Adwent - czas oczekiwania. Wieńce adwentowe
O symbolice wieńców adwentowych opowiada ks. Piotr Gaś, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej Świętej Trójcy w Warszawie. W 2005 roku uhonorowany nagrodą im. Brata Alberta za działalność ekumeniczną i działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego. Doktor honoris causa Uniwersytetu w Greifswaldzie
Słowo "adwent" pochodzi od łacińskiego czasownika advenire - przybywać. Jest to w kościołach chrześcijańskich czas oczekiwania na przyjście Chrystusa: wspominania historycznego faktu Jego narodzin, a zarazem oczekiwania na Jego "powtórne przyjście chwale, by sądzić żywych i umarłych", jak mówimy w "Wyznaniu wiary". Jest to zatem czas przygotowań na spotkanie z Chrystusem, przygotowań wymagających wyciszenia, refleksji, wycofania w głąb siebie. To także czas porządkowania naszych relacji z Bogiem i ludźmi.
Z czasem zmieniała się forma wieńców adwentowych. Dziś te tradycyjne plecione są z gałązek roślin iglastych i ozdabiane czterema świecami na cztery adwentowe niedziele. W Polsce od kilku lat upowszechnił się zwyczaj osadzania w wieńcu świec rozprowadzanych w ramach akcji "Wigilijne dzieło pomocy dzieciom" - wspólnej inicjatywy organizacji charytatywnych kościołów ewangelickiego, katolickiego i prawosławnego.
Każdy element wieńca adwentowego ma swoją symbolikę. Koło to symbol pełni, wieczności, jego kształt prowadzi myśl ku Bogu, który nie ma początku ani końca. Zieleń jest ważną barwą liturgiczną, a w naszej części Europy ma dodatkową symbolikę: w szary zimowy czas przypomina o przyjściu Chrystusa, który - jak zapowiada Stary Testament jest "niczym cyprys zielony". Blask ognia przypomina o Bogu, który jest oczyszczającym ogniem i światłością i jako światło do nas przychodzi. Wypalające się świece skłaniają do refleksji o przemijaniu, ale też podsuwają myśl o potrzebie trwania i czuwania - jak w podobieństwie (przypowieści) o pannach mądrych i głupich.
Wieńce bywają skromne lub bogato dekorowane. Pamiętajmy jednak, że wieniec adwentowy nie jest ozdobą, ale widomym znakiem, który ma kierować nasze myśli ku temu, co jest istotą adwentu: refleksji nad sobą i porządkowaniu życia duchowego.
- Więcej o:
- święta 2022
- święta 2023
30 pomysłów na ozdoby adwentowe
Bombki choinkowe od polskich producentów
Słomiane dekoracje świąteczne – powrót do tradycji
Choinka w pięciu odsłonach
Tradycyjny i elegancki wigilijny stół - o tym musisz pamiętać
Anioły na choinkę: tradycja i inspiracje na święta
Pomysły na prezent dla miłośnika designu
Bombki z nici