Metalowe ogrodzenia. Od czego zależy ich cena?

Przęsło Tola produkowane maszynowo z gotowych stalowych elementów malowanych proszkowo, wys. 130 cm, szer. 200 cm, 190 zł, Castorama

Przęsło Tola produkowane maszynowo z gotowych stalowych elementów malowanych proszkowo, wys. 130 cm, szer. 200 cm, 190 zł, Castorama (Fot. Castorama)

Zapewne wielu amatorów metalowych przęseł ogrodzeniowych zauważyło duże różnice w ich cenie mimo podobnego wyglądu. Od czego to zależy?

Metalowe ogrodzenia cieszą się dużym powodzeniem. Są coraz ciekawsze wzorniczo, z reguły trwałe i niezbyt drogie. Najtańszym materiałem jest stal, droższym (ale niewymagającym konserwacji) - aluminium. Zdarzają się też przęsła z PCV do złudzenia imitującego metal - to jeszcze tańsza wersja (do 150 zł/m2).

Najmniej zapłacimy za przęsło ze stalowej siatki lub z drutu (do 200 zł/m.b.), najwięcej (nawet 1500 zł/m.b.) za kute przez kowala na zamówienie lub według projektu z katalogu. Poszczególne elementy są łączone przez nitowanie na gorąco lub przez spawanie. Konieczne jest ich zabezpieczenie antykorozyjne (specjalną farbą lub przez ocynkowanie ogniowe).

W podobnej cenie można kupić (lub zamówić) przęsło żeliwne odlewane w formie.

Metalowe przęsła produkują też zakłady ślusarskie, wykorzystując gotowe elementy (np. pręty, płaskowniki). Są lżejsze od przęseł kutych i żeliwnych, a przy tym tańsze (do 800 zł/m.b.). Podobne (ale wytwarzane maszynowo) kupimy znacznie taniej (do 300 zł/m.b.) w firmach zajmujących się produkcją ogrodzeń i w marketach budowlanych. Co roku pojawiają się nowe modele.

Często przęsła, nawet te pochodzące od jednego producenta, mają inne ceny, choć wyglądają podobnie. Tak naprawdę jednak przeważnie różnią się od siebie jakością materiału i wykonania (patrz ramka). Warto na to zwrócić uwagę przy zakupie.

OKIEM FACHOWCA

TOMASZ KARCZMARZYK, ekspert firmy STALPLAST z Warszawy TOMASZ KARCZMARZYK, ekspert firmy STALPLAST z Warszawy (stalplast@stalplast.pl)

Coraz więcej przęseł jest wykonywanych na bazie elementów produkowanych maszynowo na skalę masową (głównie w Chinach). Stopniowo znikają te robione ręcznie przez ślusarzy i kowali, droższe, ale bez porównania lepszej jakości i ciekawsze wzorniczo. Większość klientów kieruje się bowiem głównie ceną, nie myśląc o trwałości i bardziej wyrafinowanej estetyce. Przeważnie płacimy za m.b. ogrodzenia, ale koszt zależy też od jego wysokości. Warto wiedzieć, że im grubszy materiał, tym wyższa cena, ale i trwałość. Tańsze przęsła wykonane są z profili pustych w środku, ze ściankami o gr. 1-2 mm, droższe zaś z prętów pełnych (niekiedy kutych). Ważny jest też sposób połączenia elementów. Ponieważ stal pracuje (kurczy się i rozciąga przy zmianach temp.), przęsła przyspawane do słupków mogą powodować wyginanie ogrodzenia. Lepszy jest montaż na śruby, ale wymusza produkcję słupków z otworami montażowymi (a to ma wpływ na koszty). Podstawowym i najtańszym sposobem zabezpieczenia stali jest malowanie antykorozyjną farbą podkładową. O wiele skuteczniejsze jest ocynkowanie ogniowe. Choć wymaga poniesienia dodatkowych kosztów, wystarcza nawet na kilkadziesiąt lat!

Czy wiesz, że...

Najskuteczniejszym zabezpieczeniem antykorozyjnym stalowych paneli jest ocynkowanie ogniowe.

e-ogrody na wideo

Zobacz także
 • Jesteśmy w systemie PIANO. Zobacz jak to działa!
 • BUGENWILLA GŁADKA (Bougenvilla glabra) od czerwca do października tworzy niewielkie białe kwiaty otoczone jaskrawymi przykwiatkami. Pędy długości 1-2 m czepiają się podpór kolcami. Rozmnaża się ją z sadzonek ciętych latem. Pnącza na żywe parawany. Idealne na balkon
 • Stalowa siatka, meble ogrodowe, meble balkonowe, fotel ogrodowy Co można zrobić z siatki ogrodzeniowej - ciekawe pomysły
Komentarze (3)
Metalowe ogrodzenia. Od czego zależy ich cena?
Zaloguj się
 • Gość: maxx

  Oceniono 11 razy 9

  Nie wstyd Pani? Wydawać by się mogło, że na pytanie postawione w tytule można uzyskać odpowiedź, ale nie... liczy się klikalność??? Nie podpisałabym własnym nazwiskiem takiej żenady.

 • Gość: SAWA

  Oceniono 2 razy 2

  Odpowiedz jest bardzo prosta. W zależności od ilości użytych elementów ozdobnych, od wysokości ogrodzenia, grubości elementów i oczywiście od rozstawu pionowych "sztachet"
  W ofercie sklepów Obi Castorama itp. rozstaw pionowych elementów jest nieprzyzwoicie wielki co ma wpływ na zużycie materiału a co za tym idzie na cenę.
  Pozostali producenci mający na uwadze względy estetyczne i jakość, nigdy cenowo nie dorównają cenom w/w "wyrobom"
  Innymi słowy: chcesz ładne ogrodzenie którym można się długo cieszyć kupuj z głową i za odpowiednią cenę. :)

 • dorotamuc

  Oceniono 1 raz 1

  Wiele zależy od tego jak się kto do roboty przyłoży ;) W markecie możemy kupić ogrodzenia, które już przed podejściem do kas łapie rdza. Szkoda kasy, chyba, że ktoś ma co roku czas i cierpliwość aby skrobać i naprawiać. Ja kupiłam też w dobrej cenie ogrodzenie, tyle, że jest ocynkowane ogniowo i malowane proszkowo - nie do zdarcia. 10 lat gwarancji dostałam i jestem zadowolona. Polecam firmę www.ogro.pl, oni zrealizowali mi tę inwestycję w dobrej cenie i świetnej jakości. Gdy mąż nie ma na nic czasu to ja musiałam się tym zająć - byłam laikiem, nie wykorzystywali tego i zrobili kawał świetnej roboty. Polecam Ogro!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX