30 pomysłów na ozdoby adwentowe

16.11.2016 09:37
Ozdoby adwentowe. Wieniec ze świecami-jabłkami, laskami cynamonu, orzechami i drobnymi dekoracjami ceramicznymi

Ozdoby adwentowe. Wieniec ze świecami-jabłkami, laskami cynamonu, orzechami i drobnymi dekoracjami ceramicznymi (Fot. Shutterstock)

Czekając na Święta Bożego Narodzenia zrób adwentowe ozdoby. Ozdabianie stołu wieńcem z czterema świecami to wspaniały pomysł na ciekawe ozdoby świąteczne.
Zwyczaj ten pochodzi z Niemiec, gdzie w 1839 r. pastor prowadzący przytułek dla sierot wpadł na pomysł, aby wieńcem przystroić świetlicę dla dzieci. Razem z wychowankami w I niedzielę adwentu zapalił pierwszą świecę. Następne, mniejsze dwadzieścia cztery świece podopieczni zapalali każdego dnia aż do Wigilii, gromadząc się na śpiew i modlitwę. Później drewniane koło przystrojono gałązkami jodły. Z czasem liczbę świec zmniejszono do czterech, a zwyczaj ten szybko rozszedł się po wielu krajach. W Polsce zwyczaj ten pojawił się po pierwszej wojnie światowej.

Wieniec wykonuje się z gałązek drzew iglastych. Na wieńcu są umieszczone cztery świece symbolizujące cztery niedziele adwentowe. Świece zapala się w kolejne niedziele Adwentu (najpierw jedną, potem dwie itd). Zapalanie świec oznacza czuwanie i gotowość na świętowanie Bożego Narodzenia

Zobacz inne wieńce adwentowe>>
Kliknij, by obejrzeć galerięe-ogrody na wideo

Zobacz także
Komentarze (1)
30 pomysłów na ozdoby adwentowe
Zaloguj się
  • avatar

    aggaata

    Oceniono 1 raz 1

    już się cieszę !!!, że zaczyna się czas przygotowywań świątecznych, szykuję się do robienia wieńca z Gwiazdy Betlejemskiej

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE