Jak powiększyć mały ogród - optyczne sztuczki
Właściciele małych przydomowych ogrodów często zastanawiają się, jak je zagospodarować, by wydawały się większe niż w rzeczywistości. To nie lada wyzwanie, lecz na szczęście są na to sposoby.
W małych ogrodach można zainstalować lustra - dadzą złudzenie kontynuacji przestrzeni tam, gdzie jej nie ma. Najlepiej umieszczać je na końcu osi kompozycyjnych, mocując do ścian i ogrodzeń. Będą tam udawały furtki lub okna, przez które "widać" tę część ogrodu, która znajduje się za murem. Aby iluzja była pełna, maskujemy ich krawędzie (np. drewnianą ramą udającą ościeżnicę, roślinami). Luster nie należy umieszczać dokładnie na wprost miejsca, z którego najczęściej oglądamy ogród, gdyż - zamiast pięknych kompozycji - ujrzymy w nim swoje odbicie. Aby wzmocnić iluzję, warto doprowadzić do lustra posadzkę o regularnym wzorze, której linie prowadzą prostopadle do szklanej tafli. Świetny efekt daje też umieszczenie lustra tuż nad powierzchnią wody w stawie - uzyskamy wówczas "większą" sadzawkę!
Fot.: Arkadiusz Ścichocki
Zobacz, jak zamontować lustro w ogrodzie
W jakim stylu urządzić "zieloną kawalerkę", by wydawała się obszerniejsza? W symetrycznej kompozycji łatwo o sztuczki z perspektywą. Wystarczy rzeźba na końcu ścieżki obramowanej obwódkami z bukszpanu, żeby wzrok się rozpędził w jej kierunku i źle ocenił odległość. Natomiast w swobodnym ogrodzie płynne linie (np. ścieżek, trawnika) optycznie powiększają teren. Podobnie jak kulisy z pergoli porośniętej pnączami czy wyższych grup roślin skupiają na sobie uwagę i budzą ciekawość, co skrywa się za nimi.
Fot.: Shutterstock
Arkadiusz Ścichocki
Sposób na mały ogród - zielone ścianki
W miniogródkach pionowa powierzchnia zajmuje często tyle samo miejsca, co pozioma. Obydwie należy więc zagospodarować równie starannie. Wszelkie mury, ekrany i inne elementy pionowe tylko czekają, by włączyć je do ogrodowej kompozycji, tworząc z nich, tak modne ostatnio, zielone ścianki porośnięte kwiatami i pnączami. Nie zajmą cennej poziomej płaszczyzny, a sprawią wrażenie obfitości roślin, optycznie powiększając ogród. Rośliny umieszcza się je w kieszeniach specjalnych tkanin nasączonych płynnym nawozem, zawieszonych na metalowych stelażach przy izolowanych od wilgoci ścianach. Ogrodnicy prześcigają się w wymyślaniu wciąż nowych technologii. Tkaninę z kieszeniami zastępuje się często metalową konstrukcją (podobną do gabionu) wypełnioną ziemią. Wykorzystuje się również system półek, na których stawia się pojemniki z roślinami. Taki stelaż, odpowiednio wykończony i oświetlony, sam w sobie stanie się ozdobą ogrodu.
Można również zawiesić na murze (w określonym rytmie) ukwiecone doniczki, jak w hiszpańskich patiach. Albo zastosować najprostszy pomysł - ściankę z umieszczonych obok siebie w zwartym szyku ogromnych donic. Kiedy zapragniemy zmian czy "przemeblowania" - wystarczy przesunąć je w inne miejsce.
Lilianna Sokołowska
W jaki sposób urządzić "zieloną kawalerkę", by wydawała się obszerniejsza? Można zastosować optyczne sztuczki, znane ogrodnikom już od stuleci. Bardzo ważny jest na przykład wzór nawierzchni; wąska działka wyłożona biegnącymi w poprzek rzędami prostokątnych płyt wydaje się szersza. Te same płyty ułożone w podłużnych rzędach pozornie wydłużą ogród. Podobny ?wydłużający? efekt uzyskamy też stopniowo zwężając ścieżki czy obniżając teren w miarę oddalania się od obserwatora.
Arkadiusz Ścichocki
Sposób na mały ogród - okna widokowe
Ważne jest też optyczne powiązanie ogrodu z okolicą; jeśli uda nam się skierować uwagę patrzącego ku pięknemu widokowi (np. ciekawej budowli na horyzoncie), ogród wyda się większy i bardziej interesujący. Warto więc wyciąć w ogrodzeniu lub żywopłocie choć jedno okno widokowe. Im mniejszy teren, tym więcej należy dołożyć starań, by ogrodzenie było niewidoczne (pomogą w tym pnącza). Jeśli obserwator nie będzie pewien, gdzie kończy się jedna, a zaczyna następna działka, obie sprawią wrażenie większych niż w rzeczywistości.
Można się też zdecydować na "powiększające" malowidła ścienne, zdobiące mur ogrodzenia, np. okno, a w nim pole lawendy (w ogrodzie w stylu prowansalskim), arkady nawiązujące do klasztornego dziedzińca (w ogródku w stylu włoskim) czy księżyc świecący w malowanej bramie (we wnętrzu w stylu japońskim). Jest też cała gama dekoracji mocowanych do ścian, które świetnie nadają się do powiększania ogrodu, np. "kratki złudzeń" ze sprytnie umocowanymi szczebelkami. Oszukują wzrok rytmem kolejnych, zwężających się i zmniejszających listewek. Patrząc na nie ulegamy złudzeniu, że wzrok sięga dalej niż pozwala ściana.
Fot. Flora Press
Projektanci, chcąc pozornie powiększyć ogrodową powierzchnię, coraz chętniej sięgają też po mniej konwencjonalne "powiększające" materiały, np. posrebrzane poliestrowe i akrylowe płachty czy szklany tłuczeń o bezpiecznych, zaokrąglonych krawędziach, doskonale rozszczepiający i odbijający światło. Nic dziwnego więc, że połyskuje nawet w najciemniejszych zakamarkach, rozjaśniając je i optycznie powiększając.
Jeśli w pomieszczeniu zastosujemy tapetę o śmiałym wzorze, wyda się mniejsze. Natomiast delikatny jasny deseń optycznie je powiększy. Podobnie w ogrodzie. Duże liście absorbują uwagę podobnie jak śmiała tapeta. Jeśli więc znajdą się przy ogrodzeniu, będą je optycznie przybliżać i przestrzeń wyda się mniejsza. Z kolei drobne pierzaste listki rozpraszają światło i zdają się od nas oddalać. Dlatego, chcąc powiększyć mały ogródek, sadźmy rośliny o dużych liściach w okolicach domu, a te o delikatnych - w tle.
Ważne są też kolory. Te intensywne (np. czerwony, żółty, pomarańczowy) skracają dystans. W małym ogródku plamy mocnego koloru najlepiej zaplanować w pobliżu domu. Barwy chłodne (np. niebieska, różowa) zdają się od nas oddalać. By powiększyć ogród, rośliny o tych kolorach sadźmy więc na jego obrzeżu.
Arkadiusz Ścichocki
- Więcej o:
Metalowe ogrodzenia. Od czego zależy ich cena?
Fontanna ogrodowa - jak zrobić?
Pergola jako ciekawy element ogrodowej architektury
Pergole ogrodowe i tarasowe
Jak zakotwić ogrodzenie, altankę lub pergolę bez użycia betoniarki
Jakie deski do wykończenia domowego basenu?
Jak stworzyć funkcjonalną nawierzchnię z kostek i płyt?
Czy warto postawić (na) drewniany domek?