30 pomysłów na ozdoby adwentowe

Małgorzata Szymczykiewicz
10.11.2015 13:37
A A A
Ozdoby adwentowe. Wieniec ze świecami-jabłkami, laskami cynamonu, orzechami i drobnymi dekoracjami ceramicznymi

Ozdoby adwentowe. Wieniec ze świecami-jabłkami, laskami cynamonu, orzechami i drobnymi dekoracjami ceramicznymi (Fot. Shutterstock)

Czekając na Święta Bożego Narodzenia zrób adwentowe ozdoby. Ozdabianie stołu wieńcem z czterema świecami to wspaniały pomysł na ciekawe ozdoby świąteczne.
Zwyczaj ten pochodzi z Niemiec, gdzie w 1839 r. pastor prowadzący przytułek dla sierot wpadł na pomysł, aby wieńcem przystroić świetlicę dla dzieci. Razem z wychowankami w I niedzielę adwentu zapalił pierwszą świecę. Następne, mniejsze dwadzieścia cztery świece podopieczni zapalali każdego dnia aż do Wigilii, gromadząc się na śpiew i modlitwę. Później drewniane koło przystrojono gałązkami jodły. Z czasem liczbę świec zmniejszono do czterech, a zwyczaj ten szybko rozszedł się po wielu krajach. W Polsce zwyczaj ten pojawił się po pierwszej wojnie światowej.

Wieniec wykonuje się z gałązek drzew iglastych. Na wieńcu są umieszczone cztery świece symbolizujące cztery niedziele adwentowe. Świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu (najpierw jedną, potem dwie itd). Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na świętowanie Bożego Narodzenia

Zobacz inne wieńce adwentowe>>
Kliknij, by obejrzeć galerięZobacz także
Komentarze (3)
Zaloguj się
 • Magdalena Kostro

  0

  a ja lubię łączyć poinsecję z różnymi takimi dodatkami :) i już szukam inspiracji na tegoroczne ozdoby :)

 • avatar

  ala_kier

  0

  Bardzo ładne, ja stawiam na klasykę, czyli czerwoną gwiazdę betlejemską. No, może w tym roku do wianka dodam jedną, czy dwie białe :)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE