Wilczomlecz

Ewa Skutnik

Do rodzaju wilczomlecz (Euphorbia) zalicza się wiele gatunków roślin jednorocznych, dwuletnich, bylin, krzewów i drzew. Przedstawiamy trzy z nich.

Wilczomlecz lśniący (Euphorbia fulgens) jest krzewem o słabo rozgałęzionych pędach zakończonych drobnymi, kolorowymi przykwiatkami. Spośród odmian najbardziej znane są: Granat (jasnoczerwona), Rubyranke (szkarłatna) i Albatros (biała).

Pędy kwiatostanowe wilczomleczu lśniącego ścina się (uprawa na kwiat cięty), gdy wszystkie kwiaty są rozwinięte i dobrze wybarwione. Następnie kondycjonuje się je (zanurza końce łodyg) w roztworze AVB lub SVB. Kwiaty zachowują świeżość przez 2-3 tygodnie. Można je przechowywać przez 5 dni na mokro (w wodzie), w temperaturze powyżej 9°C. Pędy kwiatostanowe transportuje się na sucho w szczelnych pudłach, w tej samej temperaturze. W kwiaciarni kwiaty wilczomleczu lśniącego należy wstawić do roztworu Chrysal Clear Professional (roztwór wymieniamy co 7 dni).

Wilczomlecz nadobny, popularnie zwany poinsecją lub gwiazdą betlejemską (Euphorbia pulcherrima), jest krzewem sprzedawanym jako roślina doniczkowa. Niedawno dotarła do nas moda na stosowanie go jako kwiat cięty. Ozdobną częścią poinsecji są barwne liście przykwiatowe zebrane w gęstą rozetę wokół niepozornych i bardzo zredukowanych żółtych kwiatów. Kształt, barwa i wielkość przykwiatków są różne i zależą od odmiany, np. z grupy Sonora - White Glitter (czerwone z białym nakrapianiem), White (białe), Marble (kremowe z jasnym różem wokół głównego nerwu), Dark Red (ciemnoczerwone); z grupy Cortez - Candy (jasnobrzoskwiniowe), Burgundy (burgund); z grupy Compact - Lemon Snow (cytrynowe), Pink Elf (różowe). Wśród nowości są m.in.: Winter Rose (czerwona pełna) - szczególnie polecana na kwiat cięty, Carousel Pink (różowa), Da Vinci (łososiowa).

Cięte kwiaty powinno się przechowywać na mokro, w temperaturze nie niższej niż 15°C, w wodzie lub w roztworze pożywki do kwiatów, np. Chrysal Professional 2, przez 4-7 dni. Obniżona temperatura powoduje szybkie opadanie liści. Poinsecja ponadto jest bardzo wrażliwa na fluor. Już niewielka zawartość tego pierwiastka w wodzie wodociągowej powoduje uszkodzenia blaszki liściowej.

Transport

Wilczomlecze należy chronić przed zbyt niską temperaturą, przykrywając je kocem lub zawijając kilkoma warstwami papieru. W przypadku poinsecji zabezpiecza się kwiatostany, przykwiatki składa się ku górze, owija bibułką i dopiero pakuje w papier. Podczas transportu nie można dopuścić, aby temperatura spadła poniżej 12°C.

Zastosowanie

Wilczomlecz lśniący chętnie stosowany jest w wiązankach ślubnych, przede wszystkim w formach spływających. Ze względu na delikatne, ażurowe kwiatostany wykorzystywany jest do wszelkich przypinek, korsarzy i wianków ślubnych. Sztywne, wzniesione pędy tego gatunku dobrze prezentują się w kompozycjach w naczyniach i wiązankach okolicznościowych, zwłaszcza w połączeniu z różami, gerberami i storczykami. Można go także użyć w wiązankach i wieńcach pogrzebowych jako lekki i kolorowy element kwiatowy.

Wilczomlecze stanowią doskonały wypełniacz bukietów i kompozycji okolicznościowych. Jego jasna zieleń dobrze łączy się nie tylko z pastelami, ale również z intensywnymi barwami kwiatów.

Zbiór i przechowywanie poinsecji

Poinsecję ścina się, gdy pylniki w niepozornych kwiatach zaczynają pylić. Innym, lepszym sposobem zapewniającym dłuższą trwałość roślin jest wyrwanie całych kwitnących roślin. Po dokładnym wypłukaniu korzeni poinsecję kondycjonuje się (zanurza końce łodyg) w roztworze Chrysal AVB przez kilka godzin. Następnie bryłę korzeniową owija się wilgotną ligniną i umieszcza w worku foliowym. Dopiero teraz poinsecja gotowa jest do wysyłki. Przywiezione do kwiaciarni rośliny należy rozpakować i podciąć końce pędów. Przywiędłe kwiaty można umieścić w ciepłej wodzie (temp. 40-50°C). Poinsecja lubi pH około 4, dlatego zakwaszenie wody kwaskiem cytrynowym wpływa korzystnie na przedłużenie jej świeżości. Po wstawieniu do wazonu zachowa trwałość przez 2-3 tygodnie.

Uwaga! Wspólną cechą wszystkich wilczomleczy jest obecność w ich tkankach toksycznego soku mlecznego, który wyciekając z pędów, przyspiesza więdnięcie, gdyż zmniejsza trwałość po ścięciu i utrudnia pobieranie wody. Aby temu zapobiec, końce ściętych pędów zanurzamy na moment w gorącej wodzie lub przypalamy. Zanim wstawimy rośliny do wazonu albo umieścimy w gąbce florystycznej, usuńmy zakrzepły sok mleczny. Nie zapominajmy o tym, przycinając pędy za każdym razem. Pamiętajmy, że sok wilczomleczy może powodować podrażnienia oczu i skóry.

Polecane

Skomentuj:

Wilczomlecz