowanie może poprawić strukturę gleby, zwiększyć jej zdolność do zatrzymywania wody i składników odżywczych, a także pomóc w rozluźnieniu podłoża.

Poprawa struktury gleby
Poprawa struktury gleby
Fot. W.Legutko

Uprawa roślin odpornych na suszę

Mając na uwadze coraz trudniejsze klimatycznie okresy letnie, przy zakładaniu ogrodu warto wybierać rośliny, które lepiej radzą sobie w suchych warunkach. Kwiaty takie jak lawenda, jeżówka, rozchodniki oraz zioła jak rozmaryn czy tymianek doskonale radzą sobie w suchych warunkach. Rośliny te mają zdolność magazynowania wody i mogą przetrwać długie okresy bez podlewania. Coraz popularniejsze są również ogrody preriowe, inspirowane krajobrazem trawiastych obszarów Ameryki Południowej. Charakteryzują się wykorzystaniem traw i bylin, które naturalnie występują na preriach. Świetnie sprawdzą się odmiany takie jak rudbekia, krwawnik pospolity, werbena patagońska czy szałwia omszona oraz np. miskant chiński. Tego typu ogrody nie tylko dobrze radzą sobie bez częstego podlewania, ale również przyciągają pożyteczne owady, które pomagają w naturalnym utrzymaniu zdrowia roślin.

Krwawnik pospolity
Krwawnik pospolity
Fot. W.Legutko

Zbieranie deszczówki

Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych sposobów na zaopatrzenie ogrodu w wodę jest zbieranie i magazynowanie deszczówki. Wystarczy postawić beczkę lub specjalny zbiornik pod rynnę. Można też ustawić naczynia „pod gołym niebem”, by w trakcie opadów się napełniały. Warto pomyśleć o założeniu systemu filtrującego, który pozwoli na usunięcie zanieczyszczeń z deszczówki. Wykorzystywanie jej do podlewania ogrodu umożliwia nawadnianie roślin w sposób naturalny, wodą miękką, wolną od chloru i innych substancji chemicznych. W czasie, gdy w Polsce regularnie zmniejszają się zasoby wody pitnej, to rozwiązanie staje się nie tylko praktyczne, ale i niezbędne.

Mulczowanie gleby

Mulczowanie to metoda polegająca na pokrywaniu gleby warstwą materiałów organicznych, takich jak kora drzewna, słoma czy kompost. Pomaga to zatrzymać wilgoć w glebie, chroni korzenie roślin przed przegrzewaniem i ogranicza wzrost chwastów, które konkurują o wodę. Regularne mulczowanie może znacznie zmniejszyć potrzebę podlewania roślin.

Zmiana technik podlewania

Podlewanie ogrodu wczesnym rankiem lub późnym wieczorem zmniejsza straty wody przez parowanie. Szczególnie w upalne dni warto stosować tzw. podlewanie głębokie, czyli obfite nawadnianie nawet przez 20 minut, aby woda mogła wniknąć głęboko w glebę. Rośliny, które są podlewane w ten sposób, rozwijają silniejsze i większe systemy korzeniowe. To zwiększa ich zdolność do pobierania wody i składników odżywczych z głębszych warstw ziemi. Poprzez rzadkie, ale obfite podlewanie, można znacząco poprawić kondycję roślin i ich odporność na suszę.

Zmiana technik podlewania
Zmiana technik podlewania
Fot. W.Legutko

Przygotowanie ogrodu na okresy suszy wymaga strategicznego podejścia i zastosowania różnych metod, które pomogą zminimalizować zużycie wody i utrzymać rośliny w dobrej kondycji. Zbieranie deszczówki, wybór odpowiednich roślin, mulczowanie oraz poprawa struktury gleby to tylko niektóre z efektywnych rozwiązań, które warto zastosować. Dzięki nim twój ogród będzie mógł cieszyć się zdrowiem i pięknem nawet w najgorętsze i najbardziej suche dni.

    Więcej o:

Skomentuj:

Jak przygotować ogród na suszę oszczędzając wodę?